VOLKSBLAD. VER EE NI GING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. Mo. 33. 1 8 7 1. 19 Augustus. oU TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Wrtmmartt Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar /"0,50. ^}|£UUtt°rl» ^lOiullTfrS Dienstaanvragen worden geplaatst 10 Cents. Franco per post n 0,80. J CGIlt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentièn moeten Vrijdag vóór t2 uur bij den Uitgever bezorgd worden. IETS OVER DE AARDAPPELZIEKTE. Het is bij zeer velen reeds eene bekende waar heid, dat zooals menschen en dieren aan ziekten kunnen lijden en sterven, het met planten even zoo is. Wijden verdienstelijke mannen aan de be strijding van eerstgenoemde verschijnselen soms hun gansche teven het onderzoek naar de oorza ken van de ziekten der planten is evenzeer eene dankbare studie. He laatste jaren hebben daarvan verrassende uitkomsten aan het licht gebracht. Ziekte verschijnselen in rogge- en tarwevelden aan den wijnrankin uitgestrekte boschstreken hebben oorzaken die ons bekend zijnde weten schap heeft daardoor eene eerste schrede gedaan tot bestrijding dier kwalen. Ons blaadje levert de ruimte niet op ter bespre king al was het dan ook der voornaamste rampen laten wij ons dus bepalen tot de ziekte eener vrucht die het hoofdvoedsel uitmaakt, niet alleen van ons volkmaar ook van de meeste Noord-Europesche volkenik bedoel van den aardappel. Het is ongeveer eene halve eeuw geledendat de ziekte van die veldvrucht algemeen is geworden. Wat zijn er al niet voor oorzaken opgegeven van die volksramp P De sterke ontwikkeling van het stoomwezen in de laatste jaren heeft er zelfs de schuld van gekregener werd ook gesproken dat een vrucht die niet inheemsch is (de aardappel is uit Amerika afkomstig) zich slechts een bepaald getal jaren laat voortplantenmen werd zelfs naar China verwezenwaar het geval zich schijnt voor te doen dat de vruchten die in het derde jaar voorkomen uit een Europesche of Amerikaanscbe el weer gepootin den grond verrotten zoodat soheepskapteinsdie slechte aardappelen uit een ander werelddeel aanvoerendaarvoor goede Chinesche in plaats kunnen krijgen en geld op de koop toe. De eigenlijke oorzaak der aardappelziekte in onze streken is een paddenstoel, die voor het bloote oog onzichtbaar is, en alleen bemerkbaar door mid del van een kunstglas: zijn er eene groote menigte bij elkaar dan schijnt ons dit op het lof een bruine of bruinzwarte vlekmedegevoerd door den wind maar vooral neergeslagen door den regenzet zich deze kleine paddenstoel op het blad vast en ont wikkelt daar zoo buitengewoon sneldat het lof binneti korten tijd verdord is. Het lof kan aangetast zijnterwijl de knol nog gezond is zooals wij bij drooge jaren dit meerma len zien gebeurenvalt er evenwel veel regen dan neemt het water dat van het lof druipt, de kie men van den paddenstoel met zichdringt in den grond en de knol is spoedig aangetast; zoowel de kleur als de reuk doen ons dit weten. Wat is er te doen tot afwending van dit nood lottig verschijnseldat een volksramp kan worden P Geneesmiddelen heeft de wetenschap nog niet aan gewezen en toch kan ook de landbouwer het zijne doenoin zich zooveel mogelijk voor een slechten aardappelen oogst te hoeden. En wel op de vol gende wijze. De paddenstoel in de vrucht in kiem aanwezig blijft daar gedurende den ganschen winter over: wordt de aardappel, waarin het kwaad aanwezig isgepootdan ontwikkelt zich dit bederf wel eerst in het lof, maar steekt ook meestal den knol aan onder de omstandigheden, die wij aangaven. Men zorge dus dat er gave gezonde aardappels

Volksblad | 1871 | | pagina 1