BIJVOEGSEL behoorende bij het Volksblad van Zaterdag 24 Juni 1871. I Verslag van de handelingen der Vereeniging voor Volksbelangen te Goes, over het jaar 1870-71. De vereeniging telde 30 werkende, 36 gewone leden en 1 eerelid. Het bestuur bestond uit de navolgende Heeren Mr. J. A. van HOEK, President; Mr. J. G. de witt HAMER, Vice-President; Mr. C. de witt HAMER, Jr., Secretaris; J. M. KAKBBEEKE, Penningmeester. Bij K. B. van 14 October 1870, No. 17, werd de rechtspersoonlijkheid aan de vereeniging verleend. Door het comité tot het houden van volksvoorlezingen werden vijf lezingen gehouden, waarvan drie op een zondag; de zondagavondlezingen werden het drukst be zocht. Zij waren ook opengesteld voor vrouwendie echter in zeer gering aantal de lezingen bezochten. Niettegenstaandeof wellicht juist omdat er een klein entree (2 cent) werd geheven, waren de lezingen over het algemeen drukker bezocht dan in vorige jaren. De navolgende onderwerpen werden behandeld: 1. Peter de Groote. 2. Drie gebreken van den arbeider. 3. Strijd in de natuur. 4. Vredebonden. 5. Steenkool. 6. Communisme en Socialisme. 7. Koning Willem II. 8. Waarin is de kracht van een volk gelegen. 9. Het zout. Men mocht het genoegen smaken op de voorlaatste lezing een' vreemdeling te hooren, en wel den heer A. van Eck, uit Gorinehem. De volkszangvereeniging onder leiding van het eerelid den heer Witte, heeft op de tweede volksvoorlezing, gehouden 27 November 1870, proeven gegeven van hare vorderingen. De laatste volksvoorlezing op 26 Maart 1871 gehou den werd opgeluisterd door de medewerking van het mannenkoor der Goessehe zangvereeniging. Gebrek aan medewerking van de leden der vereeni ging van volksbelangen heeft het aantal lezingen dezen winter beperkt. - Het comité tot het houden van voorlezingen voor le chaafden heeft ook in den afgeloopen winter niet die belangstelling ondervondendie overeenkomstig het doel zijner instelling, mocht worden verwacht. Wel mocht het er in slagen, om voor twee avonden sprekers te vinden, maar de geringe opkomst van het publiek, in de eerste plaats van de leden der vereeni ging zelve, was niet minder teleurstellend voor de spre kers dan ontmoedigend voor het comité. Slechts met veel moeite gelukte het sprekers te vin den. Twee leden van het comité namen bereidwillig de taak op zich, in de hoop dat hun voorbeeld navol ging zou vinden, maar tot wie zij zich wendden, ner gens vonden zij gehoor. Zij zouden dan ook de poging hebben moeten opgeven indien niet de heer A. van Eck van Gorinehem zich bereid verklaard had hier eene leesbeurt te vervullen. Het comité voor de volksleeszaal heeft even als het vorige jaar, met het begin van October, de leeszaal voor het publiek opengesteld, zulks op eiken Dinsdag- en Zaterdagavond van 7 tot 9A uur. Aanvankelijk was de toeloop zóó groot, dat het co mité verplicht was, om door den aankoop van eenige stoelende voorhanden zijnde zitplaatsen te vermeerderen zeer spoedig echter nam het aantal bezoekers weer af om tot zeer enkelen te dalen, en in Januari was men zelfs;dank zij de aantrekkelijkheid van de opvoerin gen in het „Cirque Corty." genoodzaakt om versqjiei- dene avonden, bij volstrekte afwezigheid van lezershet lokaal te sluiten; wel groeide later het getal bezoekers weder eenigszins aan, maar het bleef toch steeds verre beneden het cijfer dat men in verhouding tot de be volking dezer plaats redelijker wijze kon verwachten. De invoering eener presentielijst stelt ons in de ge legenheid in enkele cijfers een getrouw overzicht te geven van het bezoek dat in den afgeloopen winter aan de leeszaal is ten deel gevallen. Door 89 personen is de leeszaal gedurende 48 avon den 380 maal bezocht, waarvan door: 1 bezoeker 32 maal. 1 33 20 33 4 7 1 33 18 33 4 6 1 33 14 33 4 5 1 33 13 33 2 4 2 33 12 33 6 3 3 33 11 33 17 2 1 33 10 33 35 1 1 33 9 5 bezoekers 8 maal.

Volksblad | 1871 | | pagina 5