i\ Zoolang Napoleon keizer van Frankrijk was, ovrfden millioenen Franschen voor hem gebogen 'iiem gevleidware liij overwinnend van het slag veld teruggekeerd, dan zou hij met gejubel ont vangen zijn en men had hem vereerd, als nooit te voren. En na den slag bij Sedan waagde het iedereenhem te beschimpen en te bespotten. De ellendigste dag- en weekblaadjes hadden nog eene hatelijkheid of een gruwelijke aardigheid voor den gevallen keizer wiens daden ik hier geheel bui ten beoordeeling laat Zelfs kleine Duitsehe blaad jes, die voor Bismarcic kropen, hadden eene be schimping ten beste voor de te groote heerschzucht van Napoleon. Dat is inderdaad de schop van den ezel. En als de zieke leeuw zich nog eens even op richtte en de manen schuddedan zou de ezel onmiddelijk in zijn vurigste bewonderaar veranderen. Toen de eerste Napoleon op Elba zat, schimp ten de dagbladen op hem. De leelijkste namen werden voor hem gebruikt, en toen er bericht kwam dat hij ontvlucht was en te Cannes aan land was gestapt, werden de scheldnamen hoe langer hoe minder, naarmate hij de hoofdstad naderde, en toen een groot deel van het leger zich weder bij hem aansloot en Bodewijk XVIII plaats voor hem maakte toen was hij weder „Z. M. de Iieizer" alsof er nooit sprake was geweest van iets anders. Daarom is voor den verstandigen menscb lof en blaam zeer betrekkelijk; daarom hecht hij er dik wijls weinig waarde aan. Maar al te vaak prijst men uit vrees of op hoop van eigen voordeelmaar al te vaak laakt men omdat men niet meer te vreezen heeft. Er zijn menschendoor wie men moet vreezen geprezen te wordener zijn menschen van wie het ons goed moet doendat ze ons beschimpen. Hij, die een groot man prijst, wordt daardoor zelf nog geen groot man en hijdie een groot man in zijn val bespot toont daardoor alleenhoe klein hoe gering en laag hij zelf is. Laat ons evenmin op de zonnebloem als op den ezel gelijken; niet prijzen of laken, voor we er gegronde reden toe hebben en dan ook volhouden, welke verandering de wisseling des lots aanbren gen moge. Nederland. De Bibliotheek van 't Nut zal eerstdaags (zie achter staande advertentie) weder voor alle belangstellende le zers geopend worden. We verheugen ons, dat er voor velen weer gelegenheid zal zijn, zich te ontwikkelen en te bekwamen. De warme belangstelling ten vorigen jare door het Hoofdbestuur getoond, door het toezenden van een zeer groot aantal schoone en kostbare werkenzalhopen we niet aan ondankbaren zijn verspild. „Wie lezen kan" heeft een groot man gezegd, „kan alles leeren." Er komen koude sombere avonden, re genachtige, gure dagen. Welnu, een goed boek is een beste vriend; zelf lezen, vrouw en kinderen voorlezen, dat verandert het eenvoudig woonvertrek in een plaats waar een geheel gezin nuttig, gezellig en aangenaam bezig is en waar inderdaad voor toekomstige welvaart der kinderen de grond wordt gelegd. Door de aandeelhouders in de gasfabriek te Wage- ningen is evenals liet vorige jaar weder een deel der winst aan de gasverbrnikers uitgekeerd en wel 12) pCt. van het door deze betaalde bedrag. De gasprijs werd daardoor van f 5 per 1000 vierk. voeten gebracht op f 4,25. Te Groningen is het gebouw, bestemd voor de eerste Volksgaarkeuken aldaar geheel gereed, en voldoet aan alle vereisehten. De inrichting zal weldra voor liet publiek geopend worden. Men verwacht dat er ruim gebruik van zal worden gemaakt. De bekende werkman-redenaar Potharst, heeft in eene Zaterdag te Botterdam gehouden vergadering van werklieden eene breedvoerige rede gehouden over de onderwerpen, die met het maatschappelijk vraagstuk in verband staan. Eenige werklieden uit het gehoor brach ten na hem nog eenige opmerkingen in het midden. De vergadering is in goede orde afgeloopen. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den „Algemeenen Nederlandsohen Vredebond" aan het be stuur van den „Internationalen Vredebond" te Amster dam medegedeeld dat bet niet kan voldoen aan het door laatstgemelde vereeniging gedaan verzoek om zich op het tegen 25 September en volgende dagen te Lausanne te houden wereldcongres voor vrede en vrijheid door een of meer afgevaardigden te doen vertegenwoordigen. Als grond dezer weigering wordt opgegeven dat op dat coe- gres ook zaken zullen worden behandeld, die met de vredebeweging als zoodanig niets te maken hebben en haar, naar het gevoelen van het lioofbestuurmisschien meer zullen schaden dan baten. vereenigingen van arbeiders, loonen enz. Te Charleroi heeft zich eene vereeniging tegen de internationale gevormd. Een groot aantal werklieden traden reeds als leden toe. Ook te Bergen en Luik worden vereenigingen gevormd onder de zinspreuk: orde door werk. Hier en daar bestaan reeds sedert eenigen tijd Ver eenigingen van arbeidersdie zich ten doel stellenoe fening in hun vak, vermeerdering van kennis, enz. Soms werpen deze goede vruchten af. Te Utrecht o. a. bestaat sedert 1864 eene dergelijke, onder den naam van UtrecMsche Vereeniging voor fairieJcs- en kmiieU-nw%i.

Volksblad | 1871 | | pagina 2