VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 45. 1 8 7 1. November. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar f 0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. HommuvK Gewone Dienstaanbiedingen en ^Ouiniua Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents, a 1 PpYlt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. LOONSVERHOOGING. n. De vorige maal zagen wij dat wat tegenwoordig voortgebracht wordt, voor een deel haar oorsprong verschuldigd is aan vroegeren arbeid. Bovendien vergete men niet, dat de voortbreng selen van den arbeid slechts zelden de voort brengselen van den arbeid van één volk ja zelfs van één werelddeel zijn. Welnu, al nemen wij nu al aan met den schrij ver van het ingezonden stuk dat de prijs van alle zaken bepaald wordt door de loonen die betaald zijn aan hen, die die zaken hebben voortgebragt zoo vloeit daaruit niet voort dat het wenschelijk is dat de loonen hier te lande laag blijven. Wanneer toch de Engelsche mijnwerkers hoog loon hebbendan zullen de steenkolen niet zooveel goedkooper worden doordat de Goessche arbeiders slechts twee en een halve cent voor het lossen van een mud steenkolen krijgen. De Engelsche mijnwerkers zullen dan wel dege lijk voor het hooge loon Veel zaken van dagelij k- sche behoeften zich kunnen aanschaffende Goessche arbeiders zullen dat van het lager loon niet m. a. w. met een lagen stand van het loon in Goesof in Zeelandof in Nederland kan een hooge stand gepaard gaan van de loonen elders of van de vroegere loonenen in dat geval zal de toestand der arbeiders in Goes, of Zeeland, of Ne derland veel te wenschen overlaten. De vrees voor hooge loonen behoeft ons ook niet te verontrusten. Slechts dan zal de fabriekant of werkgever hoog loon toestaanwanneer hij niettegenstaande dat hooge loon toch nog een redelijke winstkan maken. Dat hij eenvoudig den prijs zijner artikelen zou verhoogen is eene onmogelijkheid. In enkele ge vallen in kleine plaatsenwaar veel concurrentie iszal dat het geval kunnen zijnop den duur echter niet. De concurrentie zal den werkgever dwingen zijne artikelen even goedkoop te verkoopen als elders geschiedt, en zoodoende zal hij geen hooger loon geven maar zijne fabriek of werkplaats sluiten en de arbeiders zullen ten slotte wel verplicht zijn het minder hooge loon voor lief te nemen. Is het hem daarentegen mogelijkook wanneer hij hoogere belooning aan zijne arbeiders geeft, met een redelijken winst, zij het ook met geringer winst dan vroeger, te blijven doorwerken, dan zal hij dit zeker doen. In den regel zullen dan ook de hoogere loonen niet den prijs der artikelen verhoogenmaar wel de winst van den ondernemer verkleinen. Werkstakingen zullen in vele gevallen daartoe leiden. Hoe dat het geval zal zijn en hoe zulke werk stakingen in den regel niet in strijd zullen zijn met de gezonde beginselen der staathuishoudkunde hopen wij een volgende maal aantetoonen. Nederland. Goes. De volksvoorlezingen zijn wederom aangevangen. LI. Maandag werd de eerste voor dit seizoen geopend. Het bezoek was geringer dan vorige jaren, vooral van eigenlijke arbeiders, hetgeen te meer te betreuren viel, omdat door den eersten lezer een onderwerp behandeld werd, dat van bet grootste, belang voor hen is: „de landverhuizing" namelijk. Op de hem eigenaardige wijze moedigde de spreker

Volksblad | 1871 | | pagina 1