deze stoffen niet alleen onschadelijk te maken, maar ze ook aan le wenden tot bereiding van gas, dat tot ver lichting en verwarming dienen kan. Tot dat einde worden de foecale stoffen in aarden of geslagen ijzeren retorten verkoold, na alvorens van de vloeibare deelen te zijn bevrijd, die als poudrette reuke loos gemaakt worden. Voor dat reukeloos maken bezigt men de in de re torten terug blijvende kool, die dan, met de vloeibare deelen der foecale stoffen en de nevenproducten der dis tillatie vermengd, als poudrette een uitmuntende mest opleveren. Het gas uit de uitwerpselen verkregen levert een zeer lichtgevendwit gas. Het in retorten terug- blijvende deel, een zwart volkomen, reukeloos poeder, dat, als fijn verdeelde kool, een alleruitmuntendst des- ïnfecteerend middel is. Uit het gaswater kandoor bij voeging van zoutzuur, sal-ammoniak verkregen worden, wanneer men beiden uitdampt. Hat de waardevermeerdering bij deze behandeling eene veel grootere moet zijn dan bij de eenvoudiger aanwen ding als mest, laat zich licht begrijpen, terwijl door dit gebruik eene aanzienlijke hoeveelheid steenkolen vrijkomt tot andere doeleinden, de gezondheid gebaat, en de land bouw toch niet geheel van zijne noodige mest beroofd wordt. Bloedstillend katoen (boomwol), van dr. Ehrle. Hit katoen is volgens het Polyt. Journal eene uitvinding van zeer veel waarde, te danken aan dr. Carl Ehrle, practisch geneesheer te Isny, die de bereiding en het gebruik er van beschreven heeft in no. 37, 1870, Ber liner klin. Wochenschrift. Hit bloedstillend preparaat, waarvan de bereiding voornamelijk is het koken in soda- oplossing en daarna het drenken met eene oplossing van ijzer-chloride, kan elk scheikundige en elk apothe ker gemakkelijk vervaardigen. Hit katoen heeft overal grooten bijval gevonden en vooral in den laatsten veld tocht uitstekende diensten gedaan. Inzonderheid verdient het aanbeveling als huismiddel in gevallen waarin oogen- blikkelijke hulp noodig is. Men doet dan ook goed, het altijd in voorraad te hebbenalléén is het geraden het op eene zoo droog mogelijke plaats te bewaren, daar het zeer hygroscopisch is, d. i. gemakkelijk waterdamp uit de lucht in zich opneemt. Hit katoen wordt gelijk gewoon pluksel bij wonden gebruiktnamelijk of dade lijk op de w(\nd öf op gaas met groote gaten (ook ge- vensterd linnen) op de wond gelegd, en dan met een compres bedekt. A 1 1 e r 1 e i. Het zal nu ongeveer twaalf jaren geleden zijn dat in den staat Pennsylvania, in N.-Amerika, de eerste groo te petroleumbronnen ontdekt en geëxploiteerd werden, de eerste petroleum-ader vond men namelijk op 28 Au gustus 1859. Het was juist het tijdstip waarop het land en de wereld het 't meest noodig hadden. He bron leverde op eene diepte van nagenoeg 60 voet 400 gal lon olie per dag, Yan dien tijd af nam de handel in dit product meer en meer toe tot hij de wilde specula tiekoorts van 1863 en 1864 bereikte. Yermogens wer den in die jaren op éen dag gewonnen en verloren; duizenden gallons olie werden verkwist; honderdduizenden or minder verkocht dan ze gekost hadden. Sedert de dagen van Law had men nooit iets dergelijks gezien. Yele werklieden besteedden al hunne spaarpenningen om eene machine te koopen en land te pachten waarop zij dagen-, wekenlang arbeidden zonder iets te vinden. Men zou boekdeeleu kunnen vullen met de geschiedenis van de petroleum. Tegenwoordig is het aantal bronnen ontzaglijk; op 1 Januari 1869 waren er in Pennsylvania 1186 met eene opbrengst van gemiddeld ll2/3 vat elk per dag. Ook in Canada, Ohio en West-Yirginia zijn er velen. In het geheel zal de petroléum-opbrengst niet veel minder dan 18000 vat van 40 gallon per dag bedragen. He prijs heeft afgewisseld van 20 Amer. cents (f 0.50) tot 10 schill. (f 6.per vat. In de petroleumstreken ieder zal zich dit nog wel herinneren hebben vaak ontzaglijke branden plaats gehad. Thans hebben er de onooglijke hutten plaats gemaakt voor groote steenen gebouwen. Een dergelijke verandering wat soliditeit betreft kan men zeggen dat in den petroleumhandel heeft plaats gegrepen; deze heeft niets meer van die overdreven speculatiezucht maar be hoort thans onder de degelijke handelszaken. De uit voer overtreft dan ook elk ander artikel, met uitzonde ring van katoen. Men heeft zich vaak ongerust gemaakt over het uitgeput raken der bronneneen feit is bet dat sommige bronnen die vroeger krachtig opweldenthans opgepompt moeten worden en veel minder opbrengen. Als een middel om ze beter te doen vloeien gebruikt men wel glycerine die men doet ontploffen. Men meent dat de lucht die in de aders dringt de olie minder vloeibaar maakt en zoodoende het uitstroomen belet. He hoofdplaats van de oliestreek is Titusville, een net, levendig plaatsje, met 10.000 inwoners en drie spoorweglijnen. Hoewel 'tons in den regel geen pleizier doet, als wij ons in den vreemde als de Chinezen van Europa hooren betitelen, toch zou het in sommige gevallen een eere- titel kunnen zijn. Dat de regeering van het hemelsche Rijk o. a. een open blik heeft voor behoefte des volks, blijkt uit het feit dat zij jaarlijks vele honderd duizende exemplaren laat drukken en gratis verspreiden van een werkje, waarin nauwkeurige afbeeldingen en beschrij vingen voorkomenvan alle in het rijk in het wild groeiende planten, welke bij hongersnood of misgewas de gewone voedingsmiddelen kunnen vervangen. Ook is er bijgevoegd een aanwijzing hoe de planten toebe reid moeten worden, opdat zij het meeste voedsel zou den geven en de schadelijke bestanddeelen er uit ver wijderd worden. Yeel gebrek en armoede is daarmede voorkomen "tn menig zoogenaamd beschaafd gouvernement kan dit voorbeeld ter harte nemen. In 1770 vaardigde het parlement van Parijs 't vol gende edict uit: „Al wie eenen onderdaan van Zijne Majesteit met behulp van rood of wit blanketsel, parfumeriën, kunst tanden, valsch haar, schoenen met hooge hakken of valsche heupen tot een huwelijk zal verlokt hebben, zal vervolgd worden als toovenares terwijl 't hujvelijk zal kunnen ontbonden worden als de echtgenoot-^ ver langt"

Volksblad | 1871 | | pagina 3