VOLKSBLAD. VEREENIGIN6 VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No, 24. 1 8 7 1. 17 juni. ARBEIDERSWONINGEN. I. TWEEDE JAARGANC. I)it blad verschijnt iederen Zaterdag. <3H[g«r*iWT UÜmnmuru Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. Al^Ululirl. lUniUui Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. a 1 fjgjit Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën. moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Zeg mij hoe gij ivoont, en ik zal u zeggen, wie gij zijt. Dit spreekwoord bevat als de meeste spreek woorden veel waars. Volg mij in een donkere steeg, in eemwervallen huisdat eigenlijk op den naam van huis geen aanspraak kan makeneen soort laddertrap op naar de eerste verdieping. Bene muffe, bedompte -tucht komt tr tegen. -- Als ge boven komt zonder uw nek te breken ziet ge aanvankelijk nietszoo donker is het. Het is toch eerst drie uur na den middag maar de donkere steeg ontvangt bijna geen licht, zoo dicht staan de huizen van de overkant er tegen aan en zoo groen en verweerd zijn de ruitenwaar een klein beetje licht nog zijn best doet door been te dringen. Als uw oogen eenigszins aan de duis ternis gewend zijnziet ge een paar wezens op den grondeen paar morsigebleeke kindersdie reeds lang vergeten zijn wanneer zij 't laatst gewassclieu werden. Uit een bedstee zonder gordijn komt een aaklis gekerm, 't Is van eene vrouwde moeder O D der twee kinderen op den grond en van nog een wezentje dat in de bedstee naast haar ligt. De vrouw is ziekelijkze was dat reeds lang. De ar- mendocter zou u zeggen dat het tering was, ver oorzaakt door slecht voedselongezonde woning en gebrekkige verzorging. De man is uit om werk te zoeken. Met doffe blik en gebogen houding, staat hij op een dei- plaatsen, waar wel eens wat te doen valt. Zijn waterachtige oogen en gevlekte gelaatskleuren nog meer, de jeneverlucht, die van hem'uitgaat, getuigen van verslaafdheid aan den sterkendrank. Arme wezens, voor hoeveel zijt gij zelf schuld aan uw toestandvoor hoeveel de omstandigheden Dit valt moeielijk te beslissen. Zeker is het, dat de omstandighedende omgeving van den menseh grooten invloed op hem uitoefenen. Even als een plant in een klein bloempotje in een vunzige lucht en buiten het zonlicht spoedig verwelken zalzoo is ook voor den mensch de plaats waa^hij woontvan het grootste belang. Kent ••gij—de - buurt, -waa* die gegoede fabrie- kant, nieuwe woningen heeft doen bouwen? De helderwitte gevels kijken u vriendelijk aan. Groot zijn zij niet maar toch betrekkelijk ruim. Br is een klein tuintje aan iedere woningwaar aan de huurders ijverig de hand houden. Trouwens dat doen zij aan de geheele woning. Hoe komt dat zoo Wij zullen het u straks zeggen. Ga eerst ook deze woning mee binnen. Doch neen het behoeft niet, de bewoners komen u te gemoet. Twee kinders loopen zonder u te zien de deur uit. 't Zijn ge zonde schoone kinderszou men hier zeggenen schoongewasschen zijn ze ook. Nu een vuil gezicht zou niet passen bij die helder witte muren. De zindelijkheid en netheid van het huis wijst den bewoners hunne pligt aan. „Vader! vader" roepen de kleinen, en loopen, op gevaar van te vallenin de armen van een Hin ken arbeider, die hen opvangt en beiden meê naar binnen draagt. De moeder komt nu ook aan de deur, en zegt, dat de- kinders al lang ongeduldig waren om va der te gemoet te gaan. De schotel met aardap pels wordt opgedragendoch aardappels zijn niet het eenige voedsel.

Volksblad | 1871 | | pagina 1