VOLKSBLAD. 1871. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 19. 13 Mei. ffamtal. Sotmum 5 cu 1 Ceilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. DE BURGERAVONDSCHOOL. TWEEDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. JAARGANG. Groote letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Met is een oud zeggen, dat op de meeste plaat sen de kerk naast de kroeg staat en waarlijk daar zou heel veel over te vertellen zijn. Zeldzamer komt het voordatzooals te Goesde school naast de gevangenis staat. En inderdaad over dit laatste is evenveel te vertellen. De jaarboeken der Rechts pleging, treurige jaarboeken voorzeker, maar die met onverbiddelijke gestrengheid en onkreukbare waarheid de ziekten en de wonden der maatschap pij blootleggen, wijzen ten duidelijkste aan, dat de meeste misdaden gepleegd worden door perso nen die weinig of geen onderwijs hadden genoten. Hoe minder kinderen naar de school en hoe vroeger kinderen van de schoolhoe meer' menschen in de gevangenis. Maar ik geloof, dat de jeugd te Goes vrij ge trouw de school bezoekt althans gedurende eenige jarenhopen wevan niet te weinige. De school echter kan niet alles geven en als de kinderen de school op jeugdigen leeftijd verlaten is er veelwat ze nog niet kunnen leerenomdat het bun nog te hoog is. Ook is de gewone lagere schoolhoe uitmuntend die ook mag wezenniet ingericht voor het onderwijs van verschillende nut tige zaken en daarom heeft de Hooge Regeering in 1862 terecht vastgesteld, dat er zooveel moge lijk gelegenheid moest gegeven wordenom ver schillende vakken aanteleeren die de lagere school niet geeft. 'Daartoe de Burgeravondschool. Daar kan de aanstaande ambachtsman in de eerste plaats in teekenen en wiskunde onderwezen wor den d. i. leeren teekenen en rekenenzoover het hem maar eenigszins nuttig en noodig kan zijn. Dat zijn de twee dingen, die hij grondig moet verstaan zal hij iets goeds worden in zijn vak. Maar verder zal hij veel belangrijks hooren en zien aangaande hetgeen men weet van de natuur, van de bezielde en onbezielde schepping en behalve, dat dit onderwijs hem ontwikkelt en wijzer en beter maaktzoo heeft het ook nog dit nutdat het hem tal van handgrepen en wenken aan de hand doet, die voor zijn vak later van onbereken baar nut zullen zijn. Het nieuwste, het beste is daar juist goed genoeg. En is de driejarige leer tijd afgeloopenhet eind-examen behoorlijk afge legd het diploma verkregen dan heeft de jongman ook gelegenheid te bewijzendat hij behoorlijk on derwezen is en bij elk verstandig man zal hij als ambachtsman hooger staan, dan een ander van gelijken leeftijd. Wat velen terughoudtisdat de knapen er niet in hun handwerk onderwezen wordenmaar dat is ook de bedoeling niet. Hun handwerk moeten ze op den winkel leerenmaar wat ze voor hun handwerk noodig hebben en niet op den winkel leeren kunnen; wat het hun mogelijk maakt om op den winkel wat degelijks te leeren en later vooruittekomen in hun vak dat leeren ze op de Burgeravondschool. Mogen daarom alle ambachtsliedendie werke lijk vooruit willen ijverig medewerken door niet alleen hunne eigene zonen er heen te zendenmaar ook hunne kennissen aantesporen hunne kinderen dat onderwijs te laten genieten. Een welontwikkelde en goed onderwezen arbei dende standis een zegen voor een landeen steun voor de natie en de schegper van zijn eigen geluk.

Volksblad | 1871 | | pagina 1