VOLKSBLAD. 18 71. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 28. 15 Juli. 1 Cent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. HET OORDEEL DER WERELD. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar y0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. ^Hv-rmiUrt ïïnmmiïf Gewone Dienstaanbiedingen en .-ttJ.CUIUltll. ivtuiillllïrji Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Bk Advertentién moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd won ("Eene geschiedenis, zooals er dikwijls voorvallen.) I. Het was reeds laat in den avond, toen de deur der gevangenis te A geopend werd en een jong mensch naar buiten sloopangstig rond zich zien de of er ook iemand was, die hem die plaats zag verlaten. Een hoogst gelukkig gevoel doortintelde hem en wie hem in de oogen had kunnen zienzou het daarin gelezen hebbendat de angstig voortijlende toch een oogenblik van rijk genot doorleefde. Maar al had hij ook de gansche wereld deelge noot willen maken van zijn geluk, in dat oogen blik zou elke ontmoeting zijn genot hebben vergald. Het was op zijn verzoek dat hij eerst in den duisteren avond het verblijf verliet, waar hij zes bange maanden had doorgebracht. Men had den ge vangene wel onder de eerloozen gerekend, maar in de eenzame cel was het gevoel van schaamte weder opgewekt en de ontslagene aarzelde om zich we der onder de menschen te begevenhij sidderde voor den eersten nieuwsgierigen blik die zich op hem vestigen zou. Er lag in dien arfgst eene stilzwijgende erken tenis van het recht om hem te veroordeelen. En toch in de eenzaamheid had hij er zoo vaak aan gedacht, dat daarbuiten menigeen zich in vrijheid bewoog, ja welligt geëerd en ontzien werd, op wien zwaarder straf zou zijn toegepast, indien zijne misdrijven onder het bereik der wet waren geweest. Een oogenblik was hij voornemens geweest, op den vollen dag de gevangenis uittegaan en het hoofd fier optehefiensterk door de goede bedoe lingen waarmede hij in de maatschappij terug keerde en vol vertrouwen op de betere gezindheid die eene treurige ervaring bij hem had opgewekt. Maar hij wist hoe de menschen zijn en hij kon het niet euvel duiden dat men in hem zag wat hij was geweest, niet wat hij wenschte te worden. Daarom had hij verkozen in den avond terug te keeren tot de zijnen en zich eerst met het woord der vergevende liefde te verkwikken, voor hij de wantrouwende blikken der veroordeelende menigte ontmoeten moest. Aan zulk eene verkwikking had de ongelukkige behoefte na zoovele bange dagen doorworsteld te hebben. Het was zulk eeu groot misdrijf nietwaar voor de wet hem streng had gestraft. Maar al ware het nog geringer geweesthij zou zich niet minder ongelukkig gevoeld hebbenwant de stem der beschuldiging legde hem grooter last opdan de regter hem te dragen had gegeven. De we reld meent altijd dat binnen die vreeselijke gevangenis slechts het uitvaagsel der menschen wordt gevondenzij denkt er niet aanhoe velen daar zuchten, die naeer te beklagen dan te ver oordeelen zijn. Sommigen hadden gezégddat zijne straf veel lichter was geweestdan zij hem toegedacht had den. „Hij is er genadig afgekomen zeiden ze. Maar zes maandenAls of die voor een gevangene niet veel trager omgingen. En zij hadden ook niet in re"kening gebragt, dat de veroordeelde reeds maan den lang gezucht had in dat akelig verblijf, alvo rens al de formaliteiten vervuld en al de onderzoe kingen afgeloopen warendie bij onze rechtspleging het vonnis vertragen en de straf onmenschelijk verzwaren.

Volksblad | 1871 | | pagina 1