VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 29. 1 8 7 1. 22 Juli. HET OORDEEL DER WERELD. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. C3f~rmdisi*t fflmiimwa Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar f0,50. c-l/ oil 11 ti l. d lo 1111111.1 b Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijhsche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. (Eene geschiedeniszooals er dikwijls voorvallen.) li. Hoeveel kracht er zij in onze goede voornemens, in een vasten wilindien men ons terug stootof aan ons zeiven overlaat, worden welgemeende po gingen vaak verijdeld. Ongelukkig de menschdie van het oordeelvan de welgezindheid van anderen afhankelijk is; hij ondervindt het soms op grievende wijze, dat reeds die afhankelijkheid genoeg is, om de harten voor hem te sluiten. Het is waar dat menigeenmet het oog op zijn leven zich daarover niet beklagen durft, maar het is ook waar, dat er menige klagt wordt gesmoord, die met het volste regt geuit kon worden. Weinige dagennadat onze Willem de gevan genis verlaten hadwas hem reeds meer dan eene aanwijzing gegeven, waar hij zich om werk zou kunnen vervoegen. Er zijn als er te helpen is menschen genoeg, die adressen aan anderen gereed hebbenj'weinigen slechts die aan den vragenden «hun eigen adres opgeven. Met de verzekering, dat hij zijn uiterste best wilde doen, meldde Willem zich aan bij ie mand, die hij meende, dat hem werk zou kun nen verschaffen. Hij verzweeg niet wat er met hem voorgevallen was en wond er geen doekjes om, als hij de oorzaak daarvan moest vermelden. Schuld bekennenhad hij wel eens gehoordis halve vergiffenis. Daarenboven hij wilde tot geen prijs bedriegen. Een hoog rood kleurde wel zijne wangen en zijne stem trilde toen hij van zijn treu rig verleden moest sprekenmaar eerlijk biechte hij alles op en vrijmoediger was zijn toon toen hij bij zijn verzoek de verzekering voegdedat hij geen anderen wensch haddan met alle kracht het goe de te zoeken en zich sterk maakte om aan het ver trouwen dat men in hem steldete beantwoorden. Maar 't was niet noodig dat bij vele woorden gebruikte. De blik van den mandie ongeduldig hem had aangehoord, bewees genoeg, dat geene welsprekendheid hier kon baten. „Gij hebt alles aan u zeiven te wijten," was het antwoord, „gij moet dan ook al de gevol gen daarvan dragent Als een jong mensch dwaas genoeg is zijn eigen toekomst te beder ven dan moet hij er niet op rekenendat anderen gereed staanom dat als het hem goed dunktte herstellen. Er zijn zoovele brave en eerlijke men schen die voortgeholpen moeten wordendat het wel schande zijn zou, om dezen achter te stellen voor loszinnigen en zedeloozen zooals gij. 't Is te hopen, dat uw berouw oprecht is en dat gij u beteren zult, dan zal er wel een weg voor u ge opend worden om door de wereld te komen. Voor 't oogenblik mag ik niets voor u doen." Willem was bedroefd, maar niet ontmoedigd. Dat had hij gedacht, dat hem harde waarheid zou worden gezegd en dat het een bijzonder geluk zou geweest zijnals hij spoedig was geslaagdmaar het viel hem hard, dat men zijne bedoelingen mis kende en de gelegenheid weigerde die hij noodig had. Langer had hij er over nagedachtindien niet de nood hem gedreven had om verder te gaanen nog eens het treurig verhaal van de geschiedenis zijner laatste levensjaren te herhalen. Bij die volgende poging hoopte hij op beteren uitslag. Hij ging nu naar een bekenden menschen-

Volksblad | 1871 | | pagina 1