ADYERTENTIEN. OPENBARE YERKOOPINGEN. ©PPERVRUCHTEN VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERS, LOONEN ENZ. Een dagblad meld ons een door de Asser werklieden- vereeniging aangenomen voorstel van haar lid, den heer Oorver: om zi<rh bij de toetreding te verbinden zijne kinderen tot hun 12?*e jaar ter school te zenden. Na dien leeftijd moet schoolgeld betaald worden. Een ander belangrijk besluit dezer vereeniging luidlidmaatschap van de Internationale sluit deelneming aan deze vereeni ging uit. De Werklieden-vereeniging te Assen heeft in eene 11. gehouden vergadering een definitief reglement vastge steld. De vereeniging bezigt de volgende middelen tot verbetering van den toestand harer leden: Behartiging van het onderwijs der jeugdontwikkeling van eigen kennis, aanmoediging tot vakkennis en kunstvaardigheid, ondersteuning in moeilijke omstandigheden. Uit het Buitenland. In Engeland, even als in N. Amerika, is een wettelijke vergunning noodig tot het openen eener tapperij of bier lokaal. Van Staatswege is eene commissie benoemd, die de vergunning geeft of weigert. Die commissie heeft te let ten op den persoon die de aanvraag doet, op het gebouw waarin de drank zal worden verkocht en op de wensche- lijkheid voor de buurt. Elke vergunning moet van jaar tot jaar worden vernieuwd. Op de Fidse-eilanden is het menscheneten nog altijd in gebruik, niettegenstaande de koning dier eilanden dat uitdrukkelijk verboden heeft en het christendom er zich gestadig uitbreidt. Onlangs predikte een Fransch zendeling op Noeka Niva in de aldaar gestichte kerk, toen plotseling een groot rumoer in het dorp ontstond. Het geheele gehoor stroomde de kerk uit en bemerkte dat een vijandelijke stam het dorp had overrompeld. Een gevecht volgde en voor de avond gevallen was, hadden de zwarte christenendie den vijand verjoegen de krijgsgevangenen die ze van de aanvallers gemaakt hadden, geslacht, gebraden en opgegeten. N ij v e r h e i d. Bij van Barree en Comp. te Worms wordt een ueu- traal waterglas bereid om wol en wollen stoffen te wasschen dat eene schoone toekomst tegemoet gaat. De behande ling is zoo eenvoudig en goedkoop, dat zij weldra in gang moet vinden. Men neemt op 4-0 deelen warm water van ongeveer 120 tot 130 graden Fahrenheit 1 deel van het neutrale waterglas, legt de wol gedurende eenige minuten er in en werkt ze met de hand door elkander; dan spoelt men ze met koud of lauw water uit en verkrijgt een wol zoo volkomen zuiver wit, zoo geheel en ai zonder reuk, dat het waarlijk verwondering wekt. De wol blijft zacht, lijdt er niet door, zelfs niet al blijft zij in de oplossing eenige dagen liggen. Ook de schapen worden er zeer snel hagelwit door, maar men moet de oogen door een doek beschermen. Ook in de huiswasch is het waterglas zeer aan te bevelen. In een mengsel van 20 tot 30 deelen 120 tot 130 graden Fahrenheit warm water doet men 1 deel van het neutraal waterglas; men legt daarin des avonds de waschen bewerkt haar des mor gens met roerstok, nadat men bij het water wat warm heeft gegoten; dau legt men de wasch'om uit te dam pen op een paar stokken of een rek, en het is aan het achtergebleven vocht te zien dat het grootste gedeelte van het vuil uit de stoffen is verwijderd. Het is raad zaam de wasch nu nog eens met eene zwakke waterglas oplossing (op 50 deel water 1 deel waterglas) te behan delen. In de wasch machines geschiedt natuurlijk de zaak veel eenvoudiger. De wrasch wordt, alzoo schitterend wit en het bleeken is onnoodig. Gekleurde wollen stoffen hebben een zwakke oplossing van 50 deelen water op 1 deel waterglas noodig. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 21 28 Juli 1871. Ondertrouwd Den 27, Alexander Geravdus Breker, 28 3., 3m., met Francina Verbuig, 26 j., jd. Pieter Schrijver, 24 j., jm., met Adriana llemijn, 19 j., jd. Martinus Hermans, bijna 30 j., jri^fe met Johanna Maria van Calsteren, 21 j., jd. Den 28, Karei Kornelis Maartense, 29 j., jm., met Sara Anthonia Glerum, 27j-,jd. Gehuwd Den 2S, Dirk de Koning, 27 j., jm., met Krina Cor nelia Dekker, 19 j., jd. Geboren Den 25Jacobz. v. Daniel Rouw en Elisabeth de Dreu. Den 27, Ary, z. v. Ary de Nooijer en Anthonia Nonnekes. Overleden: Den 21, Bernardus, 15 j., z. v. Machiel Bouman en Catharina Wolfers. Den 24, Johanna Catharina, bijna 13 m., d. v. Cornelis Snoep en Pieternella van Antwerpen. Den 25 Bastiaan9 j., z. v. Johan Blomkun en Francina de Jonge. Graanberichten. Goes 25 Juli 1S71. Met uitzondering van Itogge, die met eenige verlaging werd verhandeld, waren de prijzen van alle overige arti kelen onveranderd;-de omzet was niet groot, en mee- rendeels ter voorziening in locale behoefte. Nieuwe Tarwe (1870) f 11,90 f 12,00. Nieuwe Rogge (1870) f 8,6" f8,80. Nieuwe Winter Gerst f6,70 f7,50. Zoiner Dito f 6,80 f7,25. Haver (1870) f4,75 f5,50. Nieuwe Groene Erwten f 10,00 f 00,00 nominaal. Bruineboonen f 00,00 f 00,00. "Wittehooncu f 00,00 f 00,00. Paardeboonen 1 S,90 f9,25. Op Zaterdag Op Maandag den 5 Augustus 1871, den 7 Augustus 1871. in de Herberg te in de Herberg te KAPELLÈ. 's GRAVENPOLDER. Telkens des avonds ten 6 ure. VAN DE in diverse Boomgaarden gelegen onder 's Gravenpolder Hoedekenskerke, Kapelle en Yerseke, bij uitgezette bil jetten in liet breede vermeld. Informatien zijn te bekomen bij Mr. P. J. A. van DAM te Goes. FAflü verduurzaamde Groenten, bij C. jYUUl VAN ETTINGEE, wijk D, No. 70.

Volksblad | 1871 | | pagina 3