Dc fi zijn; een derde: hij zou het geld nu wel beter kunnen bestedenmaar wie denkt gijdat ten slotte het hartelijkste lachen zal, hij die de proef nam en door volhouden veel spoediger zijn doel bereikte, dan hij misschien zelf gedacht had, of gij die het zoo dwaas vondt om er aan te begin nen en er dan zeker spijt van hebben zult? Nederland. De kersenboomgaarden staan overal ongunstig. Te Jaarsveld (prov. Utrecht) werden van dezelfde boomgaar den, die verleden jaar f 1200 opbrachten, dit jaar de vruchten verpacht voor f 350. Ook te Utrecht is eene Vereeniging tot veredeling van de volksvermaken opgericht. VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERS, LOONEN ENZ. De vorige week werd te Amsterdam in de societeit- zaal der Maatschappij voor den Werkenden stand eene bijeenkomst van meubelmakers-patroons gehouden. De patroons erkenden, dat de klachten van den werkman niet altijd ongegrond waren en achtlen het tijd om daar aan tegemoet te komen. Na een breedvoerige uiteenzet ting van hetgeen door patroons kon verricht worden, is de volgende motie aangenomen: De Vergadering, gehoord de bezwaren van den werkman en den eisch om loonsverhoogingverklaart zich bereid het loon te verhoogen naar omstandigheden. Vanwege de Friesche Werkliedenvereertigiiig is het plan opgevat de gelegenheid te openen om op gemakke lijke wijze in het bezit van eigen woningen te geraken. Op eene te dien einde gehouden vergadering waren 60 der aanwezigen bereid tot deelneming. De contributie is bepaald op 10 cent per week; binnen 4- jaren zullen 15 woningennaar de vereeniging zich voorstelt, gereed zijn. Deze woningen zullen doelmatig ingericht zijn en aan de deelhebbers voor f 1 per week in huur gegeven worden. Uit het Buitenland. De Keizer van Rusland heeft dezer dagen eene wet bekrachtigd, waarbij ieder man, die zijne vrouw mis handelt, veroordeeld wordt tot de straffen op mishande ling gesteld, doch met twee graden verzwaard. Nog zijn de branden te Parijs niet allen gebluscht. De voorraadschuren van Lavillette te Parijs smeulen nog. Van de 80,000 zakken haver, die daarin gebor gen waren, is niet een overgebleven. Onder de duizenden landgenooten die de Fransche regeering te Parijs gevangen genomen heeft zijn vele onschuldigen. Zij moeten even als de schuldigen gedul dig wachten tot men tijd vindt, om hunne zaak te on derzoeken en ondergalan inmiddels al de ellenden, die eene ophooping van zoovele gevangenen met zich brengt. Het verkeer door den tunnel van den Mont-Cénis ontmoet ernstige ïüoeielijkheden. Bij den proefrid zijn twee van de drie machinisten gestikt. Het irajeet ia te lang om door vaste stoommachines de treinen er door te brengen. Men moet dus een middel tot luchtverver- sching bedenken. Landbouw en Nijverheid. Op de jongste vergadering der eerste afd. van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt zijn de belangen van den boterhandel besproken. Aan eene commissie werd opgedragen de grondslagen te ontwerpen van eene vereeniging onder den naam van „Boterbond" wier leden, zoo mogelijk in overleg met de boterhande- laren, zullen trachten den openbaren verkoop van de vaten boter naar de innerlijke waarde te bevorderen,, waardoor men hoopt dat de producent zich gedrongen zat gevoelen boter van de beste qualiteit ter markt te brengen. Zes-en-veertig eenjarige veulens uit de stoeterij in Middle-Park, Engeland, werden den 103en dezer open baar verkocht. De gezamenlijke opbrengst was f 177,156, zoodat gemiddeld ieder veulen bijna vier duizend gulden gold. De hoogste som, f 16,890, werd besteed voor een kastanje bruin hengstveulen. In Engeland en Frankrijk gebruikt men varens zeer veel ter bewaring en verzending van aardappelen en fijne vruchten. Vooral bezigt men ze bij druiven. Ook worden er dierlijke zelfstandigheden in gepakt, die even als vruchten er lang frisch in blijven en tegen bederf t bewaard worden. In het Silezisch Reuzengebergte vindt men bijna geen schadelijke insecten: vliegen, rupsen, slakken enz. wor den daar volkomen uitgeroeid door de spreeuwen. De bewoners van die streken houden dan ook de dieren die hun zulke goede diensten bewijzen in eere, zij ma ken houten of ook steenen woningen voor hen, die zij aan boomen en huizen bevestigen en verheugen zich steeds over hunne komst. Niemand zou daar een spreeuw eenig leed willen doen, en de kinderen leeren al vroeg hoe weldadig deze gevleugelde zangers voor de tuin- en veldvruchten zijn. Aardig moet het gezang in het voor jaar zijn aan te hooren, daar allerlei geluiden door de -t spreeuwen worden nagebootst. Vroeger zochten de vogels ziclvzelven plaatsen om te nestelen, maar dicht bij de bewoonde plaatsen werd de gelegenheid hun benomen daar de oude boomen werden omgehakt. De gemaakte nestjes of huisjes vallen zeer in hun smaak en hoe dichter ze bijeen hangen b. v. 10 a 20 in een boom of onder het dak eener schuur, hoe eerder de vogels er naar toe vliegen. In Amerika is een nieuw soort van tapijten in den handel, dat de ingelegde mozaïekvloeren nabootst. Zij bestaan uit verschillend gekleurde stukjes hout, van 6 streep dik, die op een grond van geweven stof zijn vastgelijmd of met cement bevestigd. De bewerking dier afzonderlijke stukjes is zóó nauwkeurig eu zij pas sen zoo zuiver in elkander, dat zij de mozaïekvloeren evenaren. Zij zijn in de olie afgewerkt en kunnen ge schrapt, geboend of in de olie gehouden worden. Dit^T"

Volksblad | 1871 | | pagina 2