VOLKSBLAD. 1871. 24 Juni. ARBEIDERSWONINGEN. II. VEREEN I GIN G VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 25, TWEEDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. <31T.,v,wT1.eï De prijs per Jaar ƒ0,50. ^jlsUlulciL Franco' per post *'0 80. j Q nt le voldoen m dnemaandehjlcscne termijnen. JAARGANG. Gewone Dienstaanbiedingen en "llllm Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel, bevattende het Verslag van de handelingen der Vereeni ging voor Volksbelangen te Goes, overliet jaar 187071. Ook hier ter stede is er gebrek aan arbeiders woningen zoodat dikwijls eenige huisgezinnen opeengepakt iii kleine woningen zaïnenhuizen. De zoogenaamde huisjesmelkers maken van die gele genheid gebruik om zooveel mogelijk huur van de woning te maken en haar zoo weinig mogelijk op- teknappen. De woningsnood heeft ontegenzeggelijk invloed op het leven der huisgezinnen en mogen hier al niet toestanden aangetroffen worden zooals in de wereldstad Londenwaar in sommige buurten de man niet het hoofd van het huisgezinmaar het eerste varken uit het varkenskot kan worden ge noemd zoo doet ziek toch ook hier de invloed van slechte woningen ontegenzeggelijk gelden. Welke middelen zou men kunnen aanwenden om in de behoefte aan woning voor de arbeiders te voorzien Die vraag is spoedig te beantwoorden. Handelt zooals men in Muhlhouse deed, zooals men in vele steden van ons Vaderland gedaan heeft. Brengt geld bij elkaar in kleine aandeelen opdat ieder kunne medewerkenb. v. in aandeelen van f 25,Vier honderd van die aandeeltjes en ge hebt tien duizend gulden. Laat een kundig bouwmeester u voorlichtenzoekt een geschikt ter rein en bouwt ruimeflinke huisjeseen blok van 0 b. v. met tuintjes aan den achterkant. Verhuurt die aan te goeder naam en faam be kende arbeidersdoch zoodat zij boven de huur wekelijks een kleine som betalen die hen na eeni- gen tijd, tot eigenaars van de door hen gehuurde woningen maakt. In Utrecht, 's-GravenhageDeventer is de mo gelijkheid gebleken dat men op die wijze zijn geld uitzettende geen interest behoefde te derven. Soms werd zelfs zes percent onder de aandeelhouders verdeeld. Maar vergeten wij nietdat niet het maken van winst hoofddoel is, wel het verschaffen van goede woningen aan de arbeiders. Wij vernemendat binnen kort de Goessche ingezetenen zullen worden uitgenoodigd om tot het oprichten eener bouwvereeniging mede te wer ken en twijfelen dan ook niet of die medewerking zal niet ontbreken. Het geldt hier geen aalmoes maar geldbelegging. Toch zal die geldbelegging grooter weldaad ver spreiden, dan menige aalmoes. De betere woningen der vereeniging verhuurd tegen een matigen prijszullen de volgepropte huisjes der huisjesmelkers voor eer) deel doen ont ruimen en waar onze vereeniging haren werkkring aanzienlijk mocht kunnen uitbreiden, zou dit op den algemeenen huurprijs een gunstigen invloed hebben. Door die verminderde huurprijzenzouden alle arbeiders gebaat kunnen worden, wier loon daar door ontegenzeggelijk zou verboogendaar zijnu zij minder huur te betalen hebben ook meer van hun weekloon overhouden voor andere zaken. Erisch aangepaktdan is de zaak reeds half gedaan.

Volksblad | 1871 | | pagina 1