VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 51. 1 8 7 1. 23 December. WELKOMSTGROETJE WALCHEREN. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Ga-fclY»#f«l,T IHnrnmare Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^jaOItuEn, (®VUntïït£r!3 Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. J Geilt Advertentién tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentién moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den TJitgever bezorgd worden. Nu Walcheren en Zuid-Beveland niet langer gescheiden zijnzal er een strijd moeten gevoerd wordeneer beide deelen tot een geheel zijn za- mengesmolten. Beider grond is een; de verschillende zeden en gewoonten van beider inwoners zijn nog niet in een gevloeid. De eerste; Zuid-Bevelandsche mol heeft waar schijnlijk den Walcherschen grond reeds bekropen. De eerste ontmoeting tusschen Zuid-Bevelandsche en Walchersche koetsiers heeft reeds plaats gehad, en daar het eene rijtuig links het andere rechts uitweek, en beider paarden elkander dus ontmoet ten is het begrip reeds ontstaandat of de een of de ander moet toegevenwil men treurige botsin gen voorkomen. Ook op het gebied van ontwikkeling zal een strijd moeten gestreden wordendie leiden zal tot harmonie. Vroeger, zoo zeide men, bestond er jaloezie tusschen Middelburg en Goes, die jaloezie zij moge in zekeren zin niet verdwijnen. Naijver blijve bestaan, geen kleingeestige naijver, die ten nadeele strekt van aller belangenmaar een naij ver, die opwekt om elkander den loef aftesteken, waar het de volksbelangen geldt. Middelburg bezit zijne vereeniging voor volks vermaken die aan de Goessche tot voorbeeld ge strekt heeft, zijne nijverheidsvereeniging die de sporen van co-öperatie in zich omdraagt. Goes bezit zijne vereeniging voor volksbelangen, zijne Dat Walcheren nooit mollen bezeten heeft schijnt een onver klaarbaar doch tevens ontegenzeggelijk feit. Tn Zuid-Beveland wijken de koetsiers links uit, in Walcheren zooals bijna overal eldersrechts. eo-öperatieve voorschotvereeniging en dito bouw- vereeniging. De andere steden van Walcheren be zitten wellicht nog veel meerdat wij niet kennen. De brug is gelegd, wel niet over den Oceaan, maar dan toch over het Sloezij de Sloedam geen dam die de onderlinge verbroedering tegen gaat. Integendeel, moge zij een band zijn, die wat goed is aan wat goed is verbindt. Het kleine Goessche Volksblad trekt heden den dam over en hoopt vele vrienden te verwerven ook onder het volk van Walcheren. Een ding willen wij u mededeelen nu wij u ons eerste bezoek brengen. Het Goessche Volksblad behandelt twee zaken nietgeen politiekgeen theologie. Slechts daar, waar het de volksbelangen geldt, stapt zij zoo noodig even op het gebied der staat kunde zonder ooit zich met partijkwesties intelaten. Ziet hier dus wat het Goessche Volksblad niet behandelt; wat zij dan wel behandelt? wij hopen dat gij er kenniyan zult nemen. Nederland. Goes. Het comité tot wering van schoolverzuim in deze gemeente heeft eene oproeping gedaan aan allen die het schoolverzuim willen werenom eene buitenge wone geldelijke bijdrage te geven. Van waar dat gebrek aan geld? Hebben zij, die vroeger deze zaak ondersteunden zich onttrokken? Volstrekt niet. Het geldgebrek is hier, zoo geheel anders dan bij de meeste vereenigingen een blijk van leven, van vooruitgang. Het comité geeft jaarlijks aan ieder kind dat de school geen enkele maal heeft verzuimd (buiten het geval van ziekte) een spaarboekje met eene inschrijving van drie gulden: het eerste jaar van haar bestaan kon het co mité slechts 3 boekjes uitkeerenhet tweede jaar 15

Volksblad | 1871 | | pagina 1