Het koorn is een voortbrengsel der aardemaar hoeveel arbeid wordt er niet vereischt eer het in onze behoefte kan voorzien. De arbeid van den polderjongenden ingenieur en zoovele anderen is voor het grootste gedeelte van Zeeland b. v. noodig geweest om het land aan de baren te ontwoekeren, waarop de boer zijn arbeid zou kunnen aanwenden. Ga dien ar beid van den landbouwer eens na vóór het koorn gerijpt is, en ook dan nog. Wie voedt er zich eenvoudig met onbereidde tarwe. De arbeid van den molenaar, van den bakker hebben wij noodig willen wij de tarwe in den vorm van brood op onzen disch zien. Maar nog meerderen hebben daartoe medege werkt; de smid die de ploeg heeft gemaakt waar mee de aarde is omgeploegd, waarop de tarwe is gezaaid, waaruit het brood is gemaakt, heeft een klein deel aan de voortbrenging van het brood. Niet alleen hijmaar ook de mandie de ha mer gemaakt heeft waarmee de smid het ijzer van die ploeg heeft bewerkt; en ook de man die de boom geveld heeft waaruit de steel is vervaardigd van dien hamer, en zoo voortgaande zou men kun nen aantoonen dat alles wat thans voortgebracht wordt voor een deel haar aanzijn te danken heeft aan vroegeren arbeidjadat men tot het begin van allen mensohelijken arbeid zou moeten opklim men, om ook de bron van de voortbrenging van de tegenwoordige goederen te vinden. Nederland. Nu in de maand November 3. s. de aanhechting van Dordrecht aan het vasteland van ons vaderland een feit zal worden door de voltooing der kolossale spoorwegbrug aan den Moerdijk, is het wel waard te herinneren dat op den 19d™ dier maand, het juist 41- eeuw geleden zal zijndat de afscheuring plaats haddie thans eerst voor goed hersteld wordt. Op genoemden datum toch had de geweldige door braak en overstrooming plaats, die de St.-Elizabethsvloed genaamd wordt, waardoor meer dan 100,000 menschen omkwamen en 72 dorpen of gehuchten overstroomd wer den. Meer dan 20 dorpen bleven voor altijd onder water bedolven, terwijl Dubbeldam, mede verdronken, eerst in de 17de eeuw herbouwd werd. De toen ont stane groote waterplas „de Biesbosch" is langzamerhand weder in schorren, grienden en poldertjes herschapen, die gedeeltelijk reeds weder ingedijkt zijnen waarvan men de geheele omdijking tegemoet ziet. LI. Maandag des morgens te 11 uren werd te Utrecht de algemeene vergadering van het Nederiandsch Natio naal Werkliedenverbond gehouden. De Heer J. F. Spliethopf, bestuurslid van het Rotlerdamsch Werklie denverbond, opende haar met eene toespraak waarin hut doei der vereeniging blootgelegd werd, die door onder linge samenwerking den toestand van den werkman wil verbeteren, doch langs een anderen weg dan de Inter nationale dit wenscht te doen. Er waren 31 leden tegenwoordig, die 21 in ons land gevestigde vak- en arbeidersvereenigingen vertegenwoor digden. In de namiddagzitting is beraadslaagd over de vraag of arbeid plicht dan wel straf is, en daarna over de bepaling in het ontwerp-reglementdat de Vereeniging zou medewerken tot uitbreiding en bevordering van het Staatsonderwijs. Een voorstel om die bepaling te doen vervallen, werd na heftige debatten verworpen. Daarna zijn de statuten vastgesteld. Tot voorloopige bestuurders, in afwachting van du samenstelling van het Centraal Comité, werden benoemd de keeren: J. L. Schudkman, D. Mëijek, P. J. Hel- linx, A. vutr Dam en J. N. van deii Poll. De hee- ren Post en Held, die aanvankelijk benoemd waren, hadden bedankt. Omtrent de wijze van uitgifte van het officieel orgaan van het Werkliedenverbond, zal later worden beslist. Zijne mededeeliugen zullen voorloopig ter openbaarma king worden toegezonden aan den Werkmansvriend, het ltagblad van Nederland en den 'Werkman. Staande de vergadering traden tot het Verbond toe: het Rotterdamsehe Werkliedenverbond met S0 leden; de Amsterdamsche Timmeriiedenvereeniging „Concordia Inter Nos" met 275 leden; de Amsterdamsche Metse- laarsvereeniging „Door Eendracht te zamen gebracht" met 85 leden; de Amsterdamsche Sclieepstimmerlieden- vereeniging „Eendracht" met 220 leden en de Amster damsche Behangersvereeniging „Onderling Eensgezind" met 80 leden. "De overige ter vergadering vertegenwoordigde corpo- ratiën zullen later omtrent hare toetreding eene beslis sing nemen. Amsterdam is aangewezen als zetel van het Bond. Uit het Buitenland. De Duitsche regeering heeft bekend gemaakt dat in den laatsten veldtocht 4960 officieren en 105.873 man schappen van de Duitsche troepen buiten gevecht zijn gesteld (verwond of gedood.) In Duitschland zoowel als in Engeland begint men meer en meer het nut te begrijpen van scheidsgerechten saamgesteld uit arbeiders en fabriekanten, om bij voor komende strijd om verhooging van loon of vermindering van werkuren, te beslissen. Bijna overal waar die scheidsgerechten bestaan heeft men de arbeidstakingen voorkomen. De volksgaarkeukens te Berlijn worden bijna uitslui tend door arbeiders bezocht. In de eerste negen maan den van dit jaar werden 1,608,722 porties uitgegeven, waaronder slechts 317,589 heele en 1,291,133 halve porties. Het bizonder groote aantal halve porties dat geno men werdkan van groot belang zijn voor de vraag over de voeding der arbeidersstanden.

Volksblad | 1871 | | pagina 2