18 71. No. 44. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 4 November. !||?:o!td£il gommera 1 Gent. LOONSVERHOOGING. v o TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt lederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Gewone Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den TJitgever bezorgd worden. I. Onlangs ontving de redactie van het volksblad een naamloos ingezonden stuk over loonsverhooging. Het stuk was onderteekend: „Een werkman." Was de schrijver werkelijk een werkman Wij betwijfelden bet en verzochten hem ons zijn naam bekend te maken. Voordat ons die bekend was konden wij bet stuk niet plaatsen. Een klein leugentje is ook een leugen. Een stuk te plaatsen van iemand die geen werk man is en daaronder te laten drukken „een werkmanzou medeplichtigheid zijn aan een klein leugentje, en het volksblad houdt van kleine noeh groote leugens. Als alle leugens zou zij kwade gevolgen hebben. Een werkman die het stuk las, zou terstond moeten uitroepen„dat is onmogelijk van een werkman." Die heeren schrijven maar onder on zen naamen geven op die wijze verkeerde denk beelden van onze zienswijzen. Hoe menig arbeider voelt geen wrevel bij zich opkomenwanneer hem geheel andere woorden in den mond gelegd wordendan bij zelf gebruiken zou, terwijl hij niet in staat is in geschrift zijne meening te doen kennen. Wat schrijft dan de zoogenaamde arbeider? Dat hij tot de overtuiging gekomen isdat loons verhooging voor de arbeiders niet wenschelijk is. En waarom niet? Omdat door loonsverhooging alle zaken duurder worden „In Belgie krijgen de wevers meer loon," zegt de schrijver, „maar reken er op, dat wij het ka toen duurder zullen betalen. De turfschippers al hier moeten meer loon aan de arbeiders geven maar zij weten het te vinden door de turf met 5 cent op de ton te verhoogen, en zoo doet ieder." Als nu alle zaken evenredig duurder worden naarmate de loonen stijgen, zal men ook voor dat hoogere loon niet meer zaken dan vroeger kunnen koopen. Loonsverhooging kan dus den arbeider niet baten. Ziehier de redenering van onzen zoogenaamden werkman. Wat dan wel verbetering in den toestand van den arbeider zal kunnen brengenbelooft bij een volgende week te zullen zeggen. Aan die belofte werd niet voldaan. De redactie zal echter zeer gaarne de verdere denkbeelden van den schrijver vernemen. In hoever is nu de meening van den schrijver juist, dat hooge loonen de prijzen van alle zaken doen stijgenen dientengevolge de arbeider in werkelijkheid door verhooging van loon, niet ge baat wordt? Om op die vraag het antwoord te geven, die nen wij het vraagstuk van den menschelijken ar beid een weinig meer van nabij te bezien. Waartoe werkt de mensck? Om in zijne behoeften te voorzien. Waardoor worden die behoeften vervuld? Door de voortbrengselen der aarde. Maar de aarde is geen luilekkerland. De gebra den vogels vliegen ons maar niet zoo in den mond. Men moet zich die voortbrengselen van de aarde verwervenmen moet ze geschikt makenwillen ze in onze behoeften kunnen voorzien.

Volksblad | 1871 | | pagina 1