-uaten wij echter niet onbeleefd zijn en de lui aan hun middagmaal storen. Gij allen lezerskent de beide huisgezinnen die ik u schilderde. Van waar dat verschil? We zullen het antwoord nog schuldig blijven en u eerst vertellenhoe het komt dat de bewoners van de huisjes door den fabriekant gezet zoo zeer de hand aan die huisjes houden. 't Geheim is dit. De fabriekantlaat de huur ders behalve de huur jaarlijks eene kleine som be talen waardoor zij na eenige jaren eigenaars van de woning worden. Het oog van den meester maakt het paard vet, ook van den toekomstigen mees ter, en de huurders zij weten allen, dat, wanneer zij hun best doen willenzij eenmaal die nette woning in eigendom zullen hebben. Nederland. Goes. Eergisteren zijn twee Goessenaars van Zuid-Be- velaud over het Sloe droogvoets naar Walcheren ge wandeld. Wat vroeger onmogelijk scheen, wordt dus werkelijkheid. Heden werd in het kiesdistrict Goes de heer Mr. Saai- mans Vader tot lid der Tweede Kamer gekozen met 698 stemmen, Den heer Mr. C. P. Lenshoek bekwam 367 stemmen. De benoeming van den heer Mackay tot volksverte genwoordiger kanafgescheiden van zijne politieke gevoe lens, goede vruchten voor de Nederlandscbe arbeiders dragen, daar hij steeds getoond heeft, dat de arbeiders zaak hem ter harte ging. vereenigingen van arbeiders, loonen enz. In Pruisen hebben eenige rechters aan den koning om verhooging van loon gevraagd. De traktementen der Pruissische rechters bedragen 1080, 1620 en 1800 gulden s' jaars. De laatste som wordt echter slechts door enkelen getrokken. In Genève (Zwitserland) verlangen de arbeiders de in voering van werkinrichtingen van staatswege. De re geering heeft eene commissie benoemd om hun adres te onderzoeken. Onlangs werd te Leeuwarden de algemeene jaarlijlcsehe Vergadering gehouden der Provinciale Priesche Werklie- den-Vereeniging. Zij werd geopend vooriniddags 10 uur in het locaal van den heer Deibel, en, na de behan deling van verscheiden gewichtige punten door de ge zamenlijke afdeelingsbesturen en afgevaardigden, ten 12£ ure voortgezet in de zalen van den heer van dek Wielen, daartoe kosteloos afgestaan. Ongeveer 500 leden, zoo van hier als van elders, waren tegenwoordig, terwijl een 300 tal genoodigdeu en belangstellenden, waaronder menig aanzienlijk ingezetene, waren opgekomen. De voorzitter C. Bommerts, van Leeuwarden, schetste iu fiksche trekken doel en strekking der Vereeniging, en wees er vooral op, dat niet altijd de patroon, maar ook de werkman zijne misvattingen heeft; hij zeide, dat men niemand te hard moest vallen; dat èn patroon èn werk man hunne plichten moesten kennendat de Vereeni ging al hare krachten zal inspannen om te strijden zoo wel tegen verdrukking, miskenning en onmenschelijke behandeling van de zijde des patroons, als tegen dom heid, dwaalbegrippen, luiheid en kuiperij van den kant der werkliedendat zij dien strijd altijd zou voeren met eerlijke middelen; dat de werkman zichzelf moet helpen; maar dat hij de behulpzame hand, wordt hem die wel willend aangeboden, niet zal afwijzen. Hij besloot zijne rede met de schoone dichtregelen van de Genestet (eeuigszins veranderd) Werken is denken, en denken is leven; Wie hier niet denkt, is zijn plekjen op aard, Wie daar niet werkt, is het leven niet waard, Mn om te werken is 't leven gegeven en als refrein: Denken en werken is de eeuwige taak, Die noch de knaap, noch de grijsaard verzaak! Hierna trad het lid Th. Postma van Leeuwardenals spreker op. Zijn doel was: aan te sporen tot liefde en tevredenheid. Hij deed ten slotte in 't bijzonder uitko men dat de godsdienst nimmer uit het oog mag wor den verloren, dat zij het hoofddoel van aller streven moet zijn. Eindelijk vatte liet lid J. Th. Potharst het woord op; hij drukte vooral op het nut van het. Vereeuigiugsleven voor den werkman, en werd, toen hij had geëindigdmet algemeen gejuich begroet. adat nog velen tot het lidmaatschap waren toegetreden, werd de Openbare Vergadering gesloten. Later werden ten huize van den heer Deibel nog eenige vraagstukken behandeld, en werd mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage, het eerelidmaatschap der Vereeniging per telegram aangeboden. De volgende algemeene Vergadering, in Mei 1872, zal te Harlingen worden gehouden. Uit bet Buitenland. De wenscb om het onderwijs aan de geestelijken te onttrekken is in Belgie in den laatsten tijd weer le vendig geworden, door de herhaling binnen een korte tijdruimte van aanslagen op de eerbaarheid van jonge kinderen gepleegd door geestelijke onderwijzers. Voor eenige dagen stond de geestelijke Jean Bae- tiste Bulincx voor een dergelijke schandelijk feit terecht voor de reclnbank van Gent. Zeer zeker is daar, waar het onderwijs aan een ongehuwden priesterstand is op gedragen, naauwkeurig toezicht wenschelijk. In Frankrijk ziju de verbanningswetten tegen de af stammelingen der vroegere Fransehe vorsten ingetrokken. Seeds spreekt men er van, dat die afstammelingen eene contrarevolutie in bet leven wenschen te roepen om zich van den troon meester te maken. Ook Napoleon schijnt weêr pogingen aantewenden om de keizer- scepter machtig te worden. Het is te hopen, dat het lijdende Frankrijk van alle roofvogels moge verschoond blijven.

Volksblad | 1871 | | pagina 2