r 475, welke de vermoedelijke winst der Bank „maken. Wanneer wij daarvan j- volgens art: 30 der statuten aan het hoofdbestuur uitkeeren, tot vergoeding van hun- -óien arbeid, en onder verplichting daarvoor de noodige boeken enz. te betalen of f 118.75 dan rest zuivere winst f 356.25, waarvan volgens datzelfde art: 30 hoog- stens bij het reservefonds moet worden gevoegd of f 89.06 terwijl het restant met f 267.19 als dividend moet worden verdeeld, over de aandeelen die de tegen woordige leden op den 5 Februari 1871 hadden ge stort en welke ruim f 2900 bedroegen, zoo dat als dan over ieder aandeel ruim 90 r-,, vermoedelijk zal w rden uitgedeeld. Wij vingen het dienstjaar aan met een bedrag van f 6103.365 aan spaargelden. Ingebracht werden in den loop van het jaar f 8466.68, dit maakt samen f 14570.025 terwijl f 6948.025 wer den teruggehaald, rest f 7622 in de spaarbank aanwe zig tegen f 6026.215 bij den aanvang van dit jaar. De spaargelden zijn dus een weinig toegenomen. In ronde getallen bedroeg de inbreng het eerste jaar f 4000, het tweede jaar f 10000 en de eerste negen maanden van dit jaar reeds f 8500. Teruggehaald werd het eerste jaar f 1500, het tweede jaar f 6400, de eerste negen maanden van dit jaar bij na f 7000. Bij particulieren werden dit jaar voor korte termijnen f 9400 opgenomen waarvan weder f 8000 zijn afge lost, tegen f2950 welke in het vorige jaar, en tegen f 13360 welke in het eerste jaar werden opgenomen. Allerlei. „De vrede van Europa was nooit beter verzekerd dan thans," zegt Gladstone. Bewijs? Volgens de „Maag- deb. Zt." is Engeland druk bezig met bet fabriceeren van 100,000 Henry Martini-geweren. Frankrijk heeft de le vering van 300,000 chassepóts aanbesteed; Rusland hoopt met zijn drie nieuwe fabrieken in staat te zijn tot een productie van 150 h 180,000 Berdange-geweren per jaar en ontvangt er jaarlijks uit Amerika 24,000. In Oostenrijk kunnen per jaar 123,000 Wendl-geweren gefabriceerd worden eu de Noord-Duitsche Bond, die nu „nog maar" 30 h 40,000 geweren per jaar maakt, zal zijn best doen om meer te krijgen Of Gladstone ook ge lijk heeft. Men vertrouwe hem en ieder houde zijn kruit droog. Uit het Buitenland. Belgie. Eerst te Brussel en daarna ook te Antwer pen hebben vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Samenscholingen, oproerige kreten en straatschenderijen herbaalden zich eiken avond. De reden tot ontevreden heid, die daartoe aanleiding gaf, bestond in de benoe ming van den heer de Decker tot Gouverneur der Belgische provincie Limburg. Deze heer stond naar men beweert in nauwe betrekking tot de zaak Lan- grand-Dumoncean, die duizende inwoners van België door bedriegelijke handelingen, grootere of kleinere som men heeft doen verliezen. Herhaaldelijk heeft de me nigte hare tevredenheid betuigd over den heer Baea, oud-Minister van Justitie, die de benoeming van den Heer de Decxer in de kamer in afkeurenden zin heeft besproken. De benoeming van dien heer is op zijn verzoek weer ingetrokken, en het volk eischte toen het aftreden van het Ministerie. De koning heeft eindelijk gehoor gegeven aan den zoo duidelijk uitgesproken wensch des volks en het mi nisterie ontbonden. Een nieuw benoemd ministerie heeft gedeeltelijk de benoeming aangenomen. De rust is ge heel hersteld. Engeland. De heer Dilke lid van het Parlement hield onlangs te New-eastle eene redevoering, waarin hij den repnblikeinschen regeeringsvorm voor Engeland thans den meest wenschelijken achtte. Het bestuur der In ternationale te Londen heeft hem daarop het eere-lid- maatschap hunner vereeniging aangeboden. Ook daar zal hij eeue redevoering houden even als hij den 20n Nov. te Bristol en den 23a Nov. te Leitz gedaan heeft. Dilke vordert o. a. betere regeling der volksverte genwoordiging 'en invoering van een algemeen stelsel van openbare scholen voor kosteloos onderwijs. De heer Dilke heeft herhaaldelijk onaangenaamheden en zelfs gevaren uitgestaan van de zijde der tegenpartij. De afdeeling der Internationale te Londen heeft besloten hem te ondersteunen en te helpen en eenstemmig uit gemaakt,, dat Dilke de man is, omals 't zoover komt hadden ze moeten zeggen de eerste president der Republiek te zijn. (INGEZONDEN.) Het deed het bestuur der vereeniging „Help u zeiven" door en voor arbeiders leed dat twee harer leden in een der laatste nummers der Goessche courant, zich zoo loos maakten over de bepaling in de gewijzigde statuten voor komende, waarbij de leden hoofdelijk verantwoordelijk worden gesteld voor alle tekort. Voor die verandering bestond noodzakelijkheid, wilde men erkenning als rechtspersoon verkrijgen en zonder die erkenning kon de vereeniging niet blijven werken en was er voor de leden geen de minste zekerheid. Hetgeen de schrijver zegt, als gevolg der nieuwe bepaling, gevaar voor de leden, word juist door die bepaling ver meden, maar toch is ieder lid solidair verantwoordelijk,als de vereeniging eens schulden maakt; met andere woor den zal ieder lid voor het geheel kunnen worden aan gesproken door den schuldeischer der vereeniging. Wil dat dan zeggendat dat lid verplicht is die schuld te dragen. Volstrekt niet 1 hij zal van ieder lid kunnen vorderen, dat zij ieder hun part in die schuld vergoeden; 'tis eene bepaling gemaakt voor derden, van wien de vereeniging crediet ontvangt, zonder die bepaling zou immers niemaud onze vereeniging vertrouwen. Is echter een tekort mogelijk? Zeer zeker, zoo als bij iedere onderneming veel zal afhangen van het beheer der vereenigingalle leden moeten dus goed toezien wat er met het geld der vereeniging geschiedt, dat b. v. de huurprijzen in verband staan met de kosten der huizen enz., als ieder lid zijn plicht doet, zal echter een tekort niet wel mogelijk zijner is immers een reserve fonds dat jaarlijks der winst tot zich neemt, dit diei m de mogelijke verliezen aantevullen.

Volksblad | 1871 | | pagina 2