VOLKSBLAD. 1871. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 23. 10 Juni. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar 0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. f~mvfTert Unmmcri; Gewone Dienstaanbiedingen en SUlUien. c$iuimil£l ,i Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents, n 1 fpnt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. VREDE. Ofschoon ons blaadje zich niet inengt in den strijd der politieke partijenzoo treedt het nu en dan toch even op het gebied der politiek, waar door de politiek de groote sociale kwesties worden aangeraakt. Zoo spraken wij meermalen over de Nederl. wetsbepalingen omtrent de co-alities der arbeiders en het stelsel van remplacering bij onze nationale militie, over de wensckelijkkeid dat er wetsbepa lingen in het leven werden geroependie het be staan der co-operatieve vereenigingen mogelijk makenden overmatigen arbeid der kinderen in de fabrieken tegengaanenz. enz. Thans heeft de hier bestaande vredebond een manifest tot de kiezers van het kiesdistrict Goes ge richt dat wij niet onopgemerkt mogen voorbij gaan zonder daarom de trom bij de stembus te willen roeren en den kiezers toe te roepenkiest A. of B. De kiezers zullen zeiven te beslissen hebben, of hijop wien zij hunne stem willen uitbrengen een man is, die hooge oorlogsbudgetten en op voering van het Nederlandsche volk tot. militarisme wil, ja dan neen. Wij laten hier het manifest in zijn geheel vol gen overtuigd dat het goede voorbeeld door den Goesschen vredebond gegeven elders navolging zal ondervinden. „Aan de Kiezers. Binnen kort zult gij geroepen wordenom te beslissenaan wien gij het mandaat van volks vertegenwoordiger zult toevertrouwen. De gruwelen van den oorlog liggen u nog versck in 't geheugen. Ook in Nederland worden toebereidselen ge maakt om ons meer dan ooit te wapenenten einde tot een eventuelen moorddadigen strijd gereed te zijn. Elke oorlog is eene erkenning van den leugen Macht boven recht. Moeten wij dan alleen vertegenwoordigers heb ben wier gevoelens over koloniën, onderwijs, verlaging van census hekend zijnof wordt het ook geen tijd aan iederen candidaat voor de volksvertegenwoordiging de vraag voor te leg gen „zijt gij de vredebeginselen toegedaan Zult gij stemmen voor hooge oorlogsbudgetten tot aanschaffing van vernielingswerktuigendan wel zult ge tevreden zijn met een legermacht die genoegzaam is om in tijd van binnenlandsche onlustende orde te helpen handhaven. KiezersAcht gij dien tijd gekomenkent dan uwen plicht en brengt geene stem uit op een candidaat, van welke rigting hij ook zijal vorens hij zich over deze levenskwestie duidelijk heeft uitgesproken. Namens den Vredebond te Goes. Het Bestuue." Nederland. Goes. Laatstleden Dinsdag-avond werd in de algemeene vergadering van den Goesschen Vredebond met algemee ne stemmen tot het verspreiden van het hierboven vermelde manifest aan de kiezers besloten en tevens het voorstel, dat de Goessche Vredebond zich als afdeeling bij den Nederlandschen Algemeenen Vredebond zou aansluiten, om daardoor krachtiger te kunnen werken, unaniem aangenomen. De president noodigde de aanwezige leden uit, om nog meerderen tot deelneming aan de vredebeweging op- tewekken, daar de Goessche Vredebond nog slechts 120

Volksblad | 1871 | | pagina 1