VOLKSBLAD. 18 71. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GO&fat No. 35. 2 September. 60 1 Cent. EMANCIPATIE DER VROUW. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Tc voldoen in driemaandelijksche termijnen. Be Advertentièn gommm Dien8ta^e^örtrg"pkK 10 Cents. Ad verten tien tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd II. Wij beloofden u nog door een en ander aante- toonen dat de toestand der vrouw in onze maat schappij veel ongelukkiger is dan die van den man. De vrouwen zijn veelvuldiger tot een ongehuwd leven gedwongen dan de mannen. Het getal dei- vrouwen die tegen haren wil ongehuwd levenis niet alleen veel grooterdan dat der mannenmaar de gedwongen ongehuwde staat voor het vrouwe lijke geslacht, welks levensbelangen als het waar geheel in het huisgezin opgaanook veel drukken der dan voor het mannelijke. De vrouwen zijnals zij gehuwd zijnvolgens de wet aan hunne mannen ondergeschikt. Het huwelijk vooronderstelt eene zoo innige vereeniging der echtgenootendat hun wil geheel overeenstemt. Bestond die ideale toestand werkelijk algemeen dan behoefde men geen wettelijke voorschriften te geven over de rechten der echtgenooten. Daar echter alle idealen op de onvolmaaktheid onzer natuur schipbreuk lijdenzoo zijn wettelijke bepalingen onvermijdelijk. Daar wij nu die bepalingen uit de wetgeving van volken hebben geput (Romeinen en Germanen), die beide de vrouw oorspronkelijk als een voorwerp van eigendom van den man beschouwdenzoo is het niet te verwonderendat bij ons de man nog de heerschappij heeftzoowel over de persoon als over het vermogen hunner echtgenooten. Daardoor hebben de vrouwen het meest te lijden onder een ongelukkig huwelijk. De man kan buiten 's huis troost zoekenwaar de vrouw hem binnen 's huis het leven onaangenaam maakt. De vrouw kan dat niet. Mishandelingen die in het huwelijk voorkomen worden in den regel, omdat de man de sterkste is, door hem aangedaan. Door het bestaande erfrecht zijn de vrouwen in een minder gelukkigen toestand geplaatst. De we duwe erft toch niet van den manin wien zij hare broodwinning verliest. De vrouwen krijgen veel minder goede opvoeding dan de mannen. Daar men de vrouwen van alle gewichtige be zigheden buiten het huisgezin uitsluit en de huis- selijke bezigheden voor zeer ondergeschikt houdt, zoo is het onderricht der vrouwen bij de middel en lagere standen hoogst gering, en bij de hoo- gere standen slechts beperkt tot die onderwerpen, welke voor eene ernstige levensbestemming onvol doende zijn. Wat talen wat muziekwat dansenen de jonge dame schijnt volleerd. Dit alles toont voldingend aandat de toestand der vrouwen veel ongunstiger isdan zij volgens de natuurlijke wereldorde zou kunnen zijn. Welnu is het dan zoo vreemd dat men over de emancipatie der vrouw spreekt. Welke middelen zouden kunnen aangewend wor den om den toestand der vrouwen te verbeteren Er zijn er velen aangegeven. De wetgeving verbeterenwaar zij de vrouw uit sluit van meer gewichtige bezighedenhet erfrecht wijzigenzoodat de weduwe mede erfgenaam wordt van haren manmogelijkheid van echtscheiding waar man en vrouw in voortdurende vijandschap levenmaar vooral verhinderen van ongelukkige

Volksblad | 1871 | | pagina 1