V 0 L VERËENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 21. 18 71. 27 Mei. WE <«A\\ WEE VOORUIT! TWEEDE JAARGANG. Uit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar,0,50. ïranco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. gominxr a 1 Cent. Gewone Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 1 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Duizenden en tienduizenden op het slagveld gedoodvolken gedwongen om onder eene vreemde regeering te leven, rechten verkort, vrijheden ver kracht menschenrechten met voeten getredenbe looningen uitgereikt voor de uitvinding van nieuwe moordtuigende weelde toegenomenwetten bij wetten noodzakelijk gewordenom tal van misda den tegentegaan heet dat alles vooruitgang? Zoo vraagt menig bezorgde. En toch inderdaad er is stof tot dankbaarheid, er is werkelijk vooruitgang Worden er nog tal van menschenlevens opge offerd aan de heersohzucht of de boosheid van een enkelen tal van vereenigingen verrijzenniet alleen om zoo mogelijk daaraan eenmaal een einde te makenmaar alom hebben de inenschen zich vereenigd om de ongelukkigen te helpendie op het slagveld lijden. Wie dacht daaraan in „dien goeden ouden tijd." Was er vroeger een enkele, die zich het lot dier lijders aantrokthans scheen geheel Europa als een eenig man optestaan om hulp te verleunen en zelfs uit Amerika vloeiden de duizendenom te koopen wat te koopen was ten einde de slachtoffers van den oorlog te doen genezen en verplegen. Was er vroeger eene misdaad gepleegd ge vangenis of doodstraf werd onmiddelijk toegepast thans is het laatste in de meeste beschaafde landen afgeschaft en nauwlettend wordt elke zaak onder zocht die de misdaad meer verschoonlijkj zou kun nen maken en aanleiding zou kunnen geven tot het toepassen van lichtere straf. Wat telde men vroeger een menschenleven Ver zocht niet Peter de Groote aan onzen Amster- damschen burgemeester Nicolaas Witsen om eens iemand uit zijn gevolg te laten radbrakendewijl hij wel eens wilde zien hoe die straf werd toe gepast En thans looft de staat en de gemeente, loven tal van vereenigingen prijzen uitvoor hemdie het leven van een mensch redt. Het gemeente bestuur zorgt, dat. er op verschillende plaatsen dreg geil zijn om zoo spoedige mogelijk een drenke ling uit het water te halendat de noodige genees middelen steeds voor nietten stadhuize verkrijgbaar zijn om de gezonken levensgeesten weder optewek- ken. Zelfs de dieren wordfen door talrijke veree nigingen in bescherming genomen en terwijl men zich aan de eene zijde vereenigt om menschenlevens te reddenvereenigt men zich elders om de armen van goede, voedzame spijzen of warme kleederen te voorzien. Was vroeger het onderwijs alleen toegankelijk voor rijkenthans behoeft ook de armsts-niet van onderwijs verstoken te blijven. Klein en groot of hij liet betalen kan of niet vindt ruimschoots gelegenheid om in allerlei nuttige zaken onderricht te worden. De armste zelfs kan goede en nuttige boeken ter leen ontvangen en couranten en tijd schriften komen onder zijn bereik. De vrouwlang de slavin der maatschappijkomt langzamerhand tot hare rechten en zal weldra de plaats innemendie haar toekomt. Juist in da\opzicht Emancipatie - zijn wij vooruitgegaan. We zijn vrijerdan vroeger. Dat vooral is het teeken van vooruitgang dat er meer vrijheid is, clan ooit te voren. Ieder mensch heêft thans rechten, daar waar hem vroeger genadig het

Volksblad | 1871 | | pagina 1