VOLKSBLAD. 1871. SJamtel. Somram 5 c_u VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOE.^ No. 34. 26 Augustus. a 1 Cent. EMANCIPATIE DER VROUW. 1 60 TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksehe termijnen. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. I. Dat is een vreemd woord voor een volksblaadje: Emancipatie, 't Is wonderlijk van die heeren, die met het volk willen sprekendat ze zulke geleerde woorden gebruiken. Eens las ik bovenbeen hoofd artikel het woordje Geïsoleerd en nu Emancipatie. Zou het verwaandheid van die heeren zijn, om te toonen dat ze met zulke geleerde woorden mak kelijk kunnen omspringen? Ik geloof het niet Jan. Weet ge waarom niet? Omdat gij hetzelfde doet. Gij spreekt telkens van een perreplu (parapluie), een echt fransch woord en ge zoudt het erg gemaakt vinden, wanneer uw buurman van zijn regenscherm sprak. Gij zijt laatst met de dillezens (diligence) naar Middelburg ge reden en zoudt zeer zeker den jongen uit de voorbereidingsklas van de Hoogere Burgerschool, als hij een weinig pedant (ook al een fransch woord) verzekerdedat een diligence vlijt beteekendeniet gelooven. En toch is het zoo. Toen men nog geen «Spoorwagens had, vond men een diligence zoo'n vlijtig voertuig, dat men haar met den naam van de vlijt vereerdetegenwoordig wordt de diligence ja iets vlugger dan de trekschuit geachtmaar toch in vergelijking met den spoor is zij erg lui. Zoo gaat het en zal het altijd gaanen als over een jaar of twintig de luchtballon een gewoon middel van vervoer js gewordendan zal men den spoortreindie thans zoo vlug wordt geacht mis schien de langzame doopen. Maar ik zou afdwalen. Even als gij nu vreemde -.^woorden gebruikt voor voorwerpen, die waarschijn- derHk het eerst uit den vreemde tot ons gekomen zijn en daarom hun vreemde naam behouden heb ben, zoo doen ook wij dat; en zoodra gij de zaak zelf goed hebt leeren kennen zult ge meer en meer ook met het woord Emancipatie leeren omgaan en uwe kinderen zullen het reeds gemaakt vinden wanneer men van de vrijmaking spreekt. Vrijma king want dat beteekent emancipatie. Vrijmaking der vrouw. Maar behoeft de vrouw dan vrijgemaakt te wor den? We zullen die vraag niet zoo in eens kunnen beantwoorden; maar moeten vooraf den toestand der vrouw eens nagaan, om te kunnen beoordee- len of zij wat emancipatie zou behoeven. Is de toestand der vrouw even gunstig als die van den man? De vrouwen mogen het kiesregt niet uitoefenen evenmin kunnen zij in de Gemeenteraad, in de Provinciale Statenin de Staten-Generaal eene plaats bekleeden, zij mogen dus niet meêregeeren. Ook de hooge staatsposten zijn voor haar niet weggelegd. De vrouwen mogen ook geen kerkelijke posten bekleeden. De man is door de natuur voor den meer zwaren arbeid bestemdde vrouwen voor den ligteren. Het gevolg daarvan is dat de vrouwom haar brood te verdienenmet den man in dien meer zwaren arbeid niet kan mededingen. De mannen daarentegen verdringen de vrouwen uit allerlei vrouwelijke werkzaamheden. Men vindt dameskleermakers, winkelbedienden in manufactuurwinkels, ja met de uitvinding der naaimachines vindt men zelfs mannelijke naaisters. Daardoor wordt het voor de vrouw moeielijk haar onderhoud te vinden. Ofschoon de vrouwen ■'af voor meer dan de helft van den menschelijkea ar-

Volksblad | 1871 | | pagina 1