VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES, No. 32. 1 8 7 1. 12 Augustus. Sfzoirtat Sonrmm 5 c„, DE CHOLERA^ NADERT. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. 3. 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Vit gever bezorgd worden. Reeds staat zij aan de Pruisische grenzen. Zal zij die overstekeu en van het eene naburige land overgaande op het andere ook Nederland bezoeken Zeker is het niet, maar'toch wel waarschijnlijk. Zullen wij die koningin der verschrikking in halen niet met muziek en zangmaar met stinkslooten verpeste grachtenonzuiver drinkwa ter of wel zullen wii al onze beste krachten in spannen om haar zooveel mogelijk te weren? De cholera inhalen? De cholera weren? Maar daar lcunnen wij immers niets aan doen? En zoo wij er al iets aan doen kunnenmogen wij dat doen? Ziet hier twee vragen van het uiterste gewicht. Op de eerste vraag antwoorden de deskundigen dat men er veel tegen doen kan. Drinkwaterdat door fsecale stoffen verontreinigd is schijnt voedsel te geven aan de cholera. Wan neer er eenmaal cholera in eene streek heerscht en het drinkwater wordt ook met de uitwerpsels van cholera lijders^v.erontreinigd, dan neemt de ziekte ontzettend toeT 'In Rotterdam waar de-mees- ten het Maaswater als drinkwater gebruiken waarin zich zoovele rioolen ontlastenheeft men dan ook steeds de cholera zien woeden. Menschen die aan een zeer ongeregeld leven ge woon en doorgaans slecht gevoed zijnhebben de meeste vatbaarheid voor zulke ziekten. Vandaar dat het eigenlijke kermisvolk, orgel draaiers enz., het spoedigst onder de slagtoffere behooren en dikwijls de ziekten brengen in de steden, die zij bezoeken. En is de cholera eens in een stad dan schijnt zij bij voorkeur te bezoeken de smerige buurten en de vuile bedompte woningen. Toevoer van zuiver drinkwater. Tegengaan der kermissen. Reiniging der woningenventilatiedesinfectie der fsecale stoffen, enz. Ziethier de drie middelen welke men dus tot bestrijding der cholera kan aanwenden. Nu ge dat alles weet, zult ge u ook kunnen begrijpen hoe het komt, dat de meest gegoeden ook het minst door die ziekten worden aangetast. Zij kunnen de meeste voorzorgsmaatregelen nemen. Bovendien zijn zij goed gevoed en de cholera schijnt bij voorkeur de slecht gevoeden tot haar prooi te kiezen. Voor de minder gegoeden, die dus het meeste gevaar loopenis het bij gevolg van het hoogste belang dat de gemeentebesturen de meest mogelijke voor zorgen gebruiken. Door deskundigen wordt aangeraden aan de ge meentebesturen om zooveel mogelijk zuiver drink water verkrijgbaar te stellen. De vorming van eommissien uittelokken, die zooveel mogelijk de goede reiniging der woningen ventilatiedesinfectie der fsecale stoffenenz.i trach ten te bewerken. De midjken tot desinfecteren der faecale stof fen voor de mingegoeden gratis verkrijgbaar te stellen. De kermissen uittest ellen. Maar mogen j^ij die middelen aanwenden? Is het geen verzet tegen de goddelijke Almagtdie ons de cholera beschikt? Maar gij zet toch uw parapluie op als het regent en verzet u dus tegen de beschikking nat te worden. Gij zuivert uw lichaam en uw huisen verzet u

Volksblad | 1871 | | pagina 1