VOLKSBL VEKEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOEb. No. 50. 1 8 7 1. 16 December. DE MIJNEN VAN ANZIN. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. CSl-fermrWt Unmnmve Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar,ƒ0,50. ,-v> ]tU 11U tl 1 .JUU1! 1 hi tt fi Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post 0,80. 1 Qgjj'j; Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijlcsche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. II. Zoodra een arbeider door ouderdom of lichaams gebreken buiten staat is te werkenkrijgt hij een jaarlijksch pensioenwaarvan het bedrag bij tarief bepaald wordt en dat geëvenredigd is aan zijn leeftijd en de bewezen diensten. Het minste is f 6 in de maand en loopt tot f 7.50 a f 10. Min stens één derde van dit pensioen gaat later op de weduwe over. De weezen krijgen f 1.50 a f 2 in de maand. Indien wij samentellen alles,wat de maatschap pij alleen in 't belang der arbeiders uitgeeft krijgen wij in ronde getallen daarvoor de volgende cijfers Pensioenenf 73.500 Tijdelijke ondersteuning bij ziekte en dergelijke- 32.000 Geneeskundige hulp - 42.500 Levensmiddelen voor armen - 19.500 Kleeren voor de kinderen - 2.000 Scholen - 20.000 Brandstof voor de huisgezinnen der mijnwerkersbijdragen voor ker ken en wegen- 150.000 Schade op de huur-en koopwoningen - 57.500 Totaal f 397.000 of 25°/0 dat is één vierde van de winst van al de aandeelhouders samen. Maar in weerwil van al die pogingen is de maat schappij tot de overtuiging gekomen, dat de zede lijke toestand harer werklieden niet aan hare wenschen beantwoordde. Spaarzaamheid en persoon lijke voorzorg schenen niet meer te bestaan, de arbeider meende er geen behoefte aan te hebben daar de edelmoedigheid der directeuren in alles voorzag. Ook droeg het kosteloos onderwijs zoo weinig vrucht, dat er in 1S66 na 25 jaar arbeid van de zijde der maatschappijnauwelijks 10 van de 100 kinderen bewijzen konden gevendat zij werkelijk voordeel hadden getrokken van het hun gegeven onderwijsdat hun niets kostte en niettegen staande ze wisten dat geen kind in de mijnen werd toegelaten voor het 12 jaar oud was en goed kon lezen en schrijven. Bij aanstaande feesten over laadden de werklieden zich met werkom de feest dagen in luiheid en verkwisting door te kunnen brengen. Men heeft zoo voorbeelden van werklie den, die in zulke tijden 12 a 16 uur per dag dedendus het dubbel van het gewone werk. Zoo zien wijdat de zedelijke ontwikkeling der mijnwerkers Vaij Anzingeen gelijken tred houden met de geldelijke opofferingendie het bestuur zich getroost. Getrouw aan hunne beginselen heb ben directeuren omgezien naar middelen om in dezen toestand verandering te brengen en we mee- nen reeds te mogen aannemendat hunne pogin gen voorloopig met gunstigen uitslag bekroond worden. Om den lust tot getrouw schoolgaan en smaak voor de studie optewekken, worden de vlijtigste, meest ontwikkelde en bekwaamste leerlingen toe gelaten tot eene school, die uitsluitend bestemd is voor de ingenieurs van de maatschappij. Bij het verlaten dier school worden de leerlingen aange steld tot opzichters over de mijnwerkers. De ou ders wier kinderen het getrouwst deze scholen bezoeken ontvangen premiën tot aanmoediging en de kinderen spaarbankboekjes.

Volksblad | 1871 | | pagina 1