I waarop men voortaan eigenaar van zijn kan worden, is nu ook bepaald op eene wij ze, die den arbeider noodzaakt voor de toekomst te zorgen. Ziellier op welke wijze dit van nu af aan bepaald is. De huurderdie eigenaar wenscht te worden betaalt dadelijk f 100 bij het teekenen van het contract en verder om de veertien dagen f 4 of f 98 per jaar. In deze som is huuraflossingon derhoud enz.kortom alles begrepenen zooals we zeiden, na 10 of 11 jaar is de mijnwerker eigenaar. Hoe komt de mijnwerker er nu toe om die som te besparen. In het eerst schijnt dat werkelijk nogal moeie- lijkvooral als men weet, dat de mijnwerker jong trouwt, dikwijls voor dat hij meerderjarig wordt en dat de huisgezinnen gewoonlijk sterk bevolkt zijn met kinderen. De eerste jaren van het huwe lijk zijn de kostbaarste, maar zoodra de kinderen ook wat beginnen te verdienen wordt het besparen dier som mogelijk en de prijs der huizen gaat de middelen van een gewoon werkman niet te boven. Dat bewijzen de twee overzichten van dagelijksche uitgaaf die wij later zullen opgeven en die door twee mijnwerkers zelve ingezonden zijn. De levensmid delen zijn te Anzin niet duur en het voedsel der mijnwerkers is zeer eenvoudig. Het bestaat uit groentesoepaardappelenboonen en broodvan tijd tot tijd vleesch en verder melk en vruchten. Nederland. We achten het niet ongepast eenige bijzonderheden me- detedeelen betrekkelijk de brug over het Hollandsch Diep De lengte dier thans voltooide brug is niet minder dan 2536 meters, meer dan een half uur gaans. De beide oevers van den arm der Maas zijn met elkander verbon den, deels door middel van een vaste, deels door middel van een draaiende brug. Het eerste gedeeltede vaste brug, heeft 14 openingen, ieder van 100 meters. Langs den zuiderkant is een dubbele gierbrug gemaakt met twee openingen van 16 meters breedte. Het paalwerk der vaste brug bestaat uit twee rijen, elk van 13 pijlers. De schoot van de brug is geheel van ijzer. Ieder gedeelte, van het eene bruggehoofd tot aan bet andere, is 12 meters breed en weegt 450,000 kilogram men; de geheele constructie weegt 6,380,000 kilogram men. De stukken voor het aanleggen der bogen zijn te Amsterdam vervaardigd. Hunne samenvoeging heeft plaats gehad te Willemsdorp, het uiteinde der brug langs den kant van Rotterdam. De plaatsing der reus achtige brugbogen werd gedaan door middel van twee zeer groote pontons, welke door vier stoombooten naar hunne plaats gesleept werden. Om ze op de brug- hoofden te plaatsen, maakte men gebruik van den vloed. „Er bestaat in de gemeente Wanneperveen een handelstak van nog jonge dagteekening, waarvan tot nu toe een persoon zieh den alleen handel heeft weten toe te eigenen. Deze persoon, verleden jaar vernomen hebbende, dat de snoek welke alhier 's zomers slechts 3 a 4 cent en in liet na jaar niet meer dan 11 it 12 cent per'/2 kilo geldt, op de markt te Parijs met 45 a 50 et. per V2 kilo betaald wordt, stelde zich in verbinding met handelaren aldaar en verzendt nu wekelijks derwaarts per spoor minstens 2000 '/j kilo's van die visch, welke hem, omdat hij den hoogsten prijs per '/j kilo besteedt, door de visschers uit Giethoorn, Kuinre, Kampen en omstreken grif ge leverd wordt. De winst is dus aanzienlijk genoeg. Toen de ondernemende man reeds bij de eerste bezending ge waar werd, dat de snoek, ofschoon ze reeds den volgen den dag te Parijs is, een verbleekt aanzien beeft als ze springlevend verzonden wordt en onderweg sterft, ontdekte hij daartegen een goed middel; bij maakt nl. de visch, alvorens ze in de manden te pakkenflauw of halfdood door ze een lichten slag tegen den onderkaak te geven, waardoor alsdan de kieuwen openstaande en frisch rood blijven. We zien alweder, dat hij, die de oogen open beeft voor zijn belang, allicht middelen vindt om in de wereld voor uit te komen. Uit het Buitenland. In een nieuw versobenen werk van een oorlogsman, Majoor van CodÈnstein, wordt het gezamenlijk verlies van het noordduitsohe bondsleger in den laatsten oorlog geschat op 51.08 officieren, 98,618 soldaten, 68 dokters 2 predikers en 3 betaalmeesters. Hiervan zijn dood: 1587 officieren, 18,253 soldaten 9 dokters, 1 prediker en 1 betaalmeester; verwond 3539 officieren, 73,463 soldaten, 51 dokters, 1 prediker en 1 betaalmeester; vermist 72 officieren, 6902 soldaten, 8 dokters en 1 betaalmeester. In Londen is onder het voorzitterschap van den Mi nister Gladstone eene vereeniging opgericht, genaamd „Kapitaal en Arbeid," welke vereeniging ten doel heeft de werkstakingen tegen te gaan door het oprichten van scheidsgerichten. De vereeniging wil bewerken, dat de arbeiders geene werkstaking beginnen, dan na vooraf hunne wenschen en bezwaren aan een onpartijdig scheidsgericht te hebben voorgelegd. Ook op andere wijzen wil deze vereeniging verzoenend tusschen kapitaal en arbeid tusschen beiden treden. Landbouw en Nijverheid. In de Duitsehe Tuinb.-Courant leest men het volgende Het van tijd tot tijd bekalken der vruchtboomen is hetgeen men aan den gladden bast en de snelle ont wikkeling der bekalkte boomen kan bespeuren in meer dan één opzicht zeer voordeelig voor de gezond heid der vruchtboomenterwijl het daarenboven die in secten van de boomen afhoudt, welke hunne eieren in de spleten van den bast nederleggen en gewoonlijk den, winter daarin doorbrengen. Tot nu toe bezigde daartoe het zoogenaamde kalkwater, hetgeen

Volksblad | 1871 | | pagina 2