VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 38. 1 8 7 1. 23 September. MET DE TREKSCHUIT. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt lederen Zaterdag. <3-flam».furl TVtnir ave Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0.50. ^|sUÏÏÜCn. ^Olullma Dienstaanvragen worden geplaatst b 10 Cents. Franco per post n 0,80. J Geilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche 1 Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentièn moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd „As je beste thee hebbe wil, dan mot je na Ysendijk gaanda's nog een omcerieesse winkel." Dat is de grootste lofspraak, die een Amster dammer ooit van een winkel weet te geven. „Ou- werwetschja weloch ik woudat ik zeggen kondat 't alleen de „ouwerwetsohe" Amsterdam mers zijn. Maar öf de nieuwerwetse/ie Amster dammers zeggen 't ooköf alle Amsterdammers zijn ouiverwetsch. Nu wil ik niets afdoen van de lofspraak op Ysendijkik weet dat de HH. Ysendijkuitmuntende thee verkoopen en dat het eene hoogst soliede firma ismaar ik kom op tegen de lofspraakdat men er daarom zoo goed terecht kan omdat 'tnog een ouwerwetsohe winkel is. Van ouds „de jonge Jagervan ouds „de Friesche Sajetwinkel" zie, zulke opschriften staan er te Amsterdam bij honderden. Dat „ouwerwetsch" en dat „van ouds" is het beste getuigenis, dat ze er kennen. Maar hoe komt dat dan toch En wat voor kwaad ligt er in? Hoe 'tkomt? Wel ge moet weten de Amsterdammers zijn een bijzonder soort van menscken. Het gaat hun als den Parijzenaar, die op 't platte land een net kerkje zag en meende dat men dat zóó uit Parijs had laten komen': hij kon zich althans niet begrijpendat men zooiets ook buiten Parijs kon maken. Zooiets heeft men te Amsterdam ook. Er is een tijd geweest, maar 't is al een paar eeuwen geleden dat Am sterdam eene der eerste plaatsen innam onder de steden van Europa. Uit dien „gouden tijd," in derdaad „de gouden eeuw van de republiek der Vereenigde Nederlanden," stamt nog de gewoonte om in Amsterdam een toonbeeld van volmaaktheid te zien en zich daarom in alle voorkomende ge vallen zooveel mogelijk te houden aan den stand van zaken uit die dagen. „We zijn van de winkeliers in Kalverstraat en War- „moesstraatop Nieuwendijk en Haarlemmerdijk ge- „woon te hooren," zoo zegt de Purmerender courant „dat men zich de „boiteloi" van den overkant „voorstelt als een troep boerenmet een enkelen „meneer om daar order onder te houden en 't geld „aftepassen dat „in stad" (Amsterdam) moet be- „steed worden. De eenige voorstelling, die men „zich maakt is: „de Zaan (eene welvarende streek „met 25000 zielendie in ééne stad en verscheiden „dorpen wonen) dat houdt men voor een gemeen- ,,te; Broek (in Waterland) voor een kabinet van „rariteiten, en al wat daarbuiten is, behoort on- „der de Zaan of loopt in 't wilde rond. Menig „Nieuwendijker schudt ongeloovig 'thoofd,als hij „hoort, dat er nog meer stadjes en steden zijn, „waar meer dan honderd menschen bij mekaar „wonen, die nog iets te doen hebben, behalve „wekelijksch boodschappen naar stad Schrikkelijk dom zijn die Amsterdammers, niet waar Ja zekermaar ik geloof dat er van dezelfde familie overal wonen. Dat dierbare „ouwerwetsohe" dat goed is alléén omdat 't oud isdie dierbare „oude tijd" die maar „nooit terugkomt." Is het wonder, dat menig vreemdeling zich den Hollander nog steeds voorstelt, zooals hij er voor eeuwen uitzag met een kamerjapon en muilen aan een langen pijp in den mond en een slaapmuts op? De sleur der vorige eeuw is er bij velen nooit uitgegaan en maar al te groot is het getal der-

Volksblad | 1871 | | pagina 1