Nederland. Niettegenstaande den brand die onlangs te Willems dorp in de werkplaats van de aannemers van den on derbouw van de brug over bet RoUandsch Diep heeft gewoed, schijnen de werkzaamheden niet behoeven ge staakt te worden, zoodat met het aanvangen van den winterdienst de brug in dienst gesteld en de spoorweg tot Dordrecht in exploitatie zal komen. Uit het Buitenland. Thiers heeft medegedeeld, dat de oorlogskosten be dragen 3 milliard, dat het tekort op liet budget van 1870/71 beloopt 1631 millioen, dat de bank 1330 miilioen heeft geleend, zoodat nog 301 millioen onge dekt is De nieuwe lasten, ten gevolge van Frankrijks onheilen zullen jaarlijks bedragen 436 millioen met in begrip van 200 millioen voor amortisatie. Allerlei. Patroon en werkman. „Ik heb een zeer eenvoudig huishoudelijk belang voor den werkman op het oog," zegt v. L. in de Ned. Industrieel„een belang, waar van ik vooruit weet, dat alle arbeiders-vrouwen op mijne hand zijnterwijl het eiken patroon mogelijk wezen zal om, zonder eenige loonsverhooging of geldverlies, hier mede zijnen werklieden een groote dienst te bewijzen ik bedoel het ongerief van de uitbetaling der werklieden op den Zaterdag-avond. Eene tijdige uitbetaling van verschenen verdiensten is een billijke eisch. Wie gelden te ontvangen heeft is niet gediend met daarop tot den laten avond te moe ten wachtenallerminst als de beurs klein ,en als er veel overleg noodig is om rond te komen, zoodat er aan het eind van den termijn weinig of niets meer in kas over is. Niet alzoo voor den werkman. Als hij de geheele week gewerkt heeft moet hij tot Zaterdag-avond laat blijven wachten om zijn loon te ontvangen en, vooral des zomers, eerst ten 9 uur's avonds of later daarmede te huis te kunnen komen. Kon nu dat geld altijd in de lade worden weggelegd om voor omzetting eenige dagen te worden bewaardhet bezwaar ware minder groot, want de behoeften van het huisgezin gingen on gestoord haar gang. Maar als men weet, dat de vrou wen moeite genoeg hebben, zelfs in de ordelijke gezin nen, om den Zaterdag te halen met het geld van de vorige week en reikhalzend uitzien naar de tehuiskomst van den huisvader, die nieuwe specie brengen moet om de inkoopen voor den Zondag te bewerkstellingendan is het een licht verklaarbaar allerlastigst ongerief als de man des zomers eerst tegen 8 uur of later aan de iverkplaats zijn geld ontvangt, en nog niet altoos af gepast, zoodat hij met andere kameraden beginnen moet om het geld elders, dikwijls in een kroeg, te gaan wisselen eer de verdeeling gemaakt kan worden, om daarna nog een langen weg naar eigen woning af te leggen eer hij de vrouw kan voorzien van het geld, waarnaar zij snakkend zit te wachten. Als men verder nagaat hoe dan de vrouw, in plaats van den mar» met vriendelijk gelaat en rustig in de wel geordende woning te kunnen outvangen, zich haasten moet het huis te verlaten om de inkoopen te doen die benoodigd zijn, zoodra de man, vermoeid van den ar beid te huis komende, zijn geld heeft afgegeven, dan is het geen wonder, dat ook hij aan den dooden haard gezeten, liever elders verzet zoekt dan in het ongezel lige huisvertrek. De vrouw harerzijds moet in haast en onder gedrang in de overvolle winkels lang wachten eer zij kan bediend worden om te verkrijgen, wat zij behoeft, terwijl er ter nauwernooJ gelegenheid is om eenigermate scherp toe te zien op hetgeen ontvangen wordt. Wie in onze steden geen vreemdeling is in het geen een Zaterdag-avond-wandeling langs de winkels van dagelijksche levensbehoeften te zien geeft, zal kunnen getuigen of hier te veel gezegd wordt. Komt de vrouw om 10 of 11 uur te huis, dan vindt zij op zijn best genomen den man in de rust, en waar het anders ge steld is, volgen dan latere tehuiskomsten, waarvan ik hier liever geen beschrijving geef. Welnu, aan dit groot huishoudelijk en maatschappe lijk ongerief der Zaterdag-avond-uitbetalingen is zonder bezwaar een eind te maken, door die betalingen op een morgenuur van dien of een anderen dag der week te stellen. Daarmede is aan al de genoemde bezwaren een einde. De zorgelijke huisvrouw zal haar klein beheer ordelijk kunnen inrichten, en aan de minder zorgelijke zal daarmede orde geleerd worden. De verschillende inkoopen kunnen dan bij dag geschieden en met het noodige overleg en toezicht plaats vinden. De man zal 's avonds zijn woning gereed vinden zoo als iedereen wenschen moet, te huis komende, te kunnen worden ontvangen; uithuizigheid zal worden tegengegaan, en ten slotte zal iedereen zijn gebaat. Iedereen, ook de patroon of werkgever; want hij zal den dank genieten voor hetgeen hij hier in het belang van den werkmanmet eenige moeite voor zicli' zeiven wilde regelen op een anderen voet. De ondervinding is bij verschillende werkplaatsen daar, dat dit in de prak tijk geene bezwaren heeft, tenzij alleen het besluit om met een oude gewoonte te breken. Onder het ministerie van den minister Lotsij werd voor de Bijkswerven en marine-werkplaatsen de betaaldag op Dinsdag-mov^n om 12 uur ingesteld; de nieuwe verordening is sedert dien tijd zonder bezwaar in stand gebleven en werkt uitmun tend. Wij zouden meerdere werkplaatsen der bijzon dere nijverheid ook te VGravenhage kunnen noemen waar ook met afwijking der Zaterdag-avoud-betaling een andere tijd gesteld is, maar noemen alleen de gemeen telijke werf, waar mede des Dinsdags wordt uitbetaald. Wij willen op geen algemeenen betaaldag in plaats van den Zaterdag aandringen, alleen des Zaterdags-avonds niet-, dit is het slechtste en ongelegenste oogenblik dat voor den werkman kan gekozen worden. Te midden van velerlei onmogelijke wenschen van en voor den werkman vragen wij deze welwillende schikking in zijn belang, waaraan niet de minste geldelijke schade voor den patroon verbonden is: geen uitbetaling der loonen op den Zaterdag-avondmaar verschikking daarvan in het morgenuur van den dag of op een anderen dag der week." De Haagsche vereeniging Zelfverzorgingdie zich ten doel stelt voor middenklasse en arbeidersstand geschikte

Volksblad | 1871 | | pagina 2