- -, wier toestand te wenschen overliet, aan om de nanden uit de mouw te steken en zich zei ven een weg te banen, ook door een nieuw vaderland te zoeken, yi'iiar voor goeden arbeid een goed loon was weggelegd. De co-öperatieve arbeiders vereeniging „help u zei ven" alhier, is als rechtspersoon erkend. Het doel dier vereeniging zal voortaan zijnhet bouwen en verhuren van woningen aan de leden der vereeniging. De redactie ontving eene uilnoodiging melding te maken van de voorloopige statuten voor de vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging. Het voorloopige comité te Utrecht wensclit de overtuiging te verbreidendat wij ons kunnen verdedigen en dat de daarvoor noodige offers zonder aarzelen moeten worden gebracht. De redactie stelt zich voor later op deze vereeniging terug te komen. Zooals bekend is, heeft de Minister van Finantien eene belasting op de inkomsten voorgedragen. De belasting op het patentrecht zal dan vervallen. Wanneer deze wijziging in ons belastingstelsel tot stand mogt komenzou de maatschappelijke welvaart daarmede zeer gebaat kunnen worden. De patentbelas ting is door de staathuishoudkunde reeds lang veroor deeld, omdat zij allen grondslag mist en de nijverheid drukt. Een goed ingerichte inkomstenbelasting die ieder laat dragen naar zijne krachten, zal niet, als de verbruiks belastingen de ongelijkheid der vermogens nog doen toenemen. De heeren L. Smit Zoon en J. K. Smit, scheeps bouwmeesters aan den Kinderdijk, hebben uit eigen be weging de loonen der werklieden zoodanig gewijzigd, dat deze nu gedurende de wintermaanden, waarin zooveel korter gewerkt wordt, bijna evenveel verdienen als in den zomer. Eere wien eere toekomt. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den wer kenden stand te Amsterdam is iu de maand October als volgt gebruik gemaakt: Kosthuis up. 1 (Korte Leid^ sche Dwarsstraat 163), ontbijt £58middagmaal 2822, avondeten 589 en logement 848 personen. Kosthuis no. 2 (Rapenburg), ontbijt 161, middagmaal 2890, avondeten 577 en logement 884 personen. Uit het Buitenland. De heer Dion te New-York heeft het voorstel ge daan om de schepen van een toestel f.e voorzien, dat aanwijst wanneer zij in de nabijheid van ijsbergen komen om daardoor gevaar te voorkomen. De inrichting van dezen toestel, die in de nabijheid van den kiel moet worden geplaatst, moet zoodanig zijn, dat hij, zoodra het water een bepaalde geringe warmtegraad bezit, zoo als het door in de nabijheid zijnde ijsbergen wordt af gekoeld, die lage temperatuur kenbaar maakt en op die wijze de nabijheid van nog onzichtbare ijsbergen aan wijst. Door eene wijziging kan de toestel ook dienen om altijd de temperatuur van het water aan te wijzen, waarin het schip zich bevint. In Brazilië is nu eindelijk ook de slavernij afge schaft. Op vele plaatsen van Duitsclilaud hebben werkstakin gen plaats met het doei om den werktijd op 10 uur per dag te brengen in plaats van op 13, 12 en 11 uur. Men meent dat zulks in het belang der werkge vers is, daar wanneer de arbeiders meer dan 10 uur per dag werkenzij bf slecht werk leveren of zich over werken, en in het laatste geval op den duur ook slecht werk zullen gaan leveren. Met de werkpaarden is dit zeer zeker het geval. Wanneer een werkman 10 uur op een dag vlijtig ge werkt heeft kan men hem er gewis geen verwijt van maken, wanneer hij het overige deel van den dag aan zijn huisgezin, zijne ontwikkeling, of zijn genoegen wijdt In Frankrijk zijn nog slechts 50.000 man Duitsche troepen. Den 1 Mei 1874 zullen deze eerst vertrek ken, ten minste, wanneer het vredestractaat tusschen Frankrijk en Duitsohlandb. v. door vervroegde afbeta ling der aan Frankrijk opgelegde oorlogsschatting, niet gewijzigd wordt. De Duitsche rijksdag beeft aangenomen dat er eénige millioenen tot een vast oorlogs-fonds zullen worden ter zijde gelegd. Men behoeft niet te vragen welke plannen Bismarck en de zijnen hebben. Het is thans zeker dat de groote wereldtentoonstelling te Weenen in 1873 zal worden gehouden. Op dit oogen- blik reeds zijn 3.000 soldaten bezig op de ontzaglijke uitgestrektheidwaar de expositie gehouden zal worden aardwerken te maken. Het tentoonstellingsterrein zal in pracht en uitgebreidheid dat van Parijs en Londen verre achter zich laten. Het gebouw zal bestaan uit eene hoofdgaanderij, 23.000 el lang, waarbij zich de zijgaanderijen aansluiten. In het midden-vak en tusschen de vleugels worden pleinen en tuinen aangelegd. Tevens zullen drie paleizen worden opgetrokken: een voor den Keizer, een voor de hedendaagsche en een voor de oude schoone kunsten. Vooral aan de collectie, in het laatste gebouw te verzamelen, zal groote zorg worden besteed. Op ieder stuk zal daar de naam des vervaardigers worden gehecht. Het geheel zal onder leiding van den vroeger te Parijs gewoond hebbenden heer baron Schwartz worden tot stand gebracht. De kosten worden op 15 millioen florijnen geraamd. Landbouw en Nijverheid. In de Yereenigde-Staten van Noord-Amerika is de tarweoogst vrij gunstig, die der rogge minder gunstig en die der gerst middelmatig uitgevallen. Allerlei. Bij Wakefield in Engeland is de rivier door de in- vloeiing der fabrieks- en stadsriolen zoo vreesselijk ver ontreinigd dat het gemeente bestuur dier plaats aan &&jg

Volksblad | 1871 | | pagina 2