Ving\ ADVERTENTIEN. naar de verblijdende resultatendie men door aankweeking van zonnebloemen o. a. in de omstreken van Washing ton en Philadelphia verkregen heeft. Ook werd daarin het voorbeeld aangehaald van een Hollander Van Alstein, die op die wijze een moerassig terrein aan de Schelde tot eene gezonde woonplaats zou gemaakt hebben. Naar men beweert heeft 'tEngelsche Gouvernement zich thans aan ons bestuur in N. Indië gewend om inlichtingen. Allerlei. Sedert eenigen tijd bedient men zich in de kampen bij Parijs van zoogenaamde „soepwagens" die de soldaten ontslaan van de noodzakelijkheid om keukengereedschap met zich te voeren. Het zijn een soort vervoerbare keukens die door een paard worden getrokken en waarin zich twee ketels bevinden, een voor soep en een andere voor koffie. De ketels worden door stoom verwarmd, zoodat gedurende den marsch de keuken in werking blijft. In iedere ketel is een kraan en op het bepaalde uur komen de soldaten bij den „soepwagen" om hun veldketeltjes te laten vullen; iedere keuken voorziet in de behoefte van eene compagnie. In Weenen is groot gebrek aan ambtenaren. Oorza ken zijnslechte betalinggroot getal werkuren en on gunstige vooruitzichten op bevordering. (INGEZONDEN.) Eene contravisite uit Walcheim-aan Zuid-Beveland. Het vorig nommer van het Volksblad trad de wereld in met een welkomstgroet aan Walcheren, en dat wél bij het heuchlijk feit dat dit eiland door een dam die als een meesterstuk van dijkwerk geroemd wordt is verbonden. Wie zal er een woord op dien vriendelijken en heuschen groet antwoorden? Mag het een stem zijn uit de hoofdstad, van iemand, die ook wel iets voor volksbelangen heeft gedaan? Zoo ja dat hij dan spreke. Walcheren dankt u, dat gij u haast de eerste te zijn om de bewoners van het aan duizenden Nederlanders onbekende eiland een woord van vriendschap toetespre- ken, ook al meent gij, dat er vroeger tusschen beider inwoners jaloezie bestond, die, voor zooveel ik weet toch nimmer tot bloedige botsing aanleiding gaf, maar in elk geval toch heden dient vergeten te worden. Eeuwen lang dreunden de stranden van dit eiland „van der golven woest geweld," en waar wij aan deze zijde het oog lieten rusten op uwe groene en vreedzame oevers, daar behoefden wij toch nog de boot van dèn veermanof wel langs anderen kant het dampende stoom schip om tot uwen „korentuin" binnen te dringen. Daar heeft het wonderlijk genie des menschen be dacht en het woord van den staatsman^ heeft de uit- oering bevorderd, om door een dam beide oevers tot en te brengen, waarover straks de stampende en snui- ïnde locomotief heenrent om de schatten uit den vreem- - in Neêrlands schoonste haven aangebracht, te bren- ui de verwijderste plaatsen. Maar ook wij burger, werkman en landman zul" len er plaats opnemen om in den vreemde te zien wat vlijt, kunst en energie aldaar vermogen, en om te hoo- ren wat ontwikkeling en wetenschap daar te loeren ge ven, ten einde niet langer achterlijk te blijven in den groolen algemeenen worstelstrijd der menschelijke bescha- Glimlach niet 'wanneer wij nu reeds juichen bij zulk een vooruitzicht, en gun ons onze vreugde nu een dub bel koninklijke heirbaan ons opheft, uit de vergetenheid en ons met u verbindt. Gij wenscht, dat die dam geen dam zij die de onder linge verbroedering tegenga dit wenschen wij met u, doch durven u toeroepen: geen nood, al zijn er hier nog verbazend veel in de steden en op het platte land die van allen vooruitgang afkeerig zijner zijn er ook die den moed hebben kinderen van hun tijd te zijn. Ja, ja hoe afgezonderd wij ook nier leefden, zoo drong toch ook hier een straal door van de zon der verlich ting, zoo klonk toch ook hier de stem van vooruit gang, die velen de banden deed losknoopen van ouden sleur en gewoonte, om helder en onbevooroordeeld, moe dig en goedmoeds andere wegen te bewandelen. En daarom zal het kleine Goessche Volksblad al spreekt het van staatkunde noch theologie bij het volk van „Walcheren" een goede en welkome vriend zijn, en dat te meer naar gelang het zaken bespreekt die op waar heid, recht, vaderlandsliefde en volksbelangen gegrond zijn. Moge de aanstaande spoorwegfeesten op dit alles het zegel drukken, en voor u en voor ons de dageraad van CORRESPONDENTIE. De inzender uit Middelburg honde ons eene kleine wijziging die wij ons in zijn stuk veroorloofden ten goede. De Redactie. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 23 30 December 1871. (Ondertrouwd Geene. Gehuw d Geene. Oeboren Den 23Johannes Gijsbertusz. v. Johannes Gijsbertus Verloop en Cornelia van der Slot. Den 24, Frans, z. v. Pieter Kopmels en Cornelia Remijn. Marcus, z. v. Jacobus Barbier en Kornelis Does. Den 2S, Cornell's, z. v. Krina Weesepoel. Auna Johanna Maria, d. v. Hendrik Joseph Stieger en Antonetta van der Reit. Magdalena Maria, d. v. Kornelis Maartense en Anna de Fouw. OverledenDen 26, Pieter Judociis Boel, 68 j., geh. met Jo hanna Jacobs. i 40 Jarige Eehtyereeniging tan 1 C. VISSER en A. S. EABER. J iGoes, 29 Dec. 1S71. Hunne dankbare Kinderen. lw-rf<r~1' De ondergeteekende kan als eene bijzonderheid ver melden dat hij op zijn veertigste jaardag 25 Jaren bij den heer J. G ROELOESE ,in bet vak is -werkzaam geweest. Goes, 36 Deo. 1871. E. DOES.

Volksblad | 1871 | | pagina 3