VOLKSBLAD. 18 71. No. 30. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 29 Juli. Sfamtol. Hommers 5 c„t, HET OORDEEL DER WERELD. in. Willem dacht reeds dat hij te liefdeloos geoordeeld hadtoen hem door een zijner vroegere bekenden aangeboden werd, om in zijn dienst te treden. Willem's patroon verhief zich langen tijd boven de aanmerkingen die men hem maakte over zijne gunstige gezindheid voor den ontslagene. Maar van tijd tot tijd ondervond hij meer moeilijkheden bij zijne bedienden, die zich steeds beriepen op het spreekwoorddat men geëerd wordt met degenen met wie men verkeert. Ook anderen vonden het wel wat erg, dat hij in den eenmaal gevallene zooveel vertrouwen stelde. Men vond het heel lief en mooi dat hij den ongelukkigen voorthielp, maar de een zeide dat hij het niet gaarne wagen zoude en de ander wilde tot geen prijs den ontslagene in zijn huis hebben; men kon toch nooit weten TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Trail co per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijkscbe termijnen. i\ 1 fpnt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naaT plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij de?i Uitgever bezorgd ivorden. (Eene geschiedenis, zooals er dikwijls voorvallen.) De eerste dagen van vrijheid zijn voor een ont slagen gevangene dikwijls niet minder pijnlijk dan het verblijf in de plaats der schande. Zij zijn dan ook voor menigeen de oorzaak geworden van nieuwe overtreding. Is het wonder als de misdaad aanlokt waar het weldoen onmogelijk wordt gemaakt? Dankbaar werd het aanbod aangenomen en met lust het werk aanvaard. Het ontging echter het oog van den nieuwen bediende niet, dat alle zijne gangen en handelin gen met de grootste nauwgezetheid werden nage gaan en dat de welwillendheid, die hem door zijn patroon werd betoond, met eenig wantrouwen ge paard ging. Hij onderdrukte elk gevoel van mis noegen daarover, omdat hij begreep, dat hij zelf daartoe aanleiding had gegeven en hij meende dat door zijn gedrag spoedig te zullen overwinnen. Minder kon hij het verdragendat zijne mede bedienden zich steeds op een afstand van hem hielden en kennelijk verstoord warendat men hen tot dagelijkschen omgang verplichtte met een ont slagen gevangene, dat men dezelfde voorrechten aan hem toekendewaarop zij uitsluitend aanspraak meenden te hebben. jEr was op het zedelijk leven zijner medebedien den misschien ook wel iets te zeggenmaar omdat zij nooit in de gevangenis geweest warenmeenden zij ver boven Willem te staan en gerechtigd te zijnhem hunne meerderheid te doen gevoelen. Daardoor ontstond wel eens botsing, maar het gelukte Willem meestal, zich intehouden en een twist te voorkomen die hem zijne betrekking had kunnen kosten. Maar hoe hij zijn best deed, hij kon dien arg waan waarmede men hem bejegendeniet overwin nen. Was er eens iets verloren of ter zijde gelegd, dat niet zoo spoedig gevonden werd, dan waren de oogen het eerst op hem gevestigd; moest er iets gedaan worden dat aan vertrouwde personen diende opgedragendan werd hij steeds voorbij gegaan; en reeds had een zijner medebedienden zijn ontslag genomen om bij een ander te gaan arbeidenomdat het hem hinderde te werken in het gezelschap van iemand die eenmaal gevonnisd was. De wereld veroordeelt zich zelve nooit meer dan als zij zich zoekt te regtvaardigenmet te zeggen „die eens steelt is toch altijd een dief." Indien op elk mensch de smet moest blijven klevendie een of andere misstap of verkeerde handeling hem op legdehoevele misdadigers zou de maatschappij wel tellen

Volksblad | 1871 | | pagina 1