VOLKSBLAD. No. 37. 1 8 7 1. 16 Septembe a 1 Gent. Stamm IS ER IETS NIEUWS ONDER DE ZON? VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. Cents. Ad verten tiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentièn moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Voorvallen en toestanden, menschen en zaken uit de verst verwijderde eeuwengelijken op el kander. Wat thans gebeurt gebeurde ook voor (luizende jarenwat wij beleven hebben onze voorou ders beleefd en moge het gesehenen hebbendat reusachtige uitvindingen voor een oogenblik de maatschappij geheel zouden veranderenhet bleek later, dat het slechts wijzigingen waren, van lang bestaande zaken; wijzigingen door de omstandig heden gewettigd en zelfs in het leven geroepen. Ook in het staatkundig leven der volken is al les vrij wel bij het oude gebleven de Guelfen en Ghibellynende Hoekschen en Kabeljauwschen de Ileekereus en Bronkhorstende Schieringers en Vetkoopers, het waren niets anders dan partij en die twistten over de groote vraagzal het volk alles zijnof niets. De stadhouderlijken en de anti-stadhouderlijkende patriotten en prinsge zinde# de liberalen en conservatievenze twisten nog altijd als voor zoovele eeuwen over die zelfde vraag: zal het volk alles zijn, of niets; met an dere woordenzal de vorst beschouwd worden als de gevolmachtigde des volks, als de eerste onder zijns gelijken of zal het volk zich moeten beschou wen als de dienaren, de onderworpenen van den vorst P Maar terwijl de tijd rusteloos voortgaat, gaan ook de gedachten der elkaar opvolgende geslachten steeds hun gang en zoo komt het, dat men me nige zaak anders beoordeelt, dan het voorgeslacht dit deed. Wat voor eeuwen een enkele stoutmoedige nau welijks durfde fluisteren, dat verkondigen nu dui zenden met luider stem en wat men voor eeuwen trotsch was te verklarendat zou men zich thans soms schamen uittespreken, Maar juist daarom is het in de politiekzoo nauw verbonden aan het innerlijk leven en de ontwikkeling der volkenonmogelijk stil te blijven staan in zijne opvatting. Het is gelijk een beroemd schrijver zegt een schrale lof als men van iemand zegtdat zijn staatkundige overtuiging al sinds veertig jaar vast staat, niet veranderd of gewijzigd is. Zulk een man is dan niet eiken dag rijker geworden in onder vinding, hij heeft dus niet nagedacht, hij heeft dus zijne gedachten niet laten gaan over de ge beurtenissen die eiken dag rondom hem voorvielen. Hoe geheel anders moesten de volken in hunnen natuurstaatonontwikkeld en onbeschaafdgedacht hebben over een staateene regeeringeen vorst hoe anders, zeg ik, dan de volken in de negen tiende eeuwdie zooveel feiten voor zich hebben waarnaar zij vorsten en staatsinrichtingen kunnen beoordeelen. Jaer is wel iets nieuws onder de zondaar waar het eene levensvraag geldt Als we niet in een wildernis willen wonenkun nen we nergens komen of we zullen geregeerd worden. En wat beteekent dat? Ziedaar de vraag, waarop de volken in den loop der eeuwen zoo ver-> schillende antwoorden gaven. Er was een tijd toen „geregeerd worden" be- teekende „onderdrukt," „mishandeld," „uitgezo gen" worden. Die tijd is voor de meeste volken sinds lang voorbij. Er zijn menschendie dat woord zouden willen doorschrappenNiet geregeerd wordenDat kan

Volksblad | 1871 | | pagina 1