VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GO Els. No. 47. 1 8 7 1. 25 November. g^onitrl. fommm Dien3tatrg™ ^"^^0 cents. A 1 Gent. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Adverteniién moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. LOOXSVERHöOÉrlIVG. slot. Ziet bier boe de werkman zijne beschouwingen voortzet „Dat kan geen verbetering in onzen toestand brengen, eindigde ik in mijn vorig schrijven, maar wat dan? J» wat dan? Men beeft al eens gezegd goed en goedkoop onderwijs, een ander: geeft uw werkvolk meer loon, dan hebt ge meer werk gedaaneen derde laat op stuk werken en hij. geeft zoo veel voor het stukwerk, dat er 50°/o voor den baas moet overschieteneen vierde wijst er op, de werkman moet niet trouwen voor hij een baas in zijn vak is, de eene of andere geleerde in zijn kamer geze ten, wellicht bij een glas wijn, schrijft in de eene of andere courant, de werkman heeft regt op meer loon, maar levert de patroon het werk af aan zulk een geleer de, met een weinig verhoogiug, omreden hij meer loon geeft aan zijn knechts, dan moet ge zulke heeren een gezicht zien zetten om te weten of hun schrijven ge meend is. Hier zijn gelukkig nog uitzonderingendaar allen zoo niet denken. Of het een en ander opgenoemde steek houdt en wel gemeend is, om dat te onderzoeken zonde mij wat uit voerig doen zijn,'en zal slechts mijne gedachten mededeeleu. Onze toestand te verbeteren ligt grootelijks voor velen in onze eigene magt, zonder loonsverhoogingmaar met loonsverbetering of met ons loon beter te gebruiken. Er zijn werklieden die vijf tot zelfs twintig gulden per week verdienen en elk schreeuwt om het meest om hooger loondat hij er niet weet te komenzouden die allen evenveel regt hebben? Zet de tering naar de neringdie gulden leszij wordt te weinig door ons werkmenschen en ook door vele an deren in acht genomen, er zijn mensehen die over 17 jaar trouwden {toen het brood 28 cent kostte en alles naar evenredigheid), vijf gulden per week inkomen hadden en toen rondscharrelden, en thans, niet door loonsver hooging maar door loonsverbetering twintig gnlden en meer per week inkomen hebben en nu ook moeten schar relen om rond te komen, en klagen of zij alleen het zijn, die het kwaad hebben, hun gezin is thans wel footer (zeven kinderen) maar het loon verschilt ook "an waar dit verschijnsel? Mij djufkt het ligt voor de hand, omdat men aan de ziekte van den tegenwoor- digen tijd laboreert, groot willen schijnen en doen (waarop in het Volksblad al eens teregt is gewezen) mij dunkt leefde zulk een gezin eenvoudig, men kon vragen, wat is er te koop? Het grootsche leven van vele predikanten zoude dat ook geen oorzaak kunnen zijn, dat zij ook niet rond weten te komen Waar is bij ben die eenvoud van vroeger Als men dat nu aanneemt, behoeven wij dan te vra gen waar de schoen knelt? Het middel om die knel ling weg te nemen ligt voor de hand. De tering naar de nering zetten, eenvoudigheid en net heid in alles te behartigen, wat minder de mode te volgen, welke heel wat centen kost en goed voor men- schen die de schijven bezittentrachten het loon te ver beteren, door zijn best te doen meester in zijn vak te worden, (hoewel bazen die weinig kennis hebben soms het meeste werk hebben) om zoodoende meer loon te kunnen verdienen, door vlijt en spaarzaamheid zijne be trekking trachten te verbeteren of vooruit te komen zooyeel niet naar herbergen en kofTijhuizen te gaan (want de herbergen en drankwinkels floreeren toch te genwoordig, en van wiens geld?) want hoevelen zijn el' niet daar de drank de oorzaak is dat men geen werk heeft? en alzoo geen verdiensten. Werd er door velen wat minder groot geleefd, hoe menig werkman was uit den druk, die thans zucht, als hij mijnheer A na het koü'ijhuis ziet gaan en denkt, het was beter mijnheer A mij maar betaalde waar ook mijne materialen inzitten. Te doen wat onze hand vindt om te doen, want de vlijtige en oppassende werkman, hij vindt nog altijd hulp. Veel zoude ik uog kunnen opnoemen doch wil eindi gen met eenige regelen van zekeren dichter: Ach waren alle menschen wijs, En meenden het daarbij wel Deez aarde was een paradijs, Nu is zij méést een hel. Een Webkman." Na aldus den werkman het woord gelaten te hebben komen wij op onze vroegere beschouwin gen terug. Op het loon hebben twee zaken een verbazenden invloed en de staathuishoudkundigen,

Volksblad | 1871 | | pagina 1