ADVBRTENTIEN. OPENBARE YERKOOPING cdoor het houden van voordrachten hunne ontwikke ling te bevorderen, d. het oprichten van een ziekenfonds, e. te trachten een bibliotheek te verkrijgen, het hou den van tentoonstellingen, g. het verkrijgen van een eigen lokaal, h. de beoefenaren der verschillende vakken tot elkander te brengen en alzoo vakkenvereenigingen te vormen. In de vorige week werd te 's-ïlage eene vergadering gehouden van werklieden en patroons, waarin, na eenige zamensprekingals beginsel werd aangenomen: de verga dering stelt zich ten doel te streven naar de middelen tot lotsverbetering van den ambachtsmanuitsluitend langs den weg van orde en gezag. Vervolgens kwam men overeen, dat die verbetering kan bereikt worden, zoowel door loonsverhooging, als door alle middelen, die vermindering van uitgaven en vermeerdering van kennis bewerken. In eene volgende bijeenkomst zullen" deze punten nader besproken worden. De vereeniging „Help u zei ven" te Leeuwarden, strekkende tot het bekomen van eigen woningen, heeft in de vorige week haar bestuur benoemd en een regle ment vastgesteld. In beginsel is bepaald, dat ook stof felijke begunstiging van niet leden zal worden aangeno men. Tot 1 Oct. blijft de gelegenheid open tot deelneming. Uit het Buitenland. De verkiezingen in Frankrijk zijn ineest in republi- keiuschen geest uitgevallen. Van de Bonapartisten zijn maar weinigen gekozen. Iu de Bijnprovincien heeft zich de veepest weder ver toond, ook in Belgie, in de nabijheid der Fransche grenzen. Overal worden krachtige maatregelen genomen, om de besmetting tegen te gaan. Op de kust van Mozambique wordt nog druk slaven handel gedreven. Gedurende vijf jaren ziju van daar, met oogluiking der Portugeesche overheid, niet minder dan 97000 menschen als slaven uitgevoerd. Landbouw en Nijverheid. De Indépendance Beige meldt het volgende Voorbehoedmiddel tegen de veepest. Men schrijft uit Morlaix:- „Heerlijke tijding! Het middel is thans in derdaad gevonden. Er is met het gunstigst gevolg een beslissende proef genomen in 't bijzijn van den onder prefect, den president der maatschappij van landbouw, den professor van Alfort enz, „Den 2-3 Maart heeft men den typhus op een koe ingeënt, die daartoe door de commissie gekozen was. Het beest werd overeenkomstig de voorschriften van on zen veearts, den heer Lecos, behandeld en de typhus, die zich tegenwoordig zoo snel verspreid, heeft zich hier niet vertoond. Dit middel, dat de veepest uit onze streken verwijderd gehouden heeft, voorkomt dus zelfs de verspreiding der ziekte." Men vindt tegenwoordig in Frankrijk buitengewoon iKtoLBooie muur-zwaluwen. Er zal een onderzoek naai de oorzaken van de groote sterfte dezer nuttige vogel soort ingesteld worden.. Men gist dat deze vogels, die zich uitsluitend met insecten voedenstervendoor het gebruiken van de vliegendie in het noorden van Frankrijk en bij Parijs zoolang op de onbegraven lijken geaasd hebben. Allerlei. Hoe men te Parijs handelt om de vele lijken uit den weg te ruimen en hunne kwade uitwaseming te beletten blijkt uit eene mededeeling vau een ooggetuige. In het schoone park des Buttes Chaumond zag hij drie kolos sale houtmijten waarop een menigte lichamen waren ne- dergelegd en die in laaien gloed brandden. Men neemt 8 of 10 lijken, ligt er dan een laag hout over, dan weer enz. Alles wordt met teer overgoten maar midden in staat een vat petroleum dat het vuur tot het eiude toe voedt. Is alles genoegzaam verkoold dan wordt het weggeruimd en begraven. Niets verschrikke lijker, zegt onze berichtgever, dan de jongeren van Me- phisto aan 't werk te zien en welk eene gedachte voor hen die in de gevechten bij de Buttes betrekkingen verloren hebben Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 30 Juni 7 Juli 1871. Ondertrouwd Den 7, Dirk de Koning, 27 j-, jra., met Krina Cornelia Dekker, 19 j., jd. Gehuwd Den 6, Cornells Magnus, 30 j., jm., met Cornelia Dob belaar, 24 j., jd. Geboren: Den 5, Elisabet Maria Johanna, d. v. Martin Stieger en Johanna Kegel. Jacobus Petrus, z. v. Anthonie Marinus Si mons en Johanna Catharina Maartense. Overleden: Den 4, Bastiana Huyszoon, 80 j., wed. van Pieter Paase. Den 5, Elisabeth Jasperse, 75 j., wed. van Adriaan Leen- poel. Adriaan, bijna o m., z. v. Daniel den Hollander en Jacoba Bak. Den g, Geeraardt, 3 j., z. v. Adriaan de Jonge en Neeltje Ossewaarde. Graanberichten. Goes 4 Juli 1871. Door de verlaging der hoofdmarkten waren ook alhier de prijzen van Tarwe en Bogge weder iets beneden de noteering der vorige week, terwijl de overige artikelen zonder verandering bleven. De omzet was niet ruim en zijn de prijzen te notee- ren als volgt: Nieuwe Tarwe (1870) f 11,50 f 12,00. Nieuwe Rogge (1870) f 9,00 f9,25. Nieuwe Winter Gei'st f6,50 f6,75. Zomer Dito f 6,25 16,50. Haver (1870) Ï4,75 f5,50. Nieuwe Groene Erwten f9,00 f10,00 norainaah Bruineboonen f 00,00 f 00,00. Wiltebooneu f 00,00 f00,00. Paardeboonen fS,70 f9,00. in de „Prins van Oranje" te Goes, ten overstaan van den Griffier Mr. P. J. A. van DAM, op Vrijdag 14' Juli 1871, des voormiddags 10 ure, van diverse Meubilaire- en andere roerende Goederen..

Volksblad | 1871 | | pagina 3