Nederland. Op.^cle~laatste Utreclitscke paardemarkt werd een aan- oude en kreupele paarden voor den prijs van f 30 tot f 60 per stuk voor de Amsterdamsclie paardenslach- tenj aangekocht. Te Arnhem werd in de vorige week eene vergadering gehouden van verschillende vak- en arbeidersverenigin gen, om te trachten een bond te sluiten tot verbetering van den toestand der arbeiders. Acht vereenigingen traden tot dien bond toe. Te Aalten heeft een landbouwer J. W. Heinen een torenuurwerk vervaardigd, dat hem f 400 kost, en dat een daar voor korten tijd geplaatst uurwerk van f 700: dat niet voldeed, zal vervangen. De houtzaagmolenaarsknechts t.e Harlingen hebben het voornemen, gezamenlijk een voorstel aan de patroons te doen, ten einde zoo mogelijk verhooging van arbeids loon te verkrijgen. Zij wenschen dit doel in alle min zaamheid te bereiken en meenen niets onbillijks te ver langen, in overweging nemende, dat de dagloonen in de laatste dertig jaren niet zijn verhoogd geworden, of schoon de prijzen van alle levensmiddelen zijn gestegen, Men leest in de Veend. Ct., dat men tegenwoordig slechte zandaardappels begint te vervalschen met Frie- sche klei, om ze dan als Friesche kleiaard appels te ver- koopen, zoodat men wèl onderscheid moet maken tus- schen „Friesche kleiaardappels" en aardappels met „Frie- sche klei." Uit het Buitenland. 't Ziet er in Parijs treurig uit. Van alle steden in Frankrijk ondervindt de hoofdstad de nadeeligste gevol gen van den oorlog. De communedagen hebben het hunne er toe bijgedragen om den toestand te verergeren. Terwijl in alle groote steden van Europa over gebrek aan woningen wordt geklaagd en de huren ondragelijk hoog worden opgevoerd, staan in Parijs thans 54,510 woningen te huur. De huizen tusschen 2000 en 20,000 fr. worden te vergeefs aangeboden met 30 percent ver vermindering. Zij vinden geen huurders. Opmerkelijk is ook het aantal huizen beneden de 600 fr. dat on ver huurbaar is. De beste werklieden vinden geen werk en vertrekken naar het buitenland; de onbekwainen, die geen midde len hebben om elders hun fortuin te beproeven, vallen ten laste van de armenkas. Het aantal bedeelden is grooter dan ooit en slechts aan een klein gedeelte der aanvragen wordt gevolg gegeven. De fraaiste winkels in den omtrek van het nieuwe operagebouw staan ledig en geven het vrolijke Parijs van vroeger dagen een vervallen doodsch aanzien. Er is ernstig sprake van om, door buitengewone middelen, o. a. door het heropenen van speelbanken enz. den vreem deling weder naar Parijs te lokken en weder vertier en leven te brengen in de vervallen stad. Daarmede hoopt men een einde te maken aan de clandestine speelhuizen, waar zooveel bedrog plaats heeft. Een prachtig middel! In Perzië blijft het steeds hoogst treurig gesteld. In een particulieren brief van den Britschen gezant, uit Bushire, gedagt. 23 Sept., komt o. a. het volgende voor: God weet, hoe de armen den winter zullen doorkomen, hun lichamen zien er uitgemergelder uit dan ooit. 's Mor gens staan voor het gebouw der ambassade minstens 2500 hongerlijdenden op onze gaven te wachten. Het gedrang is daarbij zoo groot, dat voor twee dagen eene vrouw letterlijk doodgedrukt werd. De zuigelingen en kinderen, die men overal op de straten ziet liggen, hebben bijna geen menschelijk voorkomen meer. Landbouw en Nijverheid. Dè opbrengst van den oogst in Nederland in 1870 wordt gerekend te hebben bedragen: tarwe 2,065,522 hectoliter (mud); rogge 3,892,311; garst 1,850,430; haver 4,093,407; boekweit 863,652; veenboekweit 102,898; boonen 676,891; erwten 44-0,594; stamboon- tjes 42,04-0; aardappelen 16,446,225; koolzaad 295,164; zomer-oliezaad 58,4-76; lijuzaad 200,281 hennepzaad 18,566 hectoliter; suikerpeën 268,618;295 kilogram; meekrap 6,368,150; cichorei 32,149,580; vlas 9,080,576; hennep 997,618 en tabak 3,101,958 kilogrammen. De waarde van dezen oogst, naar de middelprijzen berekend en daaronder die van het stroo begrepenwordt ge schat op niet minder dan f 190,447,440. De verbouw van de genoemde producten strekte zich volgens opgaaf, uit over 741,980 hectaren (bunders.) Allerlei. Een medisch blad te Weenen vermeldt dat een der Hoogleeraren aldaar in het algemeen ziekenhuis aan zijne leerlingen een patient voorstelde, die de algemeene be langstelling gaande maakte door zijn huid, die geheel getatoueerd was. Van geboorte Griek, 53 jaren oud, deelde hij mede, dat hij vroeger zeeroover van beroep was en dat hij later met vijf kameradenaan wier hoofd hij stond, dit vak ook te land heeft uitgeoefend. Zeven jaren geleden viel hij met zijne bende in handen van een in de Aziatische wouden vertoevenden wilden stam. Drie zijner kameraden werden gescalpeerd. Zijn nog overige kameraden en hij werden, als eene herinnering aan hunne nederlaag en hunne gevangenschap, in den letterlijken zin van het woord, van het hoofd tot de voeten getatoueerd. De operatie duurde twee maanden, gedurende welke zes man iederen dag een ander deel van het lichaam in behandeling namen. De patiënten leden daardoor ondragelijke pijnen en zijne nog overgebleven kameraden bezweken onder de kuur. Er is bezwaarlijk een dier in de urwouden denk baar, dat niet nauwkeurig en symmetrisch in de huid van den on gélukkige was geteekend. De figuren zelf schijnen met indigo te zijn ingewreven, terwijl de om trekken met bergrood zijn afgezet Van de normale huidkleur is bijna geen spoor te vinden. In het gelaat en op den hals zijn inscriptien. aangebracht, die veel op Arabische teekenen gelijken,, Het geheel maakt den indruk alsof men blauw yr*

Volksblad | 1871 | | pagina 2