-o ieder op zijne wijze doen kan om het gemeen schappelijk belang te bevorderen. Vroeger wisten we eigenlijk niet van eene algemeene zaak en leefde ieder maar voor zichzelven. En als je er nu niet achter ben hoe het in je land en in je gemeente gaat; dan is het je eigen schuld, dat je er niet achter wilt komen. En als ik nu tevreden ben met de lui die het voor mij doen wat behoef ik er mij dan mede te moeien Dat dien je zelf te wetenmaar om tevreden ■te zijn met hetgeen voor je gedaan wordt dien je daarvan toch kennis te dragen en hoe zou je er achter komenals we niet in den tijd van open baarheid waren. Je kunt het precies wetenwie er voor je belangen strijdt, wie er het meest van weet en wie je dus alles het best kunt toevertrou wen. Is dat nu niet veel beter, dan om zoo maar dommelend voorttegaanalles aan anderen overte- laten en over alles te klagenbehalve daarover dat je niets weet. Eigenlijk zou ik dan wel dienen te zeggendat die openbaarheid vooruitgang is en dat het goed is als alles door allen besproken wordtdat noem jegeloof ikje als een goed staatsburger gedragen. 'k Weet niet of je dat ernst isof dat je er meê spot, maar dat is zeker, dat zoo min een leerling wijs worden kan, als alle boeken voor hem geslo ten blijven, zoomin kan iemand als burger van den staat zijn plicht doen, als de staat hem de wetenschap van zijn werken en bedoelen onthoudt. Nederland. Wij maken onze lezers aandachtig op de in dit blad voorkomende advertentie, waarbij de heropening der Lees zaal boven de Beurs wordt aangekondigd. Voor hen, die reeds in vorige winters kennis maakten met deze in richting, waar men kosteloos in de gelegenheid wordt gesteld, om boeken en tijdschriften over allerlei onder werpen te lezen, zal eene aanbeveling van zelf onnoo- dig zijn, alleen kunnen wij hun mededeelen, dat de voorraad boeken sedert den laatsten winter weder aan merkelijk is toegenomen. Aan hen die lot nog toe, 't zij uit onbekendheid met de zaakhetzij om andere redenen, nog geen bezoek aan de Leeszaal brachten, raden wij dringend aan van de aangebodene gelegenheid, om nu en dan een winteravond aangenaam en nuttig door te brengen, gebruik te maken: wij kunnen hun de verzekering geven dat zij in een goed verlicht en verwarmd lokaal een ruime voorraad van lectuur op het gebied van uitvindingen, ontdekkingen, reisbescbrijvin- vingen etc. etc., meestal voorzien met keurige platen, zullen aantreffen. Van harte wenscben wij dan ook, dat een druk bezoek aan de Leeszaal dezen winter het bewijs zal leveren dat velen deze gelegenheid tot ver meerdering van kennis op prijs stellen. Dinsdag heeft de arrond.-rechtbank te Utrecht uit spraak gedaan in de zaak van den heer Dn Mosch, omtrent den verkoop van Hamburger en Brunswijker loten; de rechtbank veroordeelde hem, in weerwil van de krachtige verdediging van den heer van Bolhuis tot een geldboete van f 315 en in de kosten van het proces. Men verneemt, dat de heer Du Mosch tegen dat vonnis appèl zal aanteekenen. Te Utrecht heeft eergisteren eene vergadering plaats gehad van eenige belangstellenden in de oprichting eener maatschappij tot landontginning in Kalifornië, waarop de totstandkoming van zulk eene maatschappij besproken werd. Eene commissie is met de regeling der voorbe reidende maatregelen belast. De Utrechlsche werkmansvereeniging Orde, Vrijheid, Eecbt, heeft in eene Vrijdag gehouden vergadering eene commissie benoemd die de vergadering voorstellen zal doen omtrent het bouwen van arbeiders-woningenen een andere die verbetering zal trachten te brengen in de verhouding van de loonen en den prijs der levens middelen. Men meldt uit Harlingen: De afzet van feeeale stof fen thans volgens het systeem Buttingeb verzameld en bewaard, is zoo groot, dat de voorraad tot het laatst der maand aanwezig, reeds verkocht is; nieuwe aanvra gen kunnen eerst na 1 November worden beantwoord. Volgens kenners der materie is het door Harlingen ge produceerde mestpreparaat in geen enkel opzicht bene den liet Groninger te stellen. Deze uitkomsten strek ken ongetwijfeld tot groote voldoening van die wakkere mannen, welke geen moeite ontzien hebben om het te genwoordige, vooraf zoo bedilde stelsel hier in te voeren en aan een goede verwachting te doen beantwoorden. Landbouw en Nijverheid. In Erankrijk heeft men proeven genomen om uit te maken of kippen dan wel eenden voordeeliger zijn voor het eieren leggen. Men nam daartoe drie in Februari uitgebroeide eenden en drie kippen. De eenden legden reeds in den zelfden herfst 225 eieren de kippen geen enkel; in het volgende jaar begonnen de kippen in Ja nuari te leggen en hadden in Augustus 257 eieren gelegd terwijl de eenden in Februari begonnen en tot Augustus 392 eieren geleverd hadden. Bedenkt men nu dat eenden eieren al zijn zij iets lichter dan kippen eieren meer voedende bestanddeelen bevatten dan de laatstgenoemde, dan blijkt het in ieder opzicht voor deeliger te zijn eenden voor het eieren leggen aantekweeken. Allerlei. Te Eindhoven is dezer dagen eene 83 jarige dienst meid overleden, die 67^ jaar voortdurend bij dezelfde- familie had gediend.

Volksblad | 1871 | | pagina 2