VOLKSBLAD. 18 71. VEBEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 43. 28 October. 3famtoI.jfot.mOT EEN WENK EIT AMERIKA. De laatste dagen hebben daarvan weder een krachtig bewijs gegeven. Wie hoorde niet met TWEEDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar 0,50. Franco per post n 0,80. Geilt Te voldoen in driemaaudelijlcscbe termijnen. JAARGANG. Advertentiën tegen 5 Cents per Tegel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentién moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. De Amerikanen worden dikwijls van grootspraak beschuldigdomdat zij meesterlijk de kunst ver staan om door groote woorden de aandacht te trekken en daarbij niet bang zijn voor wat over drijving. Maar datzelfde volkdat bijna ten spreek woord geworden is, als het op bluffen en groot spreken aankomt, brengt ook heel wat groots tot stand, waardoor het andere volken beschaamt. Ik zou wel volken in andere oorden der wereld weten aantewijzen die het geene schade zou zijn als ze eens bij de Amerikanen ter schole gingen; als ze van hen leerden met elke kracht te woekeren elke nuttige zaak met moed aantevatteneen be gonnen goedwerktrots alle moeielijkheden door- tezettenen vooralde verstandelijke krachten des volks zoo te ontwikkelendat allen zonder onder scheid kunnen medewerken aan hetzelfde doel. Daarom was het zeker wel gelukkig geweest voor ons volkals het plan verwezenlijkt wasomzoo als men dat noemde een brug te leggen over den Oceaan dat wil zeggeneene geregelde stoomvaart tusschen Amerika en Vlissingen interichten. Ver meerdering en vooral vergemakkelijken van onder ling verkeer, zou niet alleen voor onzen handel en voor onze nijverheid hoogst belangrijk geweest zijnmaar niet minder had ons volkals men eens meer een kijkje in de nieuwe wereld had kunnen nemenvoordeel gehad van de juiste be schouwing van het Amerikaansche volkskarakter, dat bij onvermijdelijke gebrekenmeer dan eene voorbeeldige lichtzijde heeft. deelneming van den vreesselijken brand te Chicago. Binnen weinige uren hebben de vlammen, over eene oppervlakte van drie tot vijf mijlen alles ver nield. Niet alleen de fraaiste gebouwende schoon ste handelshuizen zijn tot asch geworden, maar millioenen schats aan koopwaren zijn door het woe dend element verslonden. Als men hoort dat de schade op 3 millioen dollarsdat isop meer dan 7 millioen van ons geldgeschat wordtdan kan men zich een denkbeeld maken van de bezittingen die verwoest, van de handen die werkeloos wer den en niemand onder ons zou zich verwonderen als hij hoorde, dat de Chicagers moedeloos bij hunne puinhopen nederzaten. Een Amerikaan zit niet zoo spoedig zonder moed met gevouwen handen daar neder. Terwijl de puin- hoopen nog rooken geven de groote kooplieden bevelom ze wegteruimen en dadelijk nieuwe ge bouwen te stichten. Een handelaar, die men be rekent, dat ruim 250,000 dollars verloor, en toe vallig gedurende den brand elders vertoefdeseinde kalm en bedaarddat men terstond met den we deropbouw van zijne gebouwen een begin moest maken. Alle berichten stemmen daarin overeen dat de koelbloedigheid der Chicagers, in het dra gen van de hun overkomen ramp aan het onge- loofelijke grensten de ondernemingsgeest dei- burgers kon nooit schitterender blijken. Zijn er ook velen, die het aan de middelen ontbreektom gelijke koelbloedigheid en vastbe radenheid te toonenvoor hen offert de weldadig heid van landgenooten aanstonds millioenen op; en al verschafte de onmiddellijk aangevangen arbeid niet aan duizenden werk en broodal bracht die arbeid niet voor alle standen voordeel aandan nog

Volksblad | 1871 | | pagina 1