tijden ze daar noemen. Ze den- d .melijk lijden; maar de pijn, de moeite, -de" a^es beteekent niets bij het zieleleed, sr j zijne beschimpers hem aandeden. Hadden zijne beschimpers half kunnen vermoe den hoe elk hunner woorden een dolksteek was voor den armen lijder, menigeen zou zijne scheld woorden hebben binnen gehouden. De arme lijdt reeds genoeg door zijn mismaakt heid te veeldan dat zijn gelukkiger medemen- schen dat lijden zouden verzwaren. Gijdie hem gescholden hebtis het aan uwe wijsheid toeteschrijven, dat gij niet mismaakt zijt Gij moest voor uw voorrecht te dankbaar zijnom iemand, die dat mist nog meer te kunnen doen lijden Nederland. De vaart vau den „Prins van Oranje" gaat blijkens bericht van een der passagiers bijzonder voorspoedig. Het schip voldoet in alle opzichten uitstekend. Een particulier bericht uit Zierikzee luidt als volgt „Er zitten nu in 't Hellegat vier groote schepen aan den grond, nabij de Willemstad. Waar moet 't met de vaart op Rotterdam heen? Nu reeds moet men tot 4-6 palm lichten." Zaandam,, 4 Sept. 1871. Er heerscht hier groote on tevredenheid, veroorzaakt door de treurige omstandig heden van "Vrijdag-avond. Tegen den tijd waarop de volks- trein uit Rotterdam terugkeerde, waren vele wandelaars op de been en daaronder vele achtenswaardige ingeze tenen. Men heeft aan de oploopen van Dinsdag-avond buiten af veel te veel gewicht gehecht, en de laatste dagen waren zeer rustig voorbijgegaan, anders waren zeker de meeste wandelaars niet naar buiten gegaan. Eensklaps worden de wandelaars opgeschrikt door eene charge der huzarendie rechts en links hieuwen naar ieder die zich op hunnen weg bevond. De angst deelde zich aan allen mede, de vlucht werd algemeen. Yelen sprongen te water, velen werden gewond, één man werd neergesabeld, die eenige minuten later over leed. Yan meer dooden is tot heden niets bekend, hoe wel men mompelt, dat er nog een vrouw en een kind vermist worden. De cavalerie verliet Zaterdag-middag de stad en is vervangen door eene afdeeling infanterie. Omtrent deze treurige zaak verneemt men verder nog het volgende: De persoon, die bij de charge gedood is, laat eene oude hulpelooze moeder achter. De gewonden zijn meest al menschen uit den fatsoenlijken burgerstand. De eigenlijke belhamels van de kermisongeregeldhedeu waren niet op 't stationsplein tegenwoordig; ook een bagagemeester van de Holl. spoorweg-maatschappij, die van zijn dienst huiswaarts keerde, kreeg een sabelhouw op den arm. De reden waarom luitenant des Tombes tot de charge is overgegaan, wordt nog slechts gegist. Onmiddelijk is door den commissaris des konings en den procureur bij het hof onderzoek naar de toedracht der zaak gedaan. Ziedaar een nieuw bewijs voor de stellingdat 't leger veelal meer last dau lust geeft. De persoonlijke invloed van hen, die belast zijn de orde te handhaven en an ders de meerderheid in getal, moet zoo groot zijn, dat vermanen of gevangen nemen een eind aan de zaak maakt. Onder geen enkele omstandigheid kan één burger van den staat het recht heiben een ander te dooden of te wonden. Een extra trein heeft jl. Woensdag langs den Rijn spoorweg uit Essen naar Rotterdam vervoerd een mon sterkanon, dat 50,000 kilo weegt en per stoomboot naar Odessa zal vervoerd worden. Voor vracht van Es sen naar Rotterdam werd 5000 gulden betaald. Hoeveel nut had handel of nijverheid kunnen doen, met het geld, dat aan dit stuk en aan de vracht tot schande der menschheid wordt weggeworpen. Uit het Buitenland. Drie maanden geleden zijn te Berlijn drie jeugdige Japanneezen aangekomen, om in verschillende technische vakken te worden opgeleid. Thans zijn er nog zeven aangekomen, die, even als de anderen, van de Japan- sche regering eene ruime toelage voor leer- en kostgeld ontvangen en bij zeer geachte familiën inwonen. Zij zullen voornamelijk onderwijs genieten in schei- en werk tuigkunde. Twee andere Japansche knapen zijn tot het zelfde doel naar St. Petersburg gezonden. Ook te Dor drecht bevinden zich twee Japanneezen, die gedeeltelijk de lessen der Hoogere Burgerschool bijwonen. Het stedelijk bestuur van Hamburg heeft den 26 Aug. 150000 mark toegestaan voor de bestrijding der cholera. Den 28, kwam er het eerste geval voor. Men verhaalt van den keizer van Brazilië, die thans in Dultschland reist, dat hij zich zeer gemakkelijk op het gebied van wetenschap, kunst en literatuur beweegt dat hij een hoogst aangenaam uiterlijk heeft, welwillend, vriendschappelijk en eenvoudig is. In Beieren bestaat het voornemen, postspaarbanken intevoerengelijk die in Engeland bestaan. Men kan dan aan ieder postkantoor zijne spaarpenningen storten en krijgt daarvoor een bewijs. Tegen overgave van dat bewijs kan men weer aan ieder postkantoor, ook aan een ander dan waar men het gestort heeft, het ge spaarde terug erlangen. In het jaar 1869 hebben zich in het koninkrijk Prui sen 2412 personen van het mannelijke en 550 van het vrouwelijke geslacht door zelfmoord om het leven gebracht. Het proces der commune-leden is afgeloopen. De vonnissen zijn geveld. Ferré en Lulliek zijn ter dood veroordeeldtot levenslangen dwangarbeidUrbain en Trinquet; tot deportatie naar een vesting: Assi, BiL- liorayChampy, Régere, Pascal Groüsset, Yerdübe en -Ferrat; tot deportatie: Jodbde en Rastoul. Cour-.

Volksblad | 1871 | | pagina 2