VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 40. 1 8 7 1. 7 October. All AO. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. GS-ftsmYfWt HiYmmsre Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. o* 1. Glï tl CU,1 i UlilTil £Tfi Dienstaanvragen worden geplaatst b 10 Cents. Franco per post i 0,80. Geilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksehe Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. GEVEN EN NEMEN. Dat is ook al een van die stelregelsdie in toe passing gebracht moeten wordenzal men zijn weg door de wereld vinden. Wie het niet weet te doen kan zeker zijndat hij voor een onbruik baar raensch gehouden wordten wie het zich ge makkelijk maken wil, dient de kunst van geven en nemen te leeren. Zeker komt het wel eens te pasom die in be oefening te brengenzal men een goed doel bereiken. Wie niet ter rechter tijd de teugels weet te vieren, maar ze altijd even streng vast houdtkan even groot kwaad stichten als wie vreest of vergeetom zewaar 't noodig is strak te houden. Maar 't is zoo gemakkelijk nietals men wel denkt, om voor het een of het ander den juisten tijd, de juiste maat, de rechte wijze te bepalen. Tot het rechte geven en nemenbehoort meer verstand en overleg, dan men doorgaans denkt. Dat zal wel de reden zijndat vele voorstanders van dien regel eigenlijk niet anders doen dan er misbruik van maken. Die veel houden van schip peren van tusschen beiden doorzeilenvan door de vingers zienvan een slag om den arm houden van allemans vrienden te zijnhebben die woorden „men moet geven en nemenveel in den mond. Ze zoeken daarmede handelingen te verschoonen waarover ze zich eigenlijk schamen of maken zich zeiven wijs, dat ze al heel verstandig zijn. Staat er iemand wat vast op zijn stuk en meent hij de zaken aan het rechte eind te hebbendan voegt men hem toe: „denk toch dat men in de wereld geven en nemen moet." Maar als ik uit overtuiging iets voorsta of vast houdwilt gij dan dat ik om dien regel te volgen, tegen mijne over tuiging zal handelen? „Behandel uw kind niet zoo strengmen moet bij de kinderen geven en nemen," zoo luidt vaak de raad die men aan ouders geeft, 't Is ook veel gemakkelijker, om het kind zijn zin te geven en geheel of gedeeltelijk toetestaan, wat ge eerst ge weigerd hebt. Vasthouden aan een beginsel, aan een eens gegeven voorschrift kost meestal moeite, maar hoevele kinderen zouden reeds het slachtoffer geworden zijn van die geef-en neem- theorie? Geef wat gij na rijp beraad meent te moeten gevenof onthoudt wat de bedachtzaamheid niet kan toe staanmaar sla geen middenweg in, die de kracht van den verstandigsten raad verlamt. Uw kind leert met uwe gestrengheid spottenals hij weet dat ze straks getemperd wordt of voor laffe in schikkelijkheid plaats maakt; het laat zich ook niet onder het gezag terugbrengenals gij het eerst gewend hebtom slechts op uwe toegevendheid te bouwen. Ge kunt de voorbeelden daarvan in treurig aantal overal "vinden en toch is het nog altijdochmen moet met de jeugd zoo wat geven en nemen. Misschien zijn er daarom zoovele vrienden van dien regelomdat ze van hunne kindschheid af zich dat hoorden voorhouden en op zich zagen toepassen. Daarom kan het geen kwaad, dat men eens leert nadenken over het woorddat met zoovele anderendagelijks gehoord maar zelden met juist begrip uitgevoerd wordt. Onze zamenleving wordt beheerscht door allerlei schoonklinkende levensregelen, maar die liefst uit gelegd en opgevat wordenniet naar den waren zinwel naar het bekrompen begrip of het eigen-

Volksblad | 1871 | | pagina 1