VOLKSBLAD. - VEEEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. - 18 November. No. 46. 18 7 1. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. QHfanrtrfwI Wrtmmw Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar f 0.50. d*M t. .TlUinulti.) Dienstaanvragen worden geplaatst bl 0 Cents, ïranco per post n 0,80. J C6Ht Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. IOONSVERHÖÖGING. III. Wij beloofden in ons laatste blaadje, aantetoo- nenhoe werkstakingen in den regel niet den prijs der artikelen verhoogenmaar wel de winst van den ondernemer verkleinenen lioe zulke werk stakingen niet geregeld in strijd zijn met de ge zonde beginselen der staathuishoudkunde, gelijk sommige beweren. Er is echter een spaak in het wiel gekomen. De werkmannaar aanleiding van wiens schrij ven wij de vorige artikelen over loonsverhooging schrevenheeft ons zijn naam bekend gemaakt zoodat wij nu volgaarne de twee door hem inge zonden stukken plaatsen. In een volksblad komt in de eerste plaats aan een werkman het woord. Bovendien willen wij zoo spoedig mogelijk herstellenwat wij misdrevendoor niet terstond aautenemendat de schrijver een werkman was. Van daar dat wij hem gaarne het woord over geven ons het recht voorbehoudendeop zijne beschouwingen terugtekomen en de onze voortte- zettennadat hij zal uitgesproken hebben. Hier volgen dus de denkbeelden van een werk man geheel onveranderd als ze ons zijn medege deeld over LOONSVERHOOGING. „Dat is bet wat men tegenwoordig hoort, en in cou ranten leest, dat is liet, waarom zoovele werkstakingen plaats hebbenen handel en nijverheid dwaisboomen Maar is het dan niet noodig in de tegenwoordige tijd? daar alles even duur is, dat de werkman meer loon ontvangt? Ja zelfs predikanten kunnen niet meer rond komen, volgens het christelijk volksblad, zal inen mij toevoegen dat alles duur is, weet ook ik, zoo goed ieder ander, die voor vrouw en acht kinderen met n rond moet zien te scharrelen. Maar is loonsverhooging werkelijk verbetering voor den werkman Ziedaar een andere vraag, zij heeft mij geruimen tijd bezig gehouden, en in menige courant heb ik er na uit gezien, of er niet over die vraag iets te lezen was, maar te vergeefs, en hoe meer ik er over nadenk, zooveel te meer kom ik tot de overtuiging, dat loonsverhooging onzen toestand erger maakt dan beter. Neem b. v. dat een werkman f 1,50 per week hooger loon ontvangt; maar ontvangt het de een, dan heeft ook de ander gelijk regt, want niets is onbillijker dan dat een timmerman hooger loon krijgt en de kleer maker niet, is het voor den een duur om te leven, voor den ander ook; maaT neem aan dat allen meer loon ont vangen; zoo kan bet niet anders of alles moet nog duurder worden, moet de kleermaker zijn knechts meer betalen, reken er op, dat hij meer zal rekenen voor het malcen van een jas of broek enz. Hier hebben de tim merlieden sinds een paar jaar hooger loon, maar zijt verzekerd dat de bazen ook meer schrijvengeef den kruidenier meer loon aan zijn knechts, reken er op, dat hij het wel op een of ander artikel zal weten te vindenen ga dan eens rekenen hoeveel winst de werkman er bij beeftbijzijn loonsverhoogingik geloof dat men daar wiskunde voor moet kennen, en er dan nog geen voordeel in zal vinden. In Belgie krijgen de wevers meer loon, maar reken er op, dat wij het katoen duurder zullen betalen; de turfschippers alhier, moeten meer loon aan de arbeiders geven, maar ook zij weten het te vinden door de turf met 5 cent op de ton te verhoogen, en zoo doet een ieder, en wat voordeel beeft de werkman dan bij slot van rekening van zijn loonsverhooging? Loonsverhooging kan geen verbetering in onzen toe stand brengen, het moet wat anders zijn.Maar wat dan zal menigeen vragen hierover wil ik de volgende week mijne gedachten zeggen." COOggOcrO

Volksblad | 1871 | | pagina 1