VOLKSBLAD. No. 42. 1 8 7 1. 21 October. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. OPENBAARHEID. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. CS-femrrfeft Hïnrnmiirc Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^IkUHuEIT. ^UlUlu£ra Dienstaanvragen -worden geplaatste 10 Cents. Franco per post 0,80. J COllt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentién moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Ze hangen tegenwoordig alles zoo maar dadelijk aan de klok. Wat er gebeurt en waar iets voor valt aanstonds wordt het verbreid door het gansche land. Dat komt zeker van die krantendie niet weten wat ze schrijven zullen en daarom alles aan grijpen mooi en leelijkwaar en onwaar. Ik houd het er voor, daardoor komen zoovele leugens in de wereld. Onder je welnemen, vriend! dat er veel gepraat en geschreven wordt, dat geen steek houdt, zal wel ieder een erkennen, maar wat je verder zegt van de leugens, dat ben ik niet eens. Geen beter middel om te doen uitkomenwat waarheid en wat leugen isdan dat ieder in staat gesteld wordt om daarover te oordeelen. Daar heb je bij voorbeeld die akelige geruchten, die soms uitgestrooid wor den van besmettelijke ziekten, die de menschen den schrik op het lijf jagen, als er nog geen de minste reden is om te schrikken. Is het niet goed dat we van alle kanten berichten kunnen krijgen en dat we nu ten minste niet langer aan een leu gen geloovendan tot dat een volgend nommer der courantde echtheid van een vorig bericht weerspreekt. Daar heb ik niet tegenmaar dat was eigenlijk ook niet wat ik bedoeldeik wou zeggen dat ze tegenwoordig alles maar openbaar maken en dus óok zooveel waar een ander niets mee noodig heeft. In vroeger tijd was dat heel anderstoen stak niet ieder zijn mond in ernstige zaken; slechts die het weten moesten keken achter de gordijnen maar ik en anderen stonden daar voor in het vast geloofdat men onsals het noodig waswel zeg gen zou wat er gebeurd was. Nu, sedert er zoo vele kranten zijn en veel meer krantenlezers dan ooit te vorennu wordt alles openbaar gemaakt en ieder acht zich dan ook gerechtigd, om er zijn oordeel bijtevoegen. Dus meenje, dat we naar dien tijd terug moes ten toen we zoo maar eens plotseling hoorden dat de heeren goedgevonden hadden, om ons zoo veel of zooveel te laten betalenzonder dat je wist waarvoor dat noodig was of wie dat hadden aan geraden 't mag dan ten slotte altijd op betalen neerkomenmaar 't is ons niet onverschilligof we al dan niet wetenwaarom het gevraagd en wat er mee gedaan wordt. Ik voor mij kan me met die openbaarheid van onzen tijd best vereenigen, en zou niet gaarne zien, dat we terug gingen naar die dagentoen er altijdom zoo te zeggen een dikke nevel hing tusschen het volk en zijne regeering en de algemeene zaak liefst zoo geheim mogelijk behandeld werd. Maar ik bidje welk voordeel hebben wij daar van; gaan de zaken nu zooveel beter? Daar zal ik liefst maar niet op antwoorden, want als ik ja zei, zoudt gij zeker neen zeggen, maar dat is toch niet te ontkennendat iedereen wel eens gaarne weet, hoe de zaken eigenlijk gaan en ik wil er nog bijvoegenhet was te wenschendat men daarin nog meer belang stelde. Zijn er niet een aantal dingen in ons maatschap pelijk leven daar men vroeger geen begrip van haddaar men niet overdacht en die men nu over denkt en bespreekt, in de overtuiging, dat men als staatsburger daarvoor niet onverschillig mag wezen. Leeren we nu nietveel beter dan vroeger hoeveel waarde er in samenwerking gelegen is en

Volksblad | 1871 | | pagina 1