.leen de dwaze begeeren. Orde moet er zijn en dat is onmogelijk zonder een bestuur, dat inet de leidinq der zaken belast is. u ra-u ■-"Maar die leiding kan en moet zijn, zóó als de natie dat verlangtzoo als de natie dat goedvindt te bepalen. Of er één persoon aan 't hoofd staat of er staan er velen aan 't hoofddat komt in den grond der zaak op 't zelfde neer als men maar gere geerd wordt door wetten dat isdoor bepalingen die onder goedkeuring der natie gemaakt zijnof liever die de natie eerst moest goedgevonden heb ben eer ze vastgesteld konden wordenals de ge wichtigste maatregelen maar zóó en in dien zin genomen worden als de natie dat verlangt. Zie dat is wel wat nieuws onder de zon. Dat een burger of dat de burgers ook eischen hebbenja dat hunne eischen waar recht en billijkheid bestaat van meer gewicht zijndan de stem der regeering dat inderdaad is iets nieuws. Geen onzer voorouders heeft dien staat van za ken gekend. En toch is hij niet nieuw want reeds in het oude Rome verlieten op zekeren dag de burgers de stad, weken naar een nabijgelegen heuvel en keerden niet terugvoor er volkstribunen afge vaardigden vertegenwoordigers des volks geko zen warendie zooveel macht haddendat zij alleen door in de vergadering te zeggenveto (ik verbied het, ik wil het niet) de besluiten van de regeering der aanzienlijken konden krachteloos maken. Nederland. Het gerucht zegt, dat men zich aan 't departement van binnenlandsche zaken ijverig bezig houdt met de voorbereidende werkzaamheden, noodig voor de defini tieve regeling van het landhuishoudkundig onderwijs. „Volgens telegrafisch bericht is het stoomschip Prins van Oranje, kapt. M. C. Bhaat, Zaterdag 9 September, 's namiddags ten 2 ure ter reede van Batavia aangeko men. Alles wel aan boord. Passagiers over het alge meen zeer tevreden. De retourlading zal voor een ge deelte te Samarang worden ingenomen. „De reis was als volgt: Zeereis: van de reede van Texel gestoomd 30 Juli 's ochtends 5 uur 0 Port-Saïd aangekomen u' 13 Augustus 's namiddags 5 uur J van Suez vertrokken 18 Augustus 's ochtends 8 uur I t. j i 22 d. 6 u. te Batavia aangekomen t 9 September 's namiddags 2 uur zeereis 36 d. 18 u. doortocht van 't Suez-kanaal 4 15 totaal van 't Nieuwediep naar Batavia 41 d. 9 u." verebnigingen van arbeiders, loonen enz. Volgens het Utr. Dagbl. is op de stoombooten tus- schen Botterdam en Utrecht, de geheele bemanning zonder vast loon aangenomen. Allen hebben als loon een vooraf bepaald geëvenredigd deel der vrachtgelden. Uit het Buitenland. Gisteren den 15n zou de eerste sectie van den spoor weg BataviaBuitenzorg geopend worden. De eerste locomotief heeft den 12" den Tunnel door den Mont-Cenis doorloopen. De proef is volkomen ge lukt. De rook verdween spoedig. De Vesuvius spuwt thans weder vuur en biedt iederen avond een hoogst indrukwekkend schouwspel aan. Tal van vreemdelingen, die zich te Napels ophouden be geven zich dagelijks naar het observatoriumvan waar zij den lavastroom van den krater tot den voet van den berg kunnen zien vloeien en de ophooping dezer stof, hetwelk met vreeselijk geweld gepaard gaat. Nu het derde halve milliard is betaald, verlaten de Duitschers de vier departementen in de nabijheid der Eransehe hoofdstad. De V'laamsche landbouwers verkeeren in eene blijvende ongerustheid over de in het noorden van Prankrijk nog steeds woedende veepest. Het bericht, dat de runderpest ook in Ierland uit gebroken zou zijn wordt niet bevestigd. Een aantal achtenswaardige Eransche heeren hebben eene vereeniging opgericht, die 'lijnrecht tegenover de Internationale staat. De 'vereeniging heeft ten doel den werkman verstan delijk en zedelijk te ontwikkelenen zijn toestand langs den wettigen weg te verbeteren. Alle maatschap pijen corperatiëngemeentensteden en alle wetenschap pelijke, liefdadige, letterkundige en staatkundige instel lingen in Europa worden uitgenoodigd tot die vereeni ging toe te treden, en afgevaardigden naar het centraal comité tè Parijs te zenden. Dit centraal comité zal dan in nationale afdeelingen verdeeld wordendie elk onder de bescherming van huil eigen Gouvernement staan. Landbouw en Nijverheid. „Ons vlasgewas zal goed en deugdelijk wezen" zoo luidt een schrijven aan de Landb. Ct. De jury der onlangs te Maastricht geopende ten toonstelling van de "Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in Limburg heeft aan de Landbouw Courant, onder redactie van Dr. L. Mulder, de zil veren medaille toegekend. Zevenentwintig landbouwers uit Anna-Paulonapolder, Wieringerwaard, Bassingerhorn"Winkel enz. zullen een landbouwmaatsehappij voor die streken oprichten. De gelegenheid tot deelneming staat natuurlijk steeds o™"

Volksblad | 1871 | | pagina 2