HOUTVEILING ADVERTENTIEN. J maatschappij voorziet in de huisvesting der feridie<J'£n tegen eene huur van f 1,25 f '2,f 2,50 0n t 3,per maand en geeft hun daarvoor eene woningdie in de aangrenzende gemeenten f 6, f 9,per maand aan huur zou doen. Naar het voorbeeld van Mulhouse stelt zij de arbeiders ook in de gelegenheid, eigenaar van hunne woning te worden. De huizen, die met dat doel gebouwd worden staan geheel op zich zelve, en zijn omgeven door 3 4 roeden gronddaar door heeft men meer lucht, meer ruimte en betere inrichting der woningen door te maken dat de arbeiders niet te dicht bij elkander wonenvoor komt men talrijke onaangenaamheden en twisten. De grond rondom de huizen kan tot tuin dienen en geeft den werkman een nuttiger ontspanning dan het bezoeken van kroegen. De woningen bestaan uit vier lokalen gelijk vloers twee kamerseen groote en een kleine die tevens tot keuken dient, een schuur of stal en een turfhok op de bovenverdieping is een groote kamer en een zolder. Zulk eene woning, uit de beste materialen ge bouwd, kost de maatschappij f 1100 h f1350. De voorwaarden, waarop de huurder na 10 a 11 jaar eigenaar kan worden, zijn zoodanig gesteld, dat hij daarvoor niet meer betaalt dan zijdie in de naburige dorpen alleen eene woning huren. Dezelfde geest van voorzorg heeft de maatschap pij er toe gedreven spaar- en ondersteuningskassen opterichtenten behoeve van hoogbejaardenge- brekkigen eu ziekendie daaruit een weekgeld of een jaargeld ontvangen. Iedere zieke of gekwetste ontvangt elke veertien dagendie hij niet instaat is te werken eene som die geëvenredigd is aan den meer of minder ern- stigen aard der ziekte en den leeftijd van den lij der, gemiddeld f 1,25 a f 1,50 voor kinderen en f 2,50 k f 7,50 voor hoofden van huisgezinnen. De geneesmiddelen en de geneeskundige hulp wor den hun kosteloos verschaft en bovendien ontvan gen zij gewoonlijk nog allerlei voedselwijnvleesch en dergelijke. Hierdoor is een hospitaal overbodig. Nederland. De laatste spanning der spoorwegbrug over liet Hol- landsch Diep is den 24 Nov. met goed gevolg op de pijlers geplaatst. Aan de voortvarendheid van de aan nemers is het te danken dat dit gewichtig werk vijf maanden vroeger dan bij bestek bepaald was, tot stand zal gekomen zijn. De Minister heeft thans in de zitting der 2= Kamer verklaard, dat de lijn Moerdijk-Rotterdam in 't begin van 'tjaar geopend zal worden. Uit het Buitenland. Berlijn. Zondag voor 8 dagen is het algemeen werk lieden-congres bijeengeroepen tot vestiging van een hoofdbestuur der arbeiders-partij. Er waren 138 afge vaardigden die 23 vercenigingen vertegenwoordigden te zamen met 13,395 leden. Madrid. De letterzetters zijn vergaderd geweest om de statuten voor eene drukkers-vereeniging te ontwerpen. Een voorstel om zich bij de Internationale aante- sluiten is verworpen. Home. Een verzoekschrift van 10,000 handteekenin- gen voorziendringt er bij het parlement opaandat de jezuiten on'middeiijk uitgezet worden. Een tegenrekwest draagt 33,000 handteekeningen. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van een lid der Arbeiders-Vereeniging „Help U Zeiven" moest even als een later ingekomen stuk, wegens plaatsgebrek, tot de volgende week blijven liggen. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 24 November 1 December 1871. Ondertrouwd Geene. GehuwdGeene. Geboren Den 26, Hendrikus, z. v. Cornelis Schrijver en Sophia Plompe. Den 30, Gilles, z. v. Adriaan van Beveren en Mi- chilina Slootmakers. Overleden Den 27, Levina Wolfers, 55 j., geh. met Jan Beye. Den 28, Jan Willem, 3 m., z. v. Jan van Petegem en Susanna Maria van der Peyl. Maria Margrita, 72 j., d. v. Frans Benje- minse en Josina Zoetewey. Graanberichten. Goes 28 November 1871. De omzet was heden niet ruim tengevolge van de ver laging waarin bijna alle artikelen deelden. De noteeringen zijn als volgt: Jarige Tarwe f 12,00 f 12,20. Nieuwe Tarwe (1870) f 12,00 f 12,30. Nieuwe Rogge (1870) f8,10 f8,50. Nieuwe Maartsche Gerst f7,50 f7,75. Nieuwe Zomer Dito f 6,75 f6,25. Haver (1870) f3,75 f4,25. Paardeboonen f7,50 f7,90. Bruine Boonen f 11,25 f 12,00. Nieuwe Blanwe Erwten f 8,50 f 9*25. op Woensdag 13 December 1871, des morgens ten 10 ure, in den Wilhelminapolder, aan den Slurfschen dijk- 175 gave regtstammige OlmfiU Boomen, tSSÊL eenige Canada's en Abeelenhet grootste ge- deelte voor werkhout geschikt; en aldaar op eene Weide naast de "Veehoevè, «sSSasK. gg extra zware Canada Boomen. Informatien te bekomen bij den Notaris Mr. 11 te Goes.

Volksblad | 1871 | | pagina 2