Wel verbiedt de wet van 3 Juli 1869 uitdrukkelijk onderscheid tusschen geloofsbelijdenis te maken,'maar voor sommige Pruissische hoofdofficieren schijnt de wet niet geschreven. Zoo vrijgevig is men in Pruisen. Landbouw en Nijverheid. De warmoezeniers in West-Cornwall maken in den laatsten tijd voor bemesting veel gebruik van den afval van de steden, daar zij bevonden dat die uitmuntend geschikt is voor wortelgewassen en wel voornamelijk voor aardappelen. In zeer korten tijn is de prijs van het straatvuil ongeveer verdubbeld. In de Delftsche Courant komt een particulieren brief van een handelaar uit Engeland voor, waarin gezegd wordt, dat de Engelsche tuinders zich meer en meer op de aardappelteelt toeleggen, maar hunne aardappelen sorteeren: zij verwijderen de kleinen, die zij aan de varkens te eten geven, en zenden de grooten ter markt. De schrijver raadt den Nederlandschen tuinders aan ook in dit opzicht meer zorg te besteden, wil de uitvoer niet geheel ophouden. Wat voor de varkens bestemd iszegt hijmoeten ze niet naar Engeland zenden. Sponsen en borstels van caoutchuc Sponsen en bor stels van caoutchuc worden door verschillende Duitsche Anna's, b. v. Eranz Clouth, te Keulenen R. Bern- houer, te Hamburg, geleverd. Volgens Dr. Wieder- hold's gissing worden ze gemaakt, door eene oplossing van caoutchuc in zwavelkoolstof of chloroform en ben zine zeer snel te verhitten, waardoor de laatste resten van het oplossingsmiddel de ten slotte taai geworden massa doen opblazen en alzoo even groote cellen als in de natuurlijke spons voorkomen, voortbrengen. De caoutchale sponsen worden om de duurzaamheid boven de gewone sponsen verkozen, maar voor gewoon huis houdelijk gebruik rieken zij te sterk. Daarom worden zij dan ook vooral aangeraden om paarden mêe te was- schenzij beleedigen de huid niet en trekken er geen haren uit. Borstels van caoutchuc hebben een handvat van „hartgrumme" en doen vooral dienst om fijne weef sels te zuivereno. a. fluweel. Stof wordt zeer goed en snel door zulke borstels weggeveegd, en het is na tuurlijk, dat fijne stoffen niet zoo worden aangetast met een weeke borstel, als het geval is met de gewone harenborstels. Vanwege de Maatschappij, tot bevordering der vlas- industerie zal een stuk vlasland op wetenschappelijke wijze bemest worden. Men hoopt daardoor het „uit- vlasschen" van den bodem te voorkomen. Mocht de proef gelukken dan zou deze tak van nijverheid een groote schrede voorwaarts zijn gegaan. Machine ter bewerking van leder, van Priestman Zoon te Preston Brook, Cheshire. In de leerlooierijen is men tot nog toe gewoonliet gelooide leder te klop pen. Dat werk kost veel tijd en vooral aan arbeiders loon veel geld. Priestman Zoon hebben nu een werktuig vervaardigd, waarmee men leder kloppen kan. Het bevat een menigte stompe messen van staal, brons, ook wel van glas of aardewerkom een trommel aange bracht, waardoor alle deelen van het leder worden ge knepen en gedrukt. Eene afbeelding er van is uit En gelsche bladen overgenomen in de 111. Deutsche Gewerbe Zeitung, n°. 18 van dit jaar. De uitvinders geven op, dat de arbeid, die thans 8 tot 10 shilling kost, met behulp van hun werktuig voor ongeveer 10 pence kan verricht worden. Dit verschil is zeker aanmerkelijk ge noeg, om er de aandacht der belanghebbenden op te vestigen. Allerlei. Een Zuid-Afrikaansch blad meldt, dat de Kaffers, uit vrees voor de pokziekte, zich in grooten getale laten inenten. Dit is zeker wel de krachtigste aansporing voor hendie zich door verschillende bezwaren nog lieten weerhouden, want niemand zal toch bij Kaffers wil len achterstaan. Op den laten der volgende maand zal te Londen het Peabody-squareeen nieuw blok model-woningeu voor den werkman, geopend worden. Naar de bladen ver zekeren, zal deze stichting den naam van den groot moedigen menschenvriend volkomen waardig zijn. De vertrekken zijn geheel naar den eisch ingericht, frisch geventileerd en van gas voorzien; zuiver en overvloedig water; en badkamers; die menig gegoed burger den bewoners benijden zou. Het blok bevat ruimte voor 290 huurders; en de huurprijzen zijn gesteld als volgt: één kamer voor f 1,50, twee kamers voor f 2,4-0, drie kamers voor f 3 per week. Reeds zijn al de woningen besproken, waarbij men zooveel mogelijk gezorgd heeft aan oppassende armen de voorkeur te geven. Op de Oosteiirijksche spoorwegen is thans een nieuwe wagen voor het vervoer van vee in gebruik genomen welke zeer aan de verwachting beantwoordt. Het ver lies aan gewicht vau het vervoerde vee is daarbij ge bleken tot ruim op de helft verminderd te zijn. Van Czernowitz (Gallicië) tot Plorisdorf bij Weeneu verloor eene koe met den nieuwen wagen 10 kilo; in den ge wonen beestenwagen, op hetzelfde transport, bedroeg het verlies per koe 23 kilo. Ook kunnen de beesten in de nieuwe wagens gevoed worden, zoodat het schade lijke in- en uitladen bij lange trajecten vermeden wordt, terwijl eindelijk de beesten minder aan besmetting zijn blootgesteld, indien een der vervoerde beesten ziek is. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 14 21 Juli 1871. Ondertrouwd: Den 20, Laurus Melse, 23 j., jm., met Corne lia Boer, 22 j., jd. Den 21, Cornelia Marinus van de Velde, 23 j., jm., met Barbera Johanna de Keyzer, 20 j., jd. GehuwdDen 19, Ludovicus Augustus Knitel, 31 j., jm., met- Ludovica Seraphiua de Meulemeester24 j., jd. Geboren: Den 15, Hnhrecht Maria, z. v. Andries de Jonge en Cornelia Snoep.— Jan, z. v. Jan van den Dorpel en Krina Abraha- mina Kopmels. Den 16, Johanna Baptista, d. v. Kornelis Elisa Massee en Maria Adriana Arentz. Den 18, Jacobus Rudolf Or- gert, z. v. Hendrik Or geit Muller en Cornelia Meyler. Overleden: Den 18, Neeltje Rijk, 37 j-, eerst wed. van Jan Jacobus Everaard, thans gehuwd met Johannes Warrens. Levenloos Den 18, eene dochter vau Gijsbert Jacobus van der Made en Maatje Remijnse.

Volksblad | 1871 | | pagina 3