gesprokenwie weet wat er behalve het genoemde nog af moet, eer men tot het netto bedrag komt. Wie dus lust heeft zijn geld te wagenmag eerst wel eens onderzoeken of het zoo mooi is, als het hem voorgespiegeld wordt, opdat hij niet zonder eenige redelijken kansslechts zijn geld geve om den houder van het eigenlijke lot, diens aankoop te vergoeden en aan dezen den besten kans te laten. Wie er vrede bij heeft, als hij zijn geld, dat ze kere rente zou kunnen gevenin eene onzekere loterij wegwerpt, moet dat voor zichzelven verant woorden, maar zij zijn er altijd het best aan toe geweestdie een kleine winstdoor arbeid en spaar zaamheid verkregen verkozenboven de dwaze hoop om schatten te winnendoor een spel dat al menigen lichtgeloovigen ongelukkig maakte. Nederland. Goes, 1 Aug. Bij de herstemming voor twee leden van den Gemeenteraad zijn uitgebracht (wit stembrielje) 302 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Verkozen zijn mr. A. M. B. IIanlo met 166 en B. den Boer met 160 stemmen. De heer mr. de Laat de Kanter had 127, mr. van Hoek 108 stemmen verkregen. Voorde verkiezing (paarsch stembriefje) waren mede 302 stem men uitgebracht, waarvan 18 van onwaarde. De lieer I. J. Paardekoopee had 194 en de heer W. F. Bosing 90 stemmen verkregen; zoodat de eerste gekozen is. In de NEC. lezen wij: dat John Abbot te Gates- head-on-Ty.ve, 7000 bekwame bankwerkers, ijzer- en ko- persmids, ketel- en modelmakerskoper-ijzer- en lood gieters verlangt, om dadelijk in dienst te treden en met vrijen overtocht. Als dat geen drukfout is, dan kan er ten minste niet over gebrek aan werk worden geklaagd, wanneer een meester zevenduizend arbeiders in dienst wil nemen. Dezer dagen is door een ingezetene van Sappeineer per adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht, om zijn dochtertje de lessen der Rijks hoogere burgerschool te laten bijwonen. Naar men thans verneemt, heeft de Minister op dit verzoek ■gunstig beschikt. Door de Leeuwarder commissie tot het afnemen der examens als vroedvrouw zijn op den laatsten dag harer zittingen nog toegelaten: F. Aaluerink, van Zwolle, W. Scheermans, van Koevorden, en A. M. de Ronde, van Goes. Van de 13 geëxamineerde!! is niet één De werkstaking der sigarenmakers te Antwerpen is rijk aan velerlei gevolgen. Men weet dat de patroons de weerspannige werklieden niet weêr in dienst hebben willen nemen en Fransche arbeiders, waaronder ook vrouwen, hebben ontboden. Vele Antwerpsche werklie den zijn toen uitgeweken. Maar 't schijnt dat er nog genoeg zijn gebleven om twist te zoeken met concurrenten, die uit Nederland waren overgekomen. Zaterdag heeft er eene vechtpartij tusschen Nederlandselie en Belgische werklieden plaats gehadtengevolge waarvan drie perso nen in hechtenis zijn genomen. Aan twee Nederlanders zijn wonden toegebracht. Uit het Buitenland. De „vaderlandslievende vereeniging van den Elzas en Lotharingen" heeft Zaterdag jl. hare eerste vergadering te Parijs gehouden. Met eenparige stemmen werd een voorstel aangenomenom alle vereenigingengenoot schappen, enz., wier doel is om alle Elzassers en Lot- haringers te beschermentot één lichaam te vereenigen. Daarop is eene commissie benoemddie werkzaam zal zijnom dit besluit door de verschillende comité's te doen aannemen. Het Pruisisch gouvernement heeft den president der metselaars-vereeniging gearresteerdomdat hij in eene openbare vergadering gezegd hadwe moeten aan de werklieden die den arbeid voortzetten zulks beletten door hun het gereedschap te ontnemen. Nog sterker, de lintfabriekanten te Barmen, die beslo ten hebben geene werklieden meer aan te nemen die deelgenomen hebben aan eene werkstaking. Miss Rye, te Niagara, bekend wegens hare pogingen om de straatjeugd uit de groote steden van Engeland een betere toekomst te verschaffen door ze over te bren gen naar Amerika en ze daar, na de noodige opleiding en onder behoorlijk opzicht, een goed onderkomen te verschaffen, heeft weder eene expeditie georganiseerd. Dezer dagen vertrokken 70 knapen en 9 meisjes, uit Kensington, Birmingham, enz., afkomstig van Liverpool naar Canada. Eene voor de taak volkomen geschikte matrone vergezelt de jeugdige emigranten. Met verontwaardiging meldt de Pall Mall Gazette 't overlijden van een Londensch telegrafist, die, blijkens gerechtelijk onderzoek, letterlijk aan uitputting is over leden. Het bleek, dat de ongelukkige dikwijls 25 en soms 87 uren achtereenvolgens arbeiden moest. Op den dag vóór zijn sterven, werd hem verlof geweigerd om naar huis te gaan. Het Londensche Schoolbestuur heeft beslotenaan den Minister van Onderwijs machtiging te verzoeken tot 't uit - schrijven eener leening van 100,000 p. s., (f 1200,000), welke som benoodigd is tot oprichting van 20 nieuwe scholen. N ij v e r h e i d. Lichtgas uit foecale stoffen kan van groote gevolgen zijn, indien de uitvinding zich blijkt te bevestigen. De afvoer dezer stoffen uit bevolkte gemeenten, en hare nuttige toepassing of onschadelijkmaking voor de gezondheid der ingezetenen maken een van de belang rijkste vraagpunten des tijds uit. Nu schijnt het aan den Ingenieur G. R. Hickeï in O. Ind. gelukt te zijn,

Volksblad | 1871 | | pagina 2