VOLKSBL 18 71. VEREENIGIN.G VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 27. 8 Juli. TWEEDE JAARGANG Uit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijlcsche termijnen. lYttrttrarc Gewone Dienstaanbiedingen en wJIUJIl"!» Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents D DT' 2i 1 Cent Advertentién tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentién moeten Vrijdag vóór \2> uur dij de?i Uitgever bezorgd worden. EEN BROODPRAATJE. Wat denkje van de graanprijzen P Zou er uit zicht zijndat het brood goedkooper wordt 'lc Geloof dat er nog weinig van te zeggen is. Voor eenige weken liet het zich aanzien dat er van den oogst niet veel teregt komen zou en nu zeg gen ze, dat er nog al eene goede verwachting is. Maar je weethet kan nog best weer verkeeren. En danal is er een goed gewas en een ruim beschot dat geeft nog niet altijd de zekerheid dat het brood goedkoop zal wezen. Dat hebben we al dikwijls ondervonden en 'tis daarom ook te hopendat er geen oorlog komt dat de aardappelen overvloedig zijndat er niets van dat alles gebeurtwaardoor dikwijls de graan prijzen stijgen. Maar bet voornaamste is toch dat er overvloed van graan is, want dan is het ten minste mogelijkdat het brood tot redelijken prijs kan verkregen worden. Ja, maar daar is nog een troost, als soms de graanoogst tegenviel. Ik heb geboorddat de erw ten en boonen heel mooi staan. Zou je ons dan erwten en boonen voor brood willen geven Dat juist niet, maar van erwten en boonen en van nog zoo menig ander gewas komt toch ook meel, en als er nu eens weinig graan was, dan kon er zoowat van dat andere meel bij en onder gemengd en dat zou helpen. Dat zou zeker helpen om de meelvoorraad groo- ter, maar toch zeker niet om het brood smakelij ker te maken. Ochdat is zoo ieder zijn smaak en als je het maar niet- weet, dan zou het je ook niet deeren. Dat geloof ik niet. Ik heb ten minste hooren vertellen van menschen die wel eens brood gege ten hadden waarin zoo wat. van het eene en van het andere gemengd was, dat zij het niet lekker vonden. De een zei het smaakte zuur; de ander het was muf; een derde noemde het zoo flauw, en allen meenden heel goed geproefd te hebben dat zuiver tarwemeel een geheel andere smaak gaf. Ze wilden ook wel zeggendat het niet zoo voed zaam en niet zoo gezond was. Ik kan er niet over oordeelenwant als je altijd het voorregt hebt zuiver tarwebrood voor je geld te krijgendan weet je ook niet precies hoe die poespas smaakt. Maar dat wil ik wel gelooven dat bet noch lekker noch goed voor de maag is als er zoo van alles wat in bet brood komt. Maar als het nu eens zoo ver kwam dat bij ge brek aan tarwe, wat erwten of boonen, of ander meel gebruikt werd, dan zouden ze dat toch niet voor tarwebrood verkoopen Dat's te zeggende bakkers zijn veel te goed om je bang te maken en ze zouden daarom mis schien uit voorzichtigheid er maar niet van spreken. Dan zou het toch in ieder geval altijd veel goed kooper zijn P Dat's ook nog niet zeker, want het zou niet olijk zijn te laten gissen, dat er wat vreemds on der liep en als men dan eens ging vragen om zuiver tarwebrood al kostte het wat meerdan zouden zij de menschen in verzoeking brengenom er de beurs aan te wagen. Doch gesteld, dat men zoo redeneerde: slechte waar is nooit goedkoop al wordt ze met weinig geld betaald en de gezondheid is wel waard, daar voor eenige centen meer uittegeven, dan zou men

Volksblad | 1871 | | pagina 1