VOLKSBLAD. No. 20. 1 8 7 1. 20 Mei. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. IN EENS RIJK? TWEEDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. ca-|fsmT,fIj,.r SSÏnmmiii'K Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. UlullilJvUIn 1Utin Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. J Cëllt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Rijk wordendat schijnt ieder te willen en het is inderdaad niet te verwonderen; we mogen er lang of kort over redeneeren geld is de ziel van de negotieHet is echter niet onverschillighoe men er aankomt en welke middelen men er toe gebruikt. Menigeen gaat uit om anderen te sche ren en wordt zelf geschoren menigeen maakt zich arm met pogingen om rijk te worden. En toch die kans om een lot uit de loterij (gelijk men zegtVte trekken, is toch zoo verleidelijk. Het is zeer verklaarbaar dat er loten genomen worden en het is niet zoo heel kwaad, als men het ver standig aanlegt. De Staatsloterij is nog steeds het meest gewilde artikel; het is het meest bekende en daarom het meest gebruikelijke. Welk een kans voor ƒ3,45 een twintigste van de dOO.OOO. Dit is vooreerst mis! Wie de f 100,000 trekt, krijgt maarf80,000; maar welk een geringe kans bij het overgroot ge tal nieten. Maar vooral hoeveel schade door dat eindelooze nakijken of het lot er nog in is. Tot overmaat van smart liggen die lijsten vooral in kroegen ter inzage. Men dient toch wat te gebrui ken, als men komt nakijken. Is het lot, er nog indan kan er een borrel op staanis het er uit met een prijs bijv. f 0,20 of zoo iets stel dat er f 100 op viel dan kan er een borrel op staan. Is het er uit met een niet -daarom niet ge treurd een borrel om de zorg van 't hart te spoelen. Wat zou zoo'n twintigje dan ten slotte eigentlijk wel kosten? De meesten die V20 spelen hebben geen 3,45 in voorraad. Daar moet een huurlot genomen worden daar moet telkens worden bijbetaald gefourneerd en is het geld niet in den zak welnu de Bank van Leening is er en daar gaat dan het beetje kleeren en meubelen naar toe, dat met moeite, zorg en spaarzaamheid is verkregen. Tel dan eens opzooveel voor 't lotzooveel voor de borrel tjes bij 't nakijken van de „officieele lijstzooveel voor de interest en onkosten aan de bank van leening en neem dat te zamen over at de jaren dat men speelt. Tel dan ook te zamen al de win sten in die jaren en zie wat 't meest is. Niet waar de Staatsloterij is het middel om schatrijk te wor den Tegen ééndie op een heel lot bemiddeld werd, zijn er duizend, die met twintigjes (want licht gaan er eenige te gelijk) armer we.rden dan ze waren en aan den drank kwamen er bij. Eene tweede soort van kansspel vinden wij in de Premie-leeningenwe achten die veel minder schadelijk dan de Staatsloterij. In de eerste plaatsomdat men geen lot anders dan door koop en tegen contante betaling kan krijgen. In de tweede plaats, omdat er althans tot nogtoe geen onkosten bijkomen van nakijken. Men kan voor eene kleinigheid de lijsten zelf heb ben ze komen maar eens of tweemaal in het jaar en worden gewoonlijk ruim genoeg gedrukt verspreid. In de derde plaats, omdat het geld nooit weg is. Men krijgt de oorspronkelijke som met eenige verhooging zelfs later terug. Wel kan dat 20, 30, 60 en meer jaren duren, maar men kan zulk een lot weer verkoopen en verliest alleen een klein gedeelte, waarvoor men misschien lan gen tijd kans gehad heeft, iets te winnen. Maar die Premie-leeningen vermeerderen bij den

Volksblad | 1871 | | pagina 1