ging, buiten de redactie, toonden door het inzenden van stukken en bijdragen hunne belangstelling. De werkzaamheden van het comité tot wering van schoolverzuim bestonden in het jaar 1870, niet zoo als in 1869 alleen in het opzoeken van de ouders der kin deren die in de termen van schoolgaan vielen, en in het aansporen om hen voor eene der scholenhetzij openbare hetzij bizondere te doen aangevenmaar het comité heeft ook getracht zooveel mogelijk het slecht schoolbezoek tegen te gaan. Om daaraan echter goede uitvoering te kunnen geven bestond het comité uit te weinig leden, en werd deze gewichtige aangelegenheid besproken met de afdeeling Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Door die afdeeling werd een gelijk aantal leden afgevaardigd als de vereeniging voor volksbelangen gekozen had, om deel te nemen aan de werkzaamhedendoor welke com binatie het comité thans uit zestien leden bestaat. In de vergadering van 24 October 1870, werd een reglement vastgesteld. Alhoewel de meerdere uitbreiding van het comité eerst in de laatste helft van 1870 plaats vond, en van dien tijd eerst een begin werd gemaakt om de 177 kinderen te bezoeken die zich aan veel schoolverzuim schuldig maaktenkunnen de vruchten van dat huisbezoek niet anders als zeer gunstig wor den genoemd. Immers leert ons de statistiek over de drie eerste maanden van het thans loopende jaar, dat: 1°. op de openbare school der 23e klasse hoofdonderwijzer de heer C. J. "Witte, van de 336 leerlingen, in Januari 192, in Februari 206 en in Maart 178 kinderen niet één schooltijd verzuimden. 2°. dat op de weezen- en armenschool, hoofdonderwijzer" de heer J. D. van den Berge, van de 149 leerlingen in Januari 56, in Februari 61 en in Maart 58 leer lingen al de lessen bijwoonden, en 3°. dat op de bizondere school, hoofdonderwijzer de heer L, Brouwer, van de 179 leerlingen in Januari 160 in Februari 152 en in Maart 153 kinderen niet éénmaal zonder wettige reden de school hebben ver zuimd, terwijl er tot heden voor alle scholen (met uitzondering die der lste klasse, hoofdonderwijzer de heer W. Swart, waarvan tot heden geene op gaven zijn medegedeeld) circa 100 kinderen zijn bezocht, die 6 of meer schooltijden per maand ver zuimden welk getal in vergelijking met het voor gaande jaar zeer gunstig mag worden genoemd. Bij het huisbezoek is geblekendat de vele verzuimen over het afgeloopen jaar meerendeels zijn toeteschrijven aan huisselijke aangelegenheden, daarin bestaande dat de ouders veelal uit werken gaan en de schoolplichtige kinderen itan op jongere broertjes of zusjes moeten pas sen en in den raaptijd de kinderen zelf behulpzaam moeten zijn: bij zeer enkelen is bepaalde onwil reden van het verzuim geweest. Het betrekkelijk geringe verzuim mag echter niet alleen toegeschreven worden aan de vruchten van het huisbezoek, maar ook voor een gedeelte als het gevolg van het schoolfeest den 20 Januari 1871 gegeven aan de openbare schooi der 2^e klasse en de weezen- en armenschool. Gaarne had het comité een gelijk feest gegeven aan de leerlingen der bizondere schooldoch de commissie voor die school heeft even als het vorige jaarvoor het aanbod gemeend te moeten bedanken. Op de armenbewaarschool werden de kinderen op denzelfden dag feestelijk onthaald. Op de weezen- en armenschool ontvingen twee en op de openbare school der 2de klasse vijftien kinderen elk een spaarboekje met eene inschrijving van f 3,bene vens een boekgeschenk en een sierlijk getuigschrift, voor het in 1870 nimmer zonder wettige reden verzui men van schooltijden. Tien kinderen op eerstgenoemde en vier en veertig leerlingen op laatstgenoemde school ontvingen een boek geschenk en gelijk getuigschrift voor het niet meer ver zuimen dan van 18 schooltijden en bovendien verkre gen negen leerlingen der weezen- en armen- en achtien leerlingen der school 2de' klasse alleen een getuigschrift, voor het niet meer verzuimen dan van 915 schooltij den, voorzeker een groot verschil met de belooningen ten vorigen jare verstrekt, toen voor beide scholen te samen slechts vijf spaarboekjes, benevens een ongelijk minder aantal boekwerken en getuigschriften konden uitgereikt worden, niettegenstaande voor het eerste schoolfeest het aantal verzuimen hooger gesteld was dan dit jaar om eenige belooning te erlangen. Tot uitreiking van al de genoemde belooningen werd het comité in staat gesteld door de bijdragen der ver eeniging, voorts door de vrijwillige bijdragen der inge zetenen en eindelijk door de belangrijke bijdrage die aan' het comité door den heer Mr. J. H. de Laat de Kanter, schoolopziener in dit district, namens de Pro vincie was ter hand gesteld. Het comité voor de volkszangvereeniging. Het getal leden der volkszangvereeniging onderging in het afgeloopen jaar eene aanmerkelijke vermindering, vooreerst door in dienst treden van sommigen en ten andere doordien enkelen Goes met der woon verlieten. Bovendien werkte deze omstandigheden niet gunstig op de vorderingen In het begin van het afgeloopen jaar kwam er een cursus tot stand als voorbereiding voor lien, die lid wenschen te worden van de zangschool.

Volksblad | 1871 | | pagina 7