^dagelijksche behoeften een kapitaal van een-en-dertig duizend gulden bijeenbrengen en nog een kapitaal van zeven-en-dertig duizend gulden voor den kwaden dag over hebben! Hoe is 't mogelijk We mogen ten slotte hierbij voegendat de maat schappij gedurende den oorlog rustig heeft door gewerkt. Wel hebben twee oproepingen van mili ciens het aantal werklieden gedund, wel werden de pakhuizen opgevuld met steenkolen terwijl Pa rijs gesloten bleef en er dus niets te verkoopen was, maar dank zij het reusachtig reserve-kapitaal heeft de maatschappij vijf maanden lang de loonen kunnen uitbetalen zonder dat zij zelve iets ontving en zonder dat zij nog eenig uitzicht had de op gehoopte waren van de hand te zetten. Nederland. 13 Dec. werd in het Centraal-gebouw te Arnhem de jaarlijksche algemeene vergadering van leden der Ara- hemscke winkelvereeniging „De Eendracht" gehouden. Behalve het verrichten van de gewone huishoudelijke werk zaamheden had deze bijeenkomst hoofdzakelijk ten doel het uitbrengen van verslag omtrent den toestand der vereeniging,. en het vaststellen van het cijfer deï aan- deelen in de winst. Aan dit verslag ontleenen wij de volgende- -bij^onderheden Gednre.nd.fihet boekjaarvan 1 October 1870 tot 30 September 1871, het tweede boekjaar der jeugdige vereeniging, is gewerkt met een kapitaal van niet meer dan f 273,703Met inbegrip van'den voorraad, die bij het einde van het vorige jaar in magazijn wal, werd aan winkelwaren ingeslagen voor een bedrag van f 10,377,30; bij de opneming van het magazijn aan het einde van dit boekjaar, was aanwezig gevonden een voorraad, ter waarde van f 1886,92zoo- dat in werkelijkheid was verkocht tot een bedrag van f 8490,38, berekend naar den prijs van inkoop. Voor deze verkochte waren was in de winkellade binnengeko men een bedrag van f 9364,70, zoodat de omzet had afgeworpen eene ojizuivere winst van f 874,32. Deze onzuivere winst moest in de eerste plaats strek ken om de onkosten-rekening te bestrijdenvoor buur van den winkelbelooning van den depothouder, sala ris van den boekhouder, schrijfbehoeften, advertentie- kosten, vracht van goederen enz. was besteed f 382,94. Verder werd op deze rekening afgeschreven f 20,zijnde 4 der kosten van inrichting van den winkel, en f 15, voor vermindering van waarde der gereedschappen, ter wijl eindelijk, ingevolge artikel 5 der statuten, als rente van de gestorte aandeelen, de som van f 8,89 werd over geschreven op het reservefonds. Het cijfer der onzuivere winst, met deze uitgaven ver minderd, toonde eene zuivere winst aan van f 447,4-9, waarvan ingevolge de statuten moest worden besteed tot stijving van het reservefondsdat de vereischte hoogte nog niet heeft bereikt; daarna bleef ter verdeeling ovei eene som van f 335,62. De leden deelen in de winst naar gelang van hunne inkoopen in het afgeloopen jaar, waarvan blijkt door bons. De hoofdsom der tijdig ingeleverde bons bedroeg f4715,25, zoodat ten slotte 7Ty^ percent kon worden uitgekeerd. De laagste uitdeeling bedroeg f 1,42,, (op een inkoop van f 20,in 'tjaar), de hoogste bedroeg f 20,69® (op een inkoop van f291,10 in het jaar). Wanneer men nu nagaatdat voor de inkoopen winkelwaren van goede qualiteit zijn genoten, en dat deze dividenden eigenlijk zijn de rente van een aandeel van slechts f 5,in het kapitaal der vereeniging, dan mag dit resultaat zeker bijzonder gunstig worden genoemd. Ook moet in het oog worden gehouden, dat de vereeniging te kampen heeft gehad met alle moeielijkheden aan eene nieuwe zaak eigen: de inrichting van den winkel voldoet nog niet aan de eischenhet personeel in den winkel is te kleinde kosten van oprichting worden nog in rekening gebracht; het reservefonds is nog in vorming, en de tegenwerking, die de zaak van verschillende zijden on dervond is groot. Onder zulke omstandigheden en met een 50-tal leden zulk eene uitkomst te verkrijgen, be wijst zeker voor den deugd el ijk en grondslag, waarop de vereeniging berust. De levensvatbaarheid der vereeniging bleek overtui gend uit de balans: het actief bedroeg op 30 Septem ber 1871 f 2G32,90 met inbegrip van het reservefonds h f 164,69®; het passief bedroeg slechts f 1608,96®, zoodat de balans een voordeelig saldo van f 1023,93® aanwijst. Het is te verwachten, dat na kennisneming dezer cijfers, die welsprekender zijn dan het beste betoog, het ledental dezer nuttige werklieden-vereeniging belangrijk zal toenemen. Uit het Buitenland. De regeering van Geneve laat iederen winter open bare voorlezingen houden in de groote zaal van het stadhuis, die kosteloos kunnen worden bijgewoond. Ten einde zooveel mogelijk aan aller wenschen te voldoen heeft dezen winter bok een Opperrabbijn aldaar vier voorlezingen gehouden. Eerlang zullen te Londen eenige edelgesteenten wor den verkocht uit de verzameling van de gewezen keize rin van Frankrijk. Men schat de waarde van deze, die slechts het minderdeel van de bezitting is der keizerin, op eene waarde van meer dan f 800,000. De stad Oran in Zuid-Amerika is door eene aardbe ving verwoest, waarvan de schokken zich bij tusschen- pozen gedurende 9 uren deden gevoelen. Iets voor de Gezondheid. Onze lezers herinneren zich wat reeds meermalen gezegd is omtrent den heilzamen invloed van de zonne bloemen. Zij zouden de schadelijke dampen opzuigen en daardoor moerassige streken bewoonbaar en gezond maken. Beeds in 1868 verscheen in het Mïlitar Woelen een artikel van Dr. W. Valentin te Erankfor dit verschijnsel ten volle bevestigd werd

Volksblad | 1871 | | pagina 2