VOLKSBLAD. No. 22. 1 8 7 1. 3 juni, VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. Jan had twee zoonendie de wereld in gaan en op hun ambacht reizen zoudengelijk dat vroe ger het gebruik was, en gaf hun behalve een ran sel die moeder de vrouw goed gevuld hadbo venstaand versje als levensregel meê. TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. CS-llaiïtvrfiM.T Hammn™ Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. cóS j UIUI IT 1,Jt U il 11 III n Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post 0,80. J CGHt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche 1 Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. m naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Spreekwat waar is Drink, wat klaar is, Eet, wat gaar is, Schuw wat naar is. Piet de oudste zoon ging naar het oostenKees de jongste naar het westen. De tranen stonden hun in de oogen bij het afscheid, moeder en zusters schreiden inderdaad en vader Jan voelde zich kwalijkofschoon hij niets zeggen wilde. Drie jaren zijn verloopen en juist op denzelfden dag kwamen Piet en Kees in de ouderlijke wo ning terug. Beiden waren veranderdten goede Dat was moeielijk in een oogenblik te zeggen. Na eenige weken bleek echter aan vader en moeder, dat uit Piet een flinke brave ambachts man maar uit Kees niet veel meer den een bru tale, zelfzuchtige drinkebroer gegroeid was. Maar Kees hoe zijt gij toch zoo veranderdvroeg vaderwaarom hebt gij den levensregel vergeten dien ik u medegaf? Ik den levensregel vergeten vader, riep Kees verontwaardigd uituw levensregel heeft mij ge maakt tot wat ik ben. Ik kon het bij geen een baas uithoudenomdat ik hem altijd de waarheid zeide, dat hij b. v. een ouwe domkop, of zijn vrouw een mal wijf of zijn zoon een opgeblazen gek was. Dat was de eerste van uwe levensregelen. En dan de tweede: ik dronk zooveel sterken drank als ik krijgen konen als het sterke vocht helder in het glas pareldedan dacht ikvader kan over mij tevreden zijn. Bij het eten verzuimde ik ook uw derden le vensregel niet, en was wat kieskeurig, zoodat ik het nergens in den kost kon uithouden. Wat uw vierden levensregel betreft, ook daar heb ik mij trouw aangehoudenik was steeds bij de pret, ook al moest er ter dege gewerkt wor den en als mijne kameraden in de ellende zaten dan liet ik ze loopen om bij meer gelukkigen mij aantesluitenen dan noemden zij mij een zelfzuch tig menscheen drinkebroer en een luilak. Gij ziet dat uw levensregel aan dat alles schuld was. De arme vader krabde zich achter de ooren. Hij begreep nu dat het met onwillige honden slecht hazen vangen is en dat, al geeft men den besten raad, die nog dikwijls verkeerd wordt uitgelegd en toegepast. We vertrouwendat de lezers van het volks blaadje een betere uitlegging en toepassing aan het vierregelig versje zullen geven dan Kees; toch kunnen er ook onder die lezers onwillige hazen zijnen daar wij niet gaarne later hetzelfde verwijt zouden ontvangen als de vader van Kees, hebben we de geschiedenis van Kees hierbij gevoegd. Nederland. Te Seherpenzeel is in zake de loonsverhooging als 't ware eene model-vergadering van timmerlieden en schildersknechts met een groot deel der patroons gehou den. De werklieden wenschten eene loonsverhooging van 3 cents per uur, waardoor het loon tot 10 cents zou stijgende patroons besloten het loon met 3 cents per unr te verhoogenwaarmede de werklieden genoegen

Volksblad | 1871 | | pagina 1