VOLKSBLAD. 18 71. No. 39. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 30 September. fontei. Stanra c,.. DE OPGAANDE ZON. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post h 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. a 1 ffmf Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Er groeit een bloem in onze hoven, die zich voortdurend naar die zijde heenwendt, waar de zon staat. Zouden er menschen zijndie op die bloem lijken Een der ouden verhaalde de volgende fabel: De geduchte leeuwde schrik der woudenwiens gebrul alle dieren had doen sidderenwas ziek. Hij had geen kracht om zich te bewegenveel minder om zich te verdedigen. Enkele der groote dieren legerden zich rondom hem op den grond niet allen zagen den machteloozen vorst even vrien delijk aande kleinere dieren kwamen hem zelfs bespotten eindelijk kwam ook de onbehagelijke ezel en deze schopte hem. Dat griefde den leeuw die minachting van al de andere dieren was hem niet zóó grievend als deze smaad van den ezel! Vroeger zou de ezel de eerste geweest zijn, die de vlucht nam, voor een oogopslag van den leeuw en thansnu hij wist niets te vreezen te hebben waagde bij betden leeuw te honenmeer dan één ander dier. Gelijken wij soms ook op dien ezel? Ja zeker, er zijn menschen, die beurtelings op de zonnebloem, beurtelings op den ezel in de fa bel gelijken „De rijzende zon aanbiddendat is de leus van velen, die zelf geen waarde hebben, maar waarde zoeken te krijgen, door zich vast te klem men, aan hem, die voor 'toogenblik een gewich tige rol speelt of aan die partijdie voor 't oogen- blik de meerderheid heeft. Ze zullen AB of C vroeger nauwelijks hebben aangekeken, maar pas zijn A, B óf C mannen van gewicht gewordenof ze loopen hen nazoe ken hun gunst te verwerven en zouden laagheden op laagheden stapelen, om maar hoog bij hen in gunst te staan. „Heb eerbied voor gevallen grootheidziedaar een spreuk, die te weinig wordt begrepen en toe gepast. M, N of O is rijk, een man van aanzien of van invloed en alles loopt hem na, alles vereert hemmen kent geen knappergeen betergeen verstandiger man. Maar plotseling wordt hij arm of vermindert zijn invloed en zijne vroegere ver eerders zijn gevloden de geringste zal de eerste zijn om hem met minachting te behandelen. Zij meenen inderdaad zich te verheffen door laag neer te zien op hemdie schoon hun beperkt ver stand dat niet begrijpt in zijn val nog oneindig hooger staatdan zijdie niet vielenomdat het hun onmogelijk was zich te verheffen uit de laag te waar ze 't huis behooren. Wilt gij voorbeelden? Toen Bismarck nog pas aan het begin van zijn loopbaan stond zelfs tot kort vóór den oorlog putten de Duitsche bladen zich uit in hatelijke aanmerkingen, spotprenten en dwaasheden, maar pas heeft de menschonteerende krijg aan Bismarck naam en rang en rijkdom en titels en meer dan dat alles, meer dan iets van 'tgeen hij bezat een onbeperkten invloed geschonkenof dezelfde bladen, huldigen hem, prijzen hem en doen hun best den schijn aantenemen van op zeer vertrouwelij- ken voet met hem te zijn. Zij aanbidden de „opgaan de of de „rijzende" zon 't zijn zonnebloemen.

Volksblad | 1871 | | pagina 1