woningen te bouwen, en daarbij het bestede geld tol den besleder te doen ieruglceerenzonder nadeel der deel hebbersbeeft eene circulaire verspreid waarin o. a. liet navolgende voorkomt De maatschappij bouwt drie catbegoriën van woningen huizen van f 425 en f 350 jaarlijkscbe huur voor de middenklasse, en arbeiderswoningen, waarvoor f2,25 's weeks als maximum van den huurprijs is vastgesteld. Oppervlakkig moge meu deze prijzen hoog vinden maar deze bedenking zal vervallenwanneer inen keunis zal genomen hebben van de plannen en teekeningen der vroolijke en gemakkelijk ingerichte woningenen vooral wanneer men bedenkt, dat de huurder door het betalen van een eenigzins hoogeren huurprijs in zijn eigen voor deel werkzaam is, dat hij zich daardoor langzamerhand een kapitaal schept, dat hij daardoor het door hem be stede geld tot zich doet terugkeeren, daar hij na een zeker aantal jaren eigenaar wordt van het door henj ge huurde pand. In den regel zal men liever een eigen huis bewonen dan een huurhuis; maar den meesten ont breekt het aan kapitaal om zich zoodanig eigendom te verschaffen; welnu, men heeft niets te doen dan 16 jaren achtereen trouw zijne verplichtingen als huurder na (e komen, en men maakt zich zeiven eigenaar; het is dus billijkdat men daarvoor iets meer aan huur betale dan men anders doen zou; en juist dat „iets meer", dat den huurder niet bezwaart, is het, wat den aandeelhouder niet alleen voor nadeel vrijwaart, maar hem zelfs eene behoorlijke rente waarborgt. Dit vooruitzicht nu, van na 16 jaren eigenaar te worden, zal liet voor een' ieder verkieslijk maken een huis der maatschappij te huren, en schijnt dus het wel slagen der onderneming te verzekeren. Vooral ook voor den arbeider is bet van groot be lang; niet alleen dat de prikkel om te sparen voor hem veel grooter zal zijnwanneer bij weet, dat hij daardoor een huis in eigendom kan verkrijgen, maar ook op zijne zedelijkheid zal het weldadig werken en het huiselijk geluk bevorderen. Wanneer een talrijk gezin één nauw vertrek bewoont, waar de lichtstralen nimmer in ruime mate kunnen doordringen en de lucht nooit voldoende vernieuwd wordtis het dan te verwonderendat de mandie den geheelen dag aan den vermoeienden arbeid heeft be sleed, vaak te vergeefs rust zoekt in zijn woning, en zijn dompig en ongezond vertrek verlaat,om elders buiten zijn woning verpozing en afleiding te zoeken? Nu echter zal een vroolijke en ruime woning hem dikwerf 's avonds vroegtijdig naar huis trekken; duizend kleine werkzaam heden zullen hem na den volbrachten arbeid een aange name ontspanning geven, en hij zal ze met vreugde verrichten, want hij weet, dat hij, door zijn huis te onderhouden, zich zeiven bevoordeelt en zijn eigendom in waarde doet stijgen; en te gelijk zal hij het genot leeren inzien van den avond in den huiselijken kring door te brengendat hem zal waarborgen tegen de ver leiding om zijn genoegens elders te zoeken en hiermede dikwerf verkeerde gewoonten aan te nemen. Eigenaar gewordenzal hij tevens de veiligheid van den eigendom leeren waardeeren, en gevoelen, dat hij belang beeft bij de orde en rust der maatschappij. Om het Engelsche volk meer nuchter te maken, heb ben een aantal parlementsleden een wetsvoorstel inge diend, volgens hetwelk de sluiting en opheffing van kroegen in ieder distriet afhankelijk wordt gemaakt van de beslissing der inwoners van dat district. Het parlement is verstandig genoeg geweest om dit voorstel aftestemmen. De drinkzucht van een volk kan men niet door opheffing van de kroegen genezenhier helpt slechts zedelijke en maatschappelijke opvoeding. De Engelschen zouden veel verstandiger doen, wanneer zij de maatschappij zoo trachtten te hervormendat het wel varen zich. meer gelijkmatig verbreidde.Daardoor zouden zij de volksmassa meer nuchter maken; maar niet door zulke kinderachtige middelen als het sluiten van kroegen. In het jaar 1870 bedroeg de verkoop van tabak in Oostenrijk over de 46 millioen florijnen. In Stuttgart bestaat eene vereeniging tot aanschaffing van kunst-ledematen. Die vereeniging heeft het vorige jaar 46 patiënten geholpen door het aanschaffen van kunstbeenenarmen handenenz. Ten gevolge van den oorlog zijn de fondsen der ver eeniging uitgeput en roept zij ondersteuning in. De vorsten betalen in den regel geene personeele be lastingen ware het niet goed dat men voortaan als ex- ceptioneele vorstenbelasting van hen hief zooveel als noodig was om het lijden te verzachten van hen, die dooi den oorlog verminkt waren? Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 16 23 Juni 1871. OndertrouwdGeene. Gehuwd Den 22, Anthonie Marinas Simons, 23 j., jm., met Johanna Catharina Maartense, 22 j., jd. Geboren Den 17, Geertruida, d. v. Marinas de Dreu en Maria van der Schraaf. Anthonie Johannes, z. v. Jacobus Gerardus Janssen en Petronella Wilhelmina Kakebeeke. Den 18, Johannes Cornell's, z. v. Johannes Francïscus Dionisiüs Doggen, en Maria Catharina Ovenhoff. Den 19, Jan Pieter, z. v. Jacobus Johannes Klaassen en Sara Maria Versprille. Gerard Marinus, z. v. Jo hannes Nagelkerke en Kristina Bliek. Cornelia d. v. Marinus Mange en Johanna Otte. Den 20, Engel Nolbertus, z. v. ïteinier Verheem en Pieternella Josephs de Laat. Den 21Maatje Bas- tiana, d. v. Karei Mulder en Krijna Wisse. OverledenDen *22, Albertus Willem Rijnberg, 56 j., wedn. van Regina Johanna Gey p. Graanbericht en. Goes 20 Juni 1S71. Met uitzondering van Tarwe, die in navolging dei- hoofdmarkten, lager werd verhandeld, waren alle andere artikelen in één doen, en bleven de prijzen daarvan ge lijk aan die der vorige week, terwijl de omzet zeel- be perkt was. De noteering is heden als volgt: Nieuws Tal-we (1870) f 12,50 f 12,80. Nieuwe Boggc (1870) 1 8,50 {8,75. Nieuwe Winter Gerst f6,50 f6,75. Zomer Dito f6,25 f6,50. Haver (1870) f4,75 f5,50. Nieuwe Groene Erwten f 9,00 f9,50 nominaal. Bruineboonen f 00,00 f 00,00. Wittebooncn f 00,00 f 00,00. Paardehoonen f S,25 f 8,50.

Volksblad | 1871 | | pagina 3